Intel snižuje na polovic ceny nejlepších Xeonů

Co bylo naprosto neskutečně drahé je nyní jen poněkud dražší.
Intel představil nové procesory Pentium III Xeon s 2 MB sekundární vyrovnávací paměti a přisoudil jim velmi zajímavé ceny. Zatím byl 2MB Xeon 550 MHz k dispozici za 3692 dolarů a tedy spolehlivě nad hranicí zájmu většiny zákazníků. Nově představený 700MHz Xeon se 2MB paměti ale stojí již jen 1980 dolarů při tisícových objemech.

Tato příjemná změna v sobě nese několik signálů. Intel se tímto připravuje na uvedení procesoru Itanium, který by měl převzít po 2MB Xeonu III nálepku nejvýkonnějšího procesoru pro nejnáročnější aplikace. Itanium ještě nemá stanovenou cenu, ale dá se tušit, že cena nebude rozhodně zanedbatelná. Éra Xeonu, jako hlavní dojné krávy Intelu tak pomalu končí, i když je nadále procesor mimořádně drahý v porovnání s desktopovými Pentii III.

Pentium III Xeon 700 MHz s 2 MB paměti je tvořen 140 miliony tranzistorů nejedná se tedy rozhodně o nějak jednoduchou výrobní záležitost, proto je tato kapacita dostupná jen u 100MHz sběrnice. Pro 133MHz sběrnici má nejrychlejší Xeon 866 MHz jen 256 kB L2 cache, což ani moc za zmínku nestojí. Navíc tyto procesory zvládají jen dvouprocesorové provedení, více společných procesorů je možných také jen s 100MHz sběrnicí.

Nové Xeony tedy posouvají nejvyšší výkon blíže k masám. Nedá se pochopitelně předpokládat, že by se i při těchto cenových relacích staly Xeony nějak extrémně rozšířeným produktem, rozhodně je ale pohled na cenu o něco příjemnější.

Diskuze (1) Další článek: Týden: Ať žijí monopoly, Láska se mění

Témata článku: Cenová relace, Příjemná cena, Nálepka, Cena, Xeon


Určitě si přečtěte

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 69


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč