Intel Silverthorne: pomalejší, než se čekalo?

Intel zveřejnil další informace o chystaných úsporných procesorech Silverthorne určených pro UMPC a levné PC.
Intel Silverthorne: pomalejší, než se čekalo?

Na ISSCC (International Solid-State Circuits Conference) v San Franciscu Intel odhalil další detaily o chystaných úsporných procesorech Silverthorne určených pro ultramobilní zařízení. Podíváme se, co je kolem připravované levné mobilní platformy Intelu nového.

Silverthorne má být spolu s čipovou sadou s označením Poulsbo součástí platformy, pro kterou se používá kódové označení Menlow. S jeho uvedením by se měla objevit nová generace UMPC (Intelem označovaná jako MID – mobile internet device) a předpokládá se i to, že se procesory založené na stejném jádru objeví v nejlevnějších noteboocích – řada výrobců s nimi počítá i pro malé levné subnotebooky, které by měly být konkurencí současného Eee PC od Asusu. Na Silverthorne má být postavené i Classmate PC, projekt Intelu, který má být alternativou pro laptop XO z projektu OLPC.

Vedle Core 2 je to prcek

Silverthorne má být jednojádrový 64bitový procesor s podporou multithreadingu (či chcete-li hyperthreadingu), vyráběný nejnovějším 45nm procesem využívajícím High-K dielektrika. Stejným procesem se dnes vyrábějí 45nm procesory Core 2. Silverthorne má 47 milionů tranzistorů (asi čtyřicet procent z nich tvoří osmicestnou L2 cache o velikosti 512 KB) a jádro o rozměrech 3,1×7,8 mm s plochou 24,2 mm2. Destička, ke které je jádro připevněné, má pak rozměry 14×13 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Pro srovnání, nové dvoujádrové 45nm Penryny mají 410 milionů tranzistorů, 24cestnou L2 Cache o velikosti 6 MB a plochu jádra 107 mm2.

Velkým překvapením bylo to, že má Silverthorne namísto out-of-order execution (zpracování instrukcí mimo pořadí), kterou Intel používá od dob Pentií Pro, využívat starší a pomalejší metodu zpracování instrukcí in-order. S touto „drobností“ se zatím Intel moc nechlubil, v praxi to může znamenat, že budou tyto procesory o dost línější, než se původně přepokládalo. Pravděpodobně tedy budou na stejné frekvenci u jednovláknových aplikací pomalejší, než stávající A100 (600 MHz) a A110 (800 MHz). Silverthorne má být ale taktován výše a díky podpoře hyperthreadingu bude výkonnější ve vícevláknových aplikacích.

VIA: náš Isaiah bude rychlejší

Na tuto informaci ostatně reagovala už koncem ledna Via prohlášením, že její plánovaný 64bitový procesor s kódovým označením Isaiah bude právě díky out of order zpracování instrukcí výrazně rychlejší, než Silverthorne. Glenn Henry, prezident Centaur Technology, která za vývojem nového čipu VIA stojí, k tomu dodává, že Intel nemá zájem, aby vyráběl výkonné a levné procesory, které by někdo mohl používat místo mobilních Core 2. Tato informace je ale založená jen na faktech, která pronikla na veřejnost, na přímé srovnání obou procesorů si budeme muset ještě počkat.

Hlavní cíl Intelu: co nejnižší spotřeba

Důvodem, proč se k podobnému řešení Intel rozhodl, jsou prý výsledky interních testů, ve kterých se pomocí kombinace in-order pipeline a hyperthreadingu podařilo dosáhnout nejlepšího poměru výkon/watt.

Silverthorne má být schopen přepnutí do úsporného režimu C6, při kterém je napájená pouze SRAM, ve které je uložen stav procesoru před uspáním a obvody zajišťující probouzení procesoru v případě potřeby (probouzení trvá asi 100 mikrosekund). Podle testů Intelu může v tomto režimu strávit procesor devadesát procent času, po který bude mít spotřebu hluboko pod deklarovaným TDP.

Komentovaný náhled na schéma architektury procesorů Silverthorne najdete na stránkách ARS Technica.

Mobilní verze se 2 GHz a TDP do 2 W

Jádro Silverthorne má být schopno dosahovat frekvencí 2,5 GHz. V nabídce (pro UMPC) se ale mají objevit jen modely s taktovací frekvencí do 2,0 GHz s TDP od 0,6 do 2 W. Intel se dušuje, že jde skutečně o špičkový odběr a spotřeba při běžné práci bude výrazně nižší – ve stovkách miliwattů.

Pro srovnání, současné ULV procesory Core 2 Duo, jako U7700 (které jsou pochopitelně výkonnější), mají TDP 10 W, a současné UMPC s procesory Intelu pak využívají čipů A100 a A110 s TDP 3 W.

TDP Silverthorne při napájecím napětí 1,0 V a frekvenci 2 GHz je 2 W. Na dosažení TDP 0,5 W, o kterém se v souvislosti s těmito procesory již nějaký čas mluví, je zapotřebí snížit pracovní frekvenci čipu, ale ještě není známo, na jakou frekvenci.

Diamondville – dvoujádrový Silverthorne?

Mluví se ale i o dalších procesorech postavených právě na jádru Silverthorne. Mají to být jednojádrové i dvoujádrové procesory s kódovým označením Diamondville, určené pro levnou platformu Shelton – právě na ní by měla být postavená většina levných počítačů či malých notebooků konkurujících EeePC.

Server PC Watch šel ještě dál a rovnou zveřejnil schéma, ve kterém kromě čipů Silverthorne najdete další dvě nemobilní verze procesorů – podle tohoto schématu by se měly objevit méně úsporné jednojádrové čipy Diamodville s TDP 4 W, dvoujádrové Diamondvile by pak byly složené ze dvou čipů Silverthorne a měly by mít TDP 8 W.

Klepněte pro větší obrázek

Zahraniční zdroje svorně kritizují velké zahřívání čipu v mobilních zařízeních a příliš velké rozměry základní desky pro ultrapřenosná zařízení (74×143 mm). Kvůli tomu bude možné nové procesory osazovat jen do větších MID a UMPC a nedají se použít všude tam, kde se využívají procesory ARM. V praxi by to tedy znamenalo nosit s sebou další mobilní zařízení – jenže k tomu třeba majitelé smartphonů často nemají důvod.

A je to nejspíš důvod i k tomu, že těmto UMPC hračkám postaveným na platformě Silverthorne nikdo nevěští růžovou budoucnost. Možná se tak s těmito procesory budeme setkávát spíše u alternativ k Eee PC od Asusu. Už v roce 2009-2010 by měl přijít nástupce s kódovým označením Moorestown s mnohem vyšším stupněm integrace a lepšími parametry.

Zdroj: PC World, CNET News, ZD Net, PC Watch, PC Watch

Diskuze (1) Další článek: Computer Press vyhlásí nejlepší produkty roku 2007

Témata článku: Internet, Označení, Levné zařízení, Úsporný tranzistor, Order, Nová hračka, Nejnižší spotřeba, Sram, Nejlevnější destička, Levná alternativa, Kódové označení, Watch, Velké zahřívání, Levné notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně