Intel Silvermont: nová architektura pro boj proti ARMu

Intel přestavil zcela novou architekturu Silvermont, která přinese nové a úsporné procesory Atom vyrobené 22nm technologií s podporou až osmi jader.

ARMu se na poli mobilních zařízení daří extrémně dobře, což je pro Intel, který je králem především v klasických a mírně upadajících počítačích a noteboocích poměrně problém. Intel má pro malá mobilní zařízení připraven procesor pod označením Atom, jeho spotřeba a rozměry jsou však stále několikanásobně větší, než v případě modelů od ARMu.

Intel ale zcela přepracoval architekturu původního Atomu v podobě 45nm Bonnelu a 32nm Saltwellu a představil novou s označením Silvermont, která bude určena pro 22nm výrobní proces.

Intel Silvermont: změny větší než u Haswellu

Intel již v minulosti oznámil, že zrychlí proces přechodu na nové výrobní technologie i u procesorů Atom, které byly do současnosti na druhé koleji a novou výrobu si užívaly hlavně klasické procesory.

Klepněte pro větší obrázek
Intel Tick-Tock nově i u Atomu znamená rychlý přechod na nové výrobní technologie

Nové Atomy tak již budou vycházet ve stejném „Tick-Tock“ režimu, kdy se jednou za dva roky zcela změní architektura a v polovině dvouletého cyklu dojde k přechodu na pokročilejší výrobní proces.

Intel Silvermont začne novou éru skokem v obou případech. Bude nově vyráběn nejen 22nm technologií, ale přinese také přepracovanou architekturu. Cílem nových Atomů jsou různé segmenty - od mikroserverů

Klepněte pro větší obrázek
Nový Atom je připraven pro různé segmenty, od mikroserverů až po mobilní telefony

(Avoton), síťových prvků (Rangeley), přes levné ultrabooky a konvertibilní notebooky, tablety (Baytrail) až po telefony (Merrifield). Intel to doslova označuje heslem „od miliwattů k teraflopsům“.

Architektura je hodně modulární, umožňuje tak Intelu opravdu rozsáhlou konfiguraci z mnoha samostatných částí čipu. Poprvé v historii Atomu přichází změna z architektury In-Order na Out-of-Order, kterou používají i ostatní procesory od Intelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nová architektura Silvermont umožňuje použít jedno (například u mobilních telefonů) až osm jader (například mikroservery), které jsou součástí maximálně čtyř modulů. Nové Atomy sice přijdou o HyperThreading, ale budou mít režim Turbo, který se stará o přetaktování nejen samotných procesorových jader, ale také integrovaného grafického čipu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HyperThreading sice bude chybět, objeví se ale režim Turbo pro automatické přetaktování procesorových jader i grafiky

Integrovaný grafický čip bude nově přímo od Intelu a bude vycházet ze současné generace, kterou mají čipy Ivy Bridge (Intel HD 4000). Samozřejmostí tak bude podpora DirectX 11, akcelerace HD filmů a relativně vysoký výkon.

Trojnásobný výkon a pětkrát menší spotřeba

Že se bude jednat o skutečně velký skok je znát i přibližným porovnáním zlepšení výkonu a spotřeby přímo v samotných materiálech Intelu. Zatímco u jiných procesorů se pravidelně setkáváme se zlepšením v řádu desítek procent, v tomto případě jde o násobky.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání výkonu se starším Atomem ve verzi pro tablety

Nová architektura Silvermont přinese v rámci jednoho jádra až trojnásobný výkon a také až pětkrát menší spotřebu. SoC čip totiž těží z obou oblastí – úspornější 22nm výroby (3D Tri-gate tranzistory) a zcela nové architektury (Out-of-Order, instrukce IA, nízká odezva a vysoká propustnost s pamětí). Grafický čip by měl nabídnout až třikrát vyšší výkon, než u současných Atomů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Jak můžete vidět na grafech srovnání se současnou 32nm architekturou Saltwell, v některých případech je výkon až pětinásobný u jednoho jádra. Intel také upozorňuje na to, že počet jader už není porovnatelný údaj. Dvoujádrový Silvermont totiž bez problémů porazí ve výkonu i nízké spotřebě konkurenci ve čtyřjádrovém provedení na bázi ARMu.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Intel by tak platformě ARM měl zasadit poměrně významný zásah nejen z pohledu výkonu, který malý SoC čip dokáže poskytnout, ale také v rámci celkové spotřeby platformy.

Nové Atomy budou podporovat úsporné operační paměti LPDDR3-1066 v dvoukanálovém provedení s propustností až 17 GB/s.

Příští rok už 14nm Atom

Nasazením strategie Tick-Tock u Atomu znamená, že Intel příští rok představí mírně upravenou architekturu Airmont vycházející ze Silvermontu, jejíž hlavní změnou bude 14nm technologie výroby.

Klepněte pro větší obrázek
Další generace v podobě Tock bude Airmont vyráběná 14nm technologií. V roce 2015 pak na stejném výrobním procesu dorazí opět přepracovaná architektura

Jak už jsme několikrát zmiňovali, jednou z hlavních výhod Intel je právě nejpokročilejší výroba. Konkurenční výrobci jsou stále více než jednu generaci pozadu.

A právě kombinace nejmodernější výrobní technologie a zcela přepracované architektury může Intelu pomoci se dostat do segmentu úsporných čipů, kde takřka výhradně kraluje ARM. Intel to tedy nevzdává a zatím to rozhodně nevypadá, že by začal vyrábět vlastní čipy ARM.

Klepněte pro větší obrázek
Velké možnosti konfigurace nového Atomu chce Intelu použít v různých segmentech napříč svým porfoliem

Pokud se podaří splnit vše, co nová architektura slibuje, mohlo by to konečně znamenat alespoň nějakou významnější konkurenci pro ARM a tedy opět trochu lepší podmínky pro výrobce a v konečném důsledku i uživatele.

Otázkou ale zůstává, s jakou politikou Intel u nových Atomů přijde a zda bude dostatečně zajímavá, aby výrobci tabletů, telefonů či levných ultrabooků zvolili právě řešení od Intelu.

 

Diskuze (29) Další článek: DBCTaskman: Správce úloh z Windows 8 pro Windows 7

Témata článku: Technologie, Hardware, Notebooky, Intel, Tablety, Nový čip, Atom, Výrobní technologie, Vysoká propustnost, Různé segmenty, Automatické přetaktování, Ostatní proces, Rychlý přechod, Mobilní telefony od 02, Mobilní telefony do 2000, Různí výrobci, Mobilní telefony klasické, Propustnost, Ostatní procesor, Klasické telefony, Architekt, Výrobní jádro, Nová architektura, Stejný segment, Nový telefon, Levné notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF