Intel si zabezpečuje budoucnost

Intel investuje v současné době na naše poměry neskutečnou sumu 1,3 miliardy dolarů do nově...
Intel investuje v současné době na naše poměry neskutečnou sumu 1,3 miliardy dolarů do nově budované továrny na čipy v Austinu v americkém Texasu. Intel se tak stane spolu se Samsung Electronics Co. spolumajitelem jedné z nejmodernějších továrem tohoto typu na světě, postavená pro nové sub-0,5 mikronové technologie na jaké je postaveno např. Pentium Pro a velkokapacitní DRAM čipy.

Továrna se má stát pro Intel právě především spolehlivým zdrojem levných pamětí DRAM, jejichž spotřeba po loňském prudkém poklesu cen až na desetinu ceny prudce vzrostla. Na nárustu spotřeby se samozřejmě kromě snížení cen podepsalo i masovější nasazení dvaatřicetibitových systémů - hlavně Windows 95. Trh s DRAM pamětmi je po samotných procesorech nejsledovanějším odvětvím počítačových komponent. Je jasné, že opětovné náhlé zvýšení cen DRAM by při dnešních běžných hardwarových nárocích programů znamenalo pro celé odvětví PC těžkou krizi a projevilo by se velmi rychle i na poklesu odbytu procesorů, ze kterých plynou Intelu klíčové příjmy. Intel i Samsung nezískávají tímto projektem jen stabilní základnu, ale i společný zdroj know-how v oblasti high-tech počítačových komponent.

Počítačoví experti se vesměs shodují na tom, že zvýšení cen DRAM je zatím nepravděpodobné, hovoří se o asi sedmiprocentní převaze nabídky těchto pamětí, která by mohla vést dokonce k mírnému snížení cen. Tento názor byl běžný i před zveřejněním kontraktu mezi Intelem a Samsungem, který dále podpoří perspektivu stability tohoto odvětví. Na našem trhu sice došlo v posledních měsících k mírnému nárůstu velkoobchodních cen pamětí o cca 10 %, ten ale není zatím alarmující. Jde spíše o výkyv způsobený pohybem kursu dolaru vůči české koruně, kdy dolar ze svého minima cca 26,- Kč na začátku loňského září podražil o minimálně 2,50 Kč!

Váš názor Další článek: Online služby v potížích

Témata článku: Budoucnost, Windows, Počítačové komponenty, Texas, Počítačový zdroj, Spolehlivý zdroj, Austin, Snížená cena


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch