Intel | Procesory | Výroba

Intel si s technologií výroby stále věří. Chce dohnat TSMC už příští rok

Intel si s technologií výroby stále věří. Chce dohnat TSMC už příští rok

Zatímco TSMC už více než rok hromadně vyrábí 7nm čipy a tento rok začne pro Apple hromadně vyrábět i první 5nm čipy, Intel teprve pomalu nasazuje 10nm výrobu. Přesto podle vyjádření finanční ředitele George Davise stihne dohnat TSMC už příští rok.

Jak je to možné? Vše vychází ze dvou hlavních tvrzení – technologie výroby Intelu je prý pokročilejší i s „většími“ tranzistory a nástup 7nm a 5nm technologie bude rychlejší, než při přechodu z 14 nm na 10 nm.

Intel má v plánu příští rok vyrobit první 7nm čipy, které prý budou z pohledu výkonu, spotřeby a hustoty logiky srovnatelné s 5nm čipy od TSMC. Je však třeba dodat, že TSMC už bude mít v roce 2021 zase o trochu vylepšenou výrobu (ve stylu 5nm+) a v roce 2023 spustí hromadnou výrobu 3nm čipů. Budou se vyrábět v nové továrně v hodnotě 20 miliard dolarů, kterou TSMC začalo stavět už minulý rok.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání výrobních technologií hlavních hráčů v oboru

Intel si dokonce věří natolik, že s jeho 5nm čipy chce předstihnout TSMC a kolem roku 2023 se tak stát opět lídrem v oblasti pokročilosti čipu. Jaká bude realita, je ale stále záhadou. Zda větší tranzistory Intelu budou skutečně efektivnější, zjistíme až s novými procesory a srovnání například s konkurenčními modely od AMD, které s velkou pravděpodobností bude vyrábět právě TSMC. Svou roli ale bude hrát i architektura a další vlastnosti, takže dokonalé srovnání 1:1 nelze udělat nikdy.

Pokud se ale Intelu nepodaří vývoj urychlit, bude mu ujíždět vlak a zákazníci budou volit efektivnější řešení od konkurence.

Diskuze (27) Další článek: BMW i4 ukazuje elektrickou budoucnost automobilky BMW. Luxus, výkon, dojezd až 600 km a obří ledvinky

Témata článku: Technologie, Apple, Intel, AMD, Procesory, Moorův zákon, Čipy, TSMC, Výroba, Tranzistory, Tranzistor, Technologie výroby, Čip, Příští rokWindows 11 běží dokonce i na nejlevnějším Raspberry Pi 4. A není to žádná katastrofa

Windows 11 běží dokonce i na nejlevnějším Raspberry Pi 4. A není to žádná katastrofa

** Vyrobil jsem si ISO obraz Windows 11 ARM ** Pomocí projektu WoR jsem ho nainstaloval na SSD ** A to pak připojil k maličkému Raspberry Pi 4 za tisícovku!

Jakub Čížek
Windows 11Raspberry Pi
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály