Intel se staví na stranu výměnných sítí

Společnost Intel se v soudním sporu postavil na stranu provozovatele výměnné sítě Morpheus. Intel neobhajuje nelegální sdílení chráněných materiálů, chce ale chránit koncept výměnných sítí, jejich zákaz by podle Intelu brzdil vývoj technologií.

Související odkazy

Slovník
demoverze
Open Source
shareware
TCP/IP

Dvacátého devátého března bude pro uživatele i provozovatele výměnných sítí důležité datum. V tento den začne projednávání případu společností Grokster a StreamCast Networks před Nejvyšším soudem Spojených států amerických. K nejvyššímu soudu se odvolala společnost Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc. poté, co soud nižší instance rozhodl o tom, že provoz výměnné sítě Morpheus neodporuje americkým zákonům, respektive, že provozovatel sítě není zodpovědný za případné protiprávní aktivity, které v jím provozované síti probíhají.

Důležitost, jakou rozhodnutí Nejvyššího soudu v tomto sporu přikládají veličiny světového informačního průmyslu, dokládá velký aktivní zájem velkých firem i vědeckých kapacit. Nejde přitom pouze o marketing nebo sledování procesu, ale o snahu aktivně se zapojit do procesu. Nejviditelnější přitom je postup Intelu, který připojil svůj hlas k celkem dvaceti třem písemným svědectvím, ve kterých vědci i firmy vyjadřují své přesvědčení o prospěšnosti konceptu výměnných sítí pro další rozvoj informačních technologií.

Za všechno může Betamax

Celý případ Groksteru je založen na dvacet let starém rozhodnutí Nejvyššího soudu, které se týkalo podobného problému, možnosti využít technologii pro neoprávněné kopírování copyrightem chráněných materiálů. Před dvaceti lety ale ještě nešlo o internet, ale o videorekordéry. Není řeč o ničem jiném než o slavném sporu Sony a Universal City Studios, ve kterém soud rozhodl, že rekordéry Sony Betamax mají legální využití a výrobce není zodpovědný za žádné možné porušení autorských práv lidmi, kteří si přístroj koupili.

Obhájci na straně Groksteru argumentují, že lze toto rozhodnutí v rámci amerického soudnictví založeného na precedentech, předchozích rozhodnutích v obdobných případech, aplikovat i na výměnné sítě, protože jejich prostřednictvím lze distribuovat legální data, ať už soukromé fotografie nebo hudbu tvořenou uživateli sítě nebo Open Source software a další aplikace, u kterých tento způsob distribuce neporušuje licenční ujednání (demoverze her, shareware...).

Na druhé straně barikády

V případě Sony šlo o spor dvou společností, proti provozovatelům sítě Morpheus se ale spojilo hned dvacet osm hollywoodských studií a hudebních vydavatelství (včetně Sony), které se snaží přesvědčit soud o tom, že digitální věk vyžaduje změnu v oblasti ochrany práv umělecké komunity. Zvýšení ochrany má být podle žaloby dosaženo filtrováním chráněného obsahu nebo změnou definice technologií, které jsou předmětem ochrany podle rozhodnutí v případě Sony a Universal City Studios z roku 1984. Změna se má týkat pouze několika slov, namísto technologie, která má "výrazné možnosti použití neporušujícího autorská práva", by měly být zodpovědnosti za porušování autorských práv zbaveni pouze dodavatelé technologií, jejichž "primární účel je legitimní".

Žalující strana v rámci předběžných písemných svědectví 24. ledna argumentovala ve prospěch svého návrhu tím, že v případě rekordérů Betamax bylo porušení autorských práv jen neplánovaným důsledkem uvedení přístroje na trh. StreamCast a Grokster podle žaloby nemají na takovou ochranu právo, protože na porušování autorských práv přímo vydělávají zobrazováním reklamy milionům lidí, které přitahuje k používání sítě Morpheus možnost bezplatného stažení copyrightem chráněných materiálů.

Výměnné sítě a ekonomická prosperita

Tento záměr žaloby se nelíbí nejen obhajobě, ale ani odborníkům. Váhu svého jména k svědectvím ve prospěch žalovaných společností připojil kromě Intelu například David Clark, který se podílel na vývoji protokolů TCP/IP a ještě před tím pracoval na vývoji předchůdce internetu ARPANET. Proti změně rozhodnutí soudu stojí také asociace firem poskytující kapitál technologickým firmám. Intel ve svém svědectví hovoří o tom, že se představitelé zábavního průmyslu pokoušejí přepsat pravidla, na kterých stojí celá informační ekonomika. Podle Intelu navrhované řešení požaduje po vývojářích nemožné, aby odhadli, jak bude jejich produkt používán.

Zajímavý argument předložila v rámci svého písemného svědectví Samuelson Law, Technology & Public Policy Clinic při Kalifornské univerzitě, za kterous stojí šedesát profesorů. Podle nich by změnou původního rozhodnutí v případě Betamaxu došlo k zásadnímu posunu rovnováhy mezi vlivem technologického a zábavního průmyslu. Vyčlenění dodavatelů technologií z odpovědnosti za porušování autorských práv prostřednictvím svých produktů podle tohoto svědectví umožnilo bezprecedentní rozvoj technologických inovací a ekonomické prosperity.

Filtrování nebo rovnou zákaz?

Rozhodnutí Nejvyššího soudu přitom nelze jednoduše předvídat, obě strany mají některé validní argumenty. Je pochopitelné, že vydavatelským společnostem vadí existence výměnných sítí, které slouží až na výjimky k nelegální distribuci chráněných materiálů, a že se snaží zajistit, aby na poskytování přístupu k těmto materiálům nevydělávali parazité. Ať už v podobě lidí, kteří stažené materiály šíří za úplatu nebo provozovatelé těchto sítí.

Z hlediska vývojářů je ale těžko myslitelné, že by sami měli ručit za způsoby využití svých produktů. Představa, že je například Microsoft žalován za to, že přehrávač Windows Media Player (popřípadě AOL s přehrávačem Winamp nebo vývojáři Mplayeru) byl použit pro nelegální zkopírování hudby přes linkový výstup zvukové karty, je prostě absurdní.

Jako přijatelnější možnost se jeví žalobou zmiňované filtrování chráněných souborů v rámci výměnných sítí. Pokud obhájci výměnných sítí argumentují legálním využitím těchto technologií, stěží jim může vadit znemožnění nelegální distribuce těchto souborů. Jinou otázkou je samozřejmě technická stránka věci, ale už samotné rozhodnutí o změně přístupu k šíření copyrightem chráněných děl (a bavíme se o poskytování těchto chráněných souborů ke stažení) by mohlo přinést nějaké ovoce.

Diskuze (5) Další článek: Nová verze kompilátoru GCC má urychlit linuxové jádro i OpenOffice.org

Témata článku: Open source, Síť, Linkový výstup, Technická stránka, Stráň, Důležité datum, Staré rozhodnutí, Výměnná síť, Precedent, Zásadní posun, Předmět ochrany, Bezplatné stažení, Clinic, Copyright, Legitimní využití, Americké soudnictví, Str, Mayer, Zábavní průmysl, Možné porušení, Kalifornská univerzita, Předchozí rozhodnutí, Žalující strana, Protiprávní účel, Legální soubor


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 229

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 58

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11