Intel se pouští do soudu s VIA

Intel i VIA mají dlouhou tradici vzájemných sporů, nyní Intel sáhl po předchozím varování k soudnímu sporu. Jde o čipové sady pro Pentium 4 a bude to asi na dlouho.
Jádrem sporu je čipová sada P4X266 a připravovaná P4M266. Intel tvrdí, že VIA nemá na výrobu a prodej čipsetu pro Pentium 4 potřebnou licenci, VIA odpovídá, že díky své akvizici firmy S3 má na to příslušné licenční oprávnění.

Situace je to trochu zamotaná, proto jsem namaloval ilustrační schémátko, aby se vztahy mezi firmami vyjasnily.

Klepněte pro větší obrázek

Na počátku v tomto případě nebylo slovo, ale firma Exponential Technology, která vyvíjela klony procesorů PowerPC. Když zjistila, že tudy cesta nevede, nabídla své zbytky k odprodeji, mezi jinými i patenty na některé své technologie.

Firma S3 tehdy tyto patenty vyfoukla Intelu, který o ně měl zájem. Později se v roce 1998 dohodla S3 s Intelem na desetiletém sdílení patentů. S3 dostala přístup ke sběrnici Pentia II pro použití v pozdějších čipových sadách.

Později VIA a S3 utvořily joint-venture, tedy novou firmu, VIA-S3, která měla zkoumat možnosti nasazení grafiky od S3 v čipových sadách VIA. V roce 2000 pak firma S3 překopala svou strategii a úplně opustila oblast počítačové grafiky. Zbytky grafické divize prodala VIA-S3 (tedy tak nyní dceřince VIA), která se přejmenovala na S3 Graphics. Samotná S3 se přejmenovala na SONICblue.

VIA se tak domnívá, že s S3 získala i výhody té desetileté smlouvy. Intel se domnívá, že VIA žádné právo nemá a vyrábí své čipsety protiprávně. Důležitý je obsah smlouvy, zda se smlouva bude týkat i pozdějších procesorů, než jen Pentia II.

Jak už to v podobných případech bývá, VIA na oplátku podala trestní oznámení na Intel za nekalou hospodářskou soutěž a na jeho zaměstnance pro vandalství. Nekalou soutěží v tomto případě je tlak Intelu na výrobce základních desek a další partnery VIA, aby nevyužívali čipové sady P4X266 a P4M266, jinak Intel přikročí k dalším opatřením. Intel tyto další opatření neupřesnil, varování Intelu ale firmy berou vážně. Žaloba pro vandalství je pak spíše kuriozitou. Jde o to, že na tchaj-wanském Computexu propichovali zaměstnanci Intelu balónky na stánku VIA a strhávali transparenty. Jistě se to nemá, ale spíše to vypadá jen na výsledek zoufalého brainstormingu na téma "Co máme na Intel".

Intel chce, aby VIA přestala vyrábět zmiňované čipové sady a současně zaplatila nespecifikovanou sumu. Načasování sporu přesně kopíruje oficiální uvedení čipové sady i845, Intel tím tak zametá cestu pro svůj čipset. VIA je přesvědčena, že je plně v právu a je odhodlána se bránit.

Diskuze (3) Další článek: Letos by měl poprvé od roku 1986 klesnout roční prodej PC

Témata článku: Soudy, VIA, Podobné opatření, Brainstorming, Soud, Licenční oprávnění


Určitě si přečtěte

Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5