Intel se pouští do soudu s VIA

Intel i VIA mají dlouhou tradici vzájemných sporů, nyní Intel sáhl po předchozím varování k soudnímu sporu. Jde o čipové sady pro Pentium 4 a bude to asi na dlouho.
Jádrem sporu je čipová sada P4X266 a připravovaná P4M266. Intel tvrdí, že VIA nemá na výrobu a prodej čipsetu pro Pentium 4 potřebnou licenci, VIA odpovídá, že díky své akvizici firmy S3 má na to příslušné licenční oprávnění.

Situace je to trochu zamotaná, proto jsem namaloval ilustrační schémátko, aby se vztahy mezi firmami vyjasnily.

Klepněte pro větší obrázek

Na počátku v tomto případě nebylo slovo, ale firma Exponential Technology, která vyvíjela klony procesorů PowerPC. Když zjistila, že tudy cesta nevede, nabídla své zbytky k odprodeji, mezi jinými i patenty na některé své technologie.

Firma S3 tehdy tyto patenty vyfoukla Intelu, který o ně měl zájem. Později se v roce 1998 dohodla S3 s Intelem na desetiletém sdílení patentů. S3 dostala přístup ke sběrnici Pentia II pro použití v pozdějších čipových sadách.

Později VIA a S3 utvořily joint-venture, tedy novou firmu, VIA-S3, která měla zkoumat možnosti nasazení grafiky od S3 v čipových sadách VIA. V roce 2000 pak firma S3 překopala svou strategii a úplně opustila oblast počítačové grafiky. Zbytky grafické divize prodala VIA-S3 (tedy tak nyní dceřince VIA), která se přejmenovala na S3 Graphics. Samotná S3 se přejmenovala na SONICblue.

VIA se tak domnívá, že s S3 získala i výhody té desetileté smlouvy. Intel se domnívá, že VIA žádné právo nemá a vyrábí své čipsety protiprávně. Důležitý je obsah smlouvy, zda se smlouva bude týkat i pozdějších procesorů, než jen Pentia II.

Jak už to v podobných případech bývá, VIA na oplátku podala trestní oznámení na Intel za nekalou hospodářskou soutěž a na jeho zaměstnance pro vandalství. Nekalou soutěží v tomto případě je tlak Intelu na výrobce základních desek a další partnery VIA, aby nevyužívali čipové sady P4X266 a P4M266, jinak Intel přikročí k dalším opatřením. Intel tyto další opatření neupřesnil, varování Intelu ale firmy berou vážně. Žaloba pro vandalství je pak spíše kuriozitou. Jde o to, že na tchaj-wanském Computexu propichovali zaměstnanci Intelu balónky na stánku VIA a strhávali transparenty. Jistě se to nemá, ale spíše to vypadá jen na výsledek zoufalého brainstormingu na téma "Co máme na Intel".

Intel chce, aby VIA přestala vyrábět zmiňované čipové sady a současně zaplatila nespecifikovanou sumu. Načasování sporu přesně kopíruje oficiální uvedení čipové sady i845, Intel tím tak zametá cestu pro svůj čipset. VIA je přesvědčena, že je plně v právu a je odhodlána se bránit.

Témata článku: Soudy, Brainstorming, Podobné opatření, Soud

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 199

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje