Intel se pouští do soudu s VIA

Intel i VIA mají dlouhou tradici vzájemných sporů, nyní Intel sáhl po předchozím varování k soudnímu sporu. Jde o čipové sady pro Pentium 4 a bude to asi na dlouho.
Jádrem sporu je čipová sada P4X266 a připravovaná P4M266. Intel tvrdí, že VIA nemá na výrobu a prodej čipsetu pro Pentium 4 potřebnou licenci, VIA odpovídá, že díky své akvizici firmy S3 má na to příslušné licenční oprávnění.

Situace je to trochu zamotaná, proto jsem namaloval ilustrační schémátko, aby se vztahy mezi firmami vyjasnily.

Klepněte pro větší obrázek

Na počátku v tomto případě nebylo slovo, ale firma Exponential Technology, která vyvíjela klony procesorů PowerPC. Když zjistila, že tudy cesta nevede, nabídla své zbytky k odprodeji, mezi jinými i patenty na některé své technologie.

Firma S3 tehdy tyto patenty vyfoukla Intelu, který o ně měl zájem. Později se v roce 1998 dohodla S3 s Intelem na desetiletém sdílení patentů. S3 dostala přístup ke sběrnici Pentia II pro použití v pozdějších čipových sadách.

Později VIA a S3 utvořily joint-venture, tedy novou firmu, VIA-S3, která měla zkoumat možnosti nasazení grafiky od S3 v čipových sadách VIA. V roce 2000 pak firma S3 překopala svou strategii a úplně opustila oblast počítačové grafiky. Zbytky grafické divize prodala VIA-S3 (tedy tak nyní dceřince VIA), která se přejmenovala na S3 Graphics. Samotná S3 se přejmenovala na SONICblue.

VIA se tak domnívá, že s S3 získala i výhody té desetileté smlouvy. Intel se domnívá, že VIA žádné právo nemá a vyrábí své čipsety protiprávně. Důležitý je obsah smlouvy, zda se smlouva bude týkat i pozdějších procesorů, než jen Pentia II.

Jak už to v podobných případech bývá, VIA na oplátku podala trestní oznámení na Intel za nekalou hospodářskou soutěž a na jeho zaměstnance pro vandalství. Nekalou soutěží v tomto případě je tlak Intelu na výrobce základních desek a další partnery VIA, aby nevyužívali čipové sady P4X266 a P4M266, jinak Intel přikročí k dalším opatřením. Intel tyto další opatření neupřesnil, varování Intelu ale firmy berou vážně. Žaloba pro vandalství je pak spíše kuriozitou. Jde o to, že na tchaj-wanském Computexu propichovali zaměstnanci Intelu balónky na stánku VIA a strhávali transparenty. Jistě se to nemá, ale spíše to vypadá jen na výsledek zoufalého brainstormingu na téma "Co máme na Intel".

Intel chce, aby VIA přestala vyrábět zmiňované čipové sady a současně zaplatila nespecifikovanou sumu. Načasování sporu přesně kopíruje oficiální uvedení čipové sady i845, Intel tím tak zametá cestu pro svůj čipset. VIA je přesvědčena, že je plně v právu a je odhodlána se bránit.

Témata článku: Soudy, Soud, Brainstorming, Podobné opatření

3 komentáře

Nejnovější komentáře

  • Kombajn6 11. 9. 2001 13:42:11
    Nadpisy typu Holcik lze, Holcik mlzi uz me celkem irituji... pokud se vam...
  • VIA rules 11. 9. 2001 13:23:21
    Jak už to v podobných případech bývá, VIA na oplátku podala trestní...
  • Dan 11. 9. 2001 9:33:51
    Intel se už chová jako MS, tedy jako zmetek. Touha po monopolu je velká,...
Určitě si přečtěte

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

Včera | Stanislav Mihulka | 9

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky