Technologie | Hardware | Byznys | Intel | AMD

Intel se dál trápí s 10nm výrobou. Procesory pro desktopy možná rovnou přeskočí na 7 nm

Intel se dál trápí s 10nm výrobou. Procesory pro desktopy možná rovnou přeskočí na 7 nm

Náběh 10nm výrobního procesu u Intelu doprovází vleklé problémy. Ačkoli se už touto moderní technologií vyrábí mobilní procesory Ice Lake, desktopové čipy nabírají další zpoždění. Nyní německý web Hardwareluxx přišel na základě důvěryhodného interního zdroje s informací, že Intel nakonec 10nm desktopové procesory úplně vynechá. Záhy na to však reagoval samotný Intel, když v krátkém vyjádření pro Tom's Hardware uvedl, že na příští rok přece jen nějaké 10nm desktopové produkty chystá. 

Rovnou na 7 nm, ale až za tři roky

Pojďme se nejprve podívat na informace z německého zdroje, které víceméně potvrzují dřívější šuškandu, že by Intel mohl v oblasti desktopových procesorů přejít rovnou na 7nm výrobu. Generace Tiger Lake S a Alder Lake plánované na roky 2021 a 2022 by byly zrušeny a přišel by až Meteor Lake stavěný na 7nm výrobě v roce 2022. To je samozřejmě podmíněno tím, že start 7nm výroby nepotkají podobné komplikace jako u 10 nm.

Klepněte pro větší obrázek 
Tabulka redukovaných plánů desktopových procesorů u Intelu (zdroj: Hardwareluxx)

Intel by tak na desktopech musel ještě téměř tři roky vytěžovat už teď přesluhující 14nm výrobní proces. Ten stále ještě dokáže dál šlechtit a optimalizovat, což by mělo stačit k uvedení ještě dalších dvou generací Comet Lake S a Rocket Lake S, které by měly přinést nárůst výkonu. Jenže růst to bezesporu nebude tak dramatický, jako by se to dalo realizovat s menšími prostorovými nároky 10nm výroby. 

Mezitím tchajwanský výrobce čipů TSMC už v příštím roce začne pro AMD vyrábět desktopové procesory generace Zen 3. AMD už teď získává nad Intelem technologický náskok, který se podle těchto prognóz bude i nadále zvyšovat. 

Produkt, nebo procesor? A jaký?

Vraťme se ale ještě k vyjádření Intelu pro Tom's Hardware, které je sice jen jednovětné, ale i tak stojí za pozornost. Právě kvůli své stručnosti a neurčitosti: 

 

„We continue to make great progress on 10nm, and our current roadmap of 10nm products includes desktop.“

 

Intel tvrdí, že „dělá obrovské pokroky na 10 nm a stávající plány 10nm produktů zahrnují i desktop.“ Jenže tím desktopovým produktem by klidně mohla být připravovaná desktopová grafická karta Intel Xe, která se na 10 nm má vyrábět. Redakce Tom's Hardware byla neoblomná a vyžádala si upřesnění, jenže na informace skoupý Intel řekl jen to, že „produkty zahrnující desktop“ jsou i procesory, ale konkrétnější být nechtěl.

Proč takové tajnosti? Protože může jít pouze o okrajové obory desktopových procesorů jako jsou čipy pro minidesktopy NUC nebo high-endové verze desktopových procesorů HEDT vycházejících ze serverových Xeonů, které se 10nm technologií vyrábět budou.

Této teorii nadbíhá i údajný zdroj problémů u 10 nm – Intelu se prý nedaří dosahovat tak vysokých frekvencí, jak by u desktopových procesorů potřeboval. Zatímco u mobilních procesorů je cílem efektivní nakládání s energií (netřeba maximálních frekvencí) a u profesionálních čipů souhrnný výkon ve vícevláknových úlohách (lze nahnat počtem jader), na klasických herních desktopech je cílem vymáčknout z každého jádra maximum. Ačkoli tedy mobilní čipy a serverové Xeony na 10 nm vznikat mohou, pro desktopy se nehodí. 

Jedno je jisté – Intel přechod na 10 nm nezvládl. Nyní už se sice výroba rozjíždí, ale se značným zpožděním a zjevně neplní stanovené vize. Pro Intel to může být poučení, jak přechod na 7 nm zvládnout lépe. TSMC je však nyní napřed a AMD z toho těží. A zjevně ještě pár let bude.

Diskuze (44) Další článek: Zprávy z Instagramu zamíří na web. Komunikátor bude vypadat jako kopie Messengeru

Témata článku: Technologie, Hardware, Byznys, Intel, AMD, TSMC, Výroba, Ica Lake, Čip, HardwareLuxx, Comet Lake-S, NUC, Produkt, Comet Lake S, Náběh, Desktop


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 61

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 41

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 44Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor