Technologie | Hardware | Byznys | Intel | AMD

Intel se dál trápí s 10nm výrobou. Procesory pro desktopy možná rovnou přeskočí na 7 nm

Náběh 10nm výrobního procesu u Intelu doprovází vleklé problémy. Ačkoli se už touto moderní technologií vyrábí mobilní procesory Ice Lake, desktopové čipy nabírají další zpoždění. Nyní německý web Hardwareluxx přišel na základě důvěryhodného interního zdroje s informací, že Intel nakonec 10nm desktopové procesory úplně vynechá. Záhy na to však reagoval samotný Intel, když v krátkém vyjádření pro Tom's Hardware uvedl, že na příští rok přece jen nějaké 10nm desktopové produkty chystá. 

Rovnou na 7 nm, ale až za tři roky

Pojďme se nejprve podívat na informace z německého zdroje, které víceméně potvrzují dřívější šuškandu, že by Intel mohl v oblasti desktopových procesorů přejít rovnou na 7nm výrobu. Generace Tiger Lake S a Alder Lake plánované na roky 2021 a 2022 by byly zrušeny a přišel by až Meteor Lake stavěný na 7nm výrobě v roce 2022. To je samozřejmě podmíněno tím, že start 7nm výroby nepotkají podobné komplikace jako u 10 nm.

821c6bec-231f-43a7-928f-a33fdd74ab79 
Tabulka redukovaných plánů desktopových procesorů u Intelu (zdroj: Hardwareluxx)

Intel by tak na desktopech musel ještě téměř tři roky vytěžovat už teď přesluhující 14nm výrobní proces. Ten stále ještě dokáže dál šlechtit a optimalizovat, což by mělo stačit k uvedení ještě dalších dvou generací Comet Lake S a Rocket Lake S, které by měly přinést nárůst výkonu. Jenže růst to bezesporu nebude tak dramatický, jako by se to dalo realizovat s menšími prostorovými nároky 10nm výroby. 

Mezitím tchajwanský výrobce čipů TSMC už v příštím roce začne pro AMD vyrábět desktopové procesory generace Zen 3. AMD už teď získává nad Intelem technologický náskok, který se podle těchto prognóz bude i nadále zvyšovat. 

Produkt, nebo procesor? A jaký?

Vraťme se ale ještě k vyjádření Intelu pro Tom's Hardware, které je sice jen jednovětné, ale i tak stojí za pozornost. Právě kvůli své stručnosti a neurčitosti: 

 

„We continue to make great progress on 10nm, and our current roadmap of 10nm products includes desktop.“

 

Intel tvrdí, že „dělá obrovské pokroky na 10 nm a stávající plány 10nm produktů zahrnují i desktop.“ Jenže tím desktopovým produktem by klidně mohla být připravovaná desktopová grafická karta Intel Xe, která se na 10 nm má vyrábět. Redakce Tom's Hardware byla neoblomná a vyžádala si upřesnění, jenže na informace skoupý Intel řekl jen to, že „produkty zahrnující desktop“ jsou i procesory, ale konkrétnější být nechtěl.

Proč takové tajnosti? Protože může jít pouze o okrajové obory desktopových procesorů jako jsou čipy pro minidesktopy NUC nebo high-endové verze desktopových procesorů HEDT vycházejících ze serverových Xeonů, které se 10nm technologií vyrábět budou.

Této teorii nadbíhá i údajný zdroj problémů u 10 nm – Intelu se prý nedaří dosahovat tak vysokých frekvencí, jak by u desktopových procesorů potřeboval. Zatímco u mobilních procesorů je cílem efektivní nakládání s energií (netřeba maximálních frekvencí) a u profesionálních čipů souhrnný výkon ve vícevláknových úlohách (lze nahnat počtem jader), na klasických herních desktopech je cílem vymáčknout z každého jádra maximum. Ačkoli tedy mobilní čipy a serverové Xeony na 10 nm vznikat mohou, pro desktopy se nehodí. 

Jedno je jisté – Intel přechod na 10 nm nezvládl. Nyní už se sice výroba rozjíždí, ale se značným zpožděním a zjevně neplní stanovené vize. Pro Intel to může být poučení, jak přechod na 7 nm zvládnout lépe. TSMC je však nyní napřed a AMD z toho těží. A zjevně ještě pár let bude.

Diskuze (44) Další článek: Zprávy z Instagramu zamíří na web. Komunikátor bude vypadat jako kopie Messengeru

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,