Intel Sandy Bridge: nové hybridní desktopové čipy

Intel oficiálně představil novou architekturu procesorů, které obsahují výkonný integrovaný grafický čip a opět jsou celkově rychlejší a úspornější. Nechybí ani podrobné testy ze světa.
Kapitoly článku

Po dlouhém čekání, kterému předcházelo i spousta neoficiálních úniků informací, včera společnost Intel konečně zveřejnila novou generaci procesorů a čipsetů, se kterými se budeme setkávat tento rok v nejnovějších noteboocích a počítačích.

Intel dodržuje nastolený standard „Tick-Tock“, tedy představit zbrusu novou architekturu přibližně každé dva roky, přičemž v mezistupni sníží výrobní technologii. Architektura Sandy Bridge používá stejně jako předchozí generace ověřenou 32nm technologii, příští generace tak bude pouze minimálně vylepšena a vsadí na nový 22nm výrobní proces.

Klepněte pro větší obrázek

Sandy Bridge ale přináší velkou spoustu novinek, takže si ty nejdůležitější blíže představíme.

Procesor i grafika na stejném písečku

Mikroarchitektura Sandy Bridge poprvé v oblasti desktopových čipů od Intelu přináší plnou integraci grafického čipu, který je tak nově na stejném kusu křemíku jako procesorová část. Integrace však pochopitelně zahrnuje i další součástí jako dvoukanálový paměťový řadič nebo System Agent, který se stará například o bezchybnou komunikaci a další parametry jednotlivých částí čipu.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kromě nového loga Intel začal používat i mírně vylepšené označení, k dispozici budou zatím pouze dvoujádrové nebo čtyřjádrové modely, jednojádrové asi již nikdy neuvidíme. Nejvýkonnějším modelem v nabídce zůstává stále šestijádrový Intel Core i7-980X se starší architekturou, jak ale brzy zjistíme z testů výkonu, vzhledem k jeho ceně je nárůst výkonu oproti nejlepšímu čtyřjádru se Sandy Bridge architekturou jen minimální.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

V procesorové oblasti je největší novinkou vylepšený Turbo Boost 2.0 (pouze u některých modelů), který je nyní schopen efektivně přetaktovat i všechna jádra zároveň nad jejich maximální frekvenci, alespoň do té doby, než se čip dostane na kritickou úroveň TDP. Teplota čipu totiž nestoupne okamžitě a obvyklých několik desítek sekund lze využít pro zvýšenou frekvenci všech jader. To znamená zase vyšší chvilkový výkon, hlavně když je potřeba. Optimalizace je s novou architekturou samozřejmostí, s čímž souvisí nejen vyšší výkon, ale i nižší spotřeba.

Klepněte pro větší obrázek

V případě čtyřjádrových modelů dosahuje počet tranzistorů hodnoty jedné miliardy (přesně 995 milionů). Obdélníkový tvar ale zahrnuje i grafickou část, která má nejen nové technologie, ale její výkon je více než dvojnásobný v porovnávání se stávajícími Intel HD.

Klepněte pro větší obrázek

Intel HD 2000 a 3000 s akcelerací všeho druhu

Nový grafický čip je rozdělen do dvou verzí s názvy Intel HD 2000 a 3000, které se vyskytují v různých modelech, přičemž v mobilní sféře se objevuje pouze výkonnější Intel HD 3000. Rozdíl je nejen ve frekvenci, ale především v počtu exekučních jednotek „EU“, model Intel HD 2000 jich má šest (čemuž odpovídá i slabší výkon), Intel HD 3000 pak disponuje dvojnásobkem, tedy 12 EU.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Grafické čipy podporují DirectX 10.1 (Shader Model 4.1), OpenGL 3.0 a podporují akceleraci i Full HD videa (až dva streamy najednou). Spolu s HDMI 1.4 a technologií InTru 3D je zajištěna i kompatibilita s trojrozměrným zobrazením filmů. O lepší obraz se pak stará Intel Clear Video, nechybí ani akcelerace videa na webu přes Adobe Flash (H.264).

Intel rapidně zvýšil výkon těchto grafik a zaměřil se i na dostatečnou podporu her v ovladačích. Výsledkem je v průměru více než dvojnásobný výkon oproti současným grafikám Intel HD a srovnatelný výkon levných low-endových grafik s cenou do patnácti stovek korun.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavním tahákem je však nejen výkon pro hraní většiny her (samozřejmě s přiměřenou kvalitou a rozlišením), ale akcelerace grafického čipu při enkódování videa. Touto technologii se doposud chlubili pouze výrobci jako AMD nebo Nvidia, tedy využití paralelního výkonu GPU pro převod videa.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Podporu GPU akcelerace dostanete v rámci technologie Intel Quick Sync Video ke všem novým procesorům. S pomocí specializovaného software tak můžete snadno převádět videa na jiné formáty a jiná rozlišení, vše mnohem rychleji, než při použití pouze procesorových jader. A jak se přesvědčíme v testech, dokonce rychleji než v případě konkurenčních řešení od AMD nebo Nvidie.

Nový socket LGA-1155, čipsety Intel 6 Series a UEFI

Procesory s architekturou Sandy Bridge bohužel vyžadují nový socket LGA-1155 a tím i nové čipsety Intel 6 Series. Ty jsou rozděleny do několika segmentů dle použití (desktopové Q67, B65, H67, P67 a mobilní QM67, QS67, HM67, HM65, UM67), nejvyšší řada nemá podporu pro integrované grafické jádro, Intel totiž automaticky počítá, že si takový uživatel koupí výkonnou grafickou kartu do samostatného slotu PCI Express.

  Klepněte pro větší obrázek

Intel sice v čipsetu nepodporuje USB 3.0, většina základních desek ho však bude mít v rámci externího čipu na desce. Plná podpora je ale u SATA 6 Gb/s, které má dvakrát vyšší propustnost než SATA 3 Gb/s, což je znát především u výkonných SSD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Spotřeba čipsetů je velmi nízká, základní desky mají v drtivé většině případů zcela pasivní chlazení, což ocení především příznivci velmi tichých počítačů.

Klepněte pro větší obrázek

S novými čipsety a základními deskami jsme se konečně dočkali také nové generace BIOSu – UEFI. UEFI poskytuje podporu velkých disků (3TB už u běžných biosů znamenají problém s podporou bootování) a přináší přehledné grafické rozhraní s podporou myši. Mírně se také zrychlil start, tedy alespoň v POST části a to téměř o třetinu.

Jak vypadá EUFI na základní desce od Asusu, si můžete prohlédnout na tomto videu:

Témata článku: Technologie, Hardware, Intel, Čipy, Hybrid, CES 2011, Funky, UEFI, Heaven, Decode, Sandy Bridge, Nová architektura, Nový čip, Neoficiální únik, Legion, Celý svět, Značný nárůst, San, Potřebný hardware, Miss r, Encoder, Procesorová část, Nejvyšší řada, Střední cesta, Intel HD, Nejlevnější notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor