Intel s gigantickými zisky, a přesto v nebezpečí?

Firma ohlásila největší zisk za svou kariéru, ale přesto nepanuje víra v její zdravou budoucnost.
V dnešním nervózním ovzduší, týkajícím se budoucnosti technologických firem, jako kdyby byla na místě otázka: „Tak co vlastně chcete? Velké obraty, velké zisky, nebo nějaké imaginární ,růsty hodnot´?“ Intel, firma s doslova hvězdným ziskem, je v poslední době také v nepřízni finančníků – firma sice peníze doslova „vyrábí“, ale stále se pochybuje o tom, zda si tuto pozici udrží i do budoucna.

Intel ohlásil za poslední čtvrtletí zisk ve výši 2,9 miliardy dolarů, o více než polovinu více než loni. Je to jeden z nejvyšších profitů, jaký kdy firma na této planetě za čtvrtletí učinila, a přesto se to „nelíbí“. Obrat firmy za kvartál pak činil 8,7 miliardy dolarů – i to je slušný růst. Tyto výsledky se víceméně čekaly už dříve, a přesto Intel v uplynulých měsících klesl o skoro 40 %.

Přes výborná čísla totiž panuje nervozita ohledně konkurentů Intelu, zejména firmy AMD. Ta sice, co se týká obratů, je proti Intelu trpaslíkem a o nějakých významných ziscích si může nechat jenom zdát, ale pokud dáme čísla stranou, zdá se, že AMD se daří lépe než Intelu. AMD uvádí jeden výborný čip za druhým, je schopna je v slušném množství i vyrábět a nepronásledují ji „hloupé“ chyby, které se naopak nevyhýbají Intelu: tu je nekompatibilní čipset, tu se musí stáhnout procesory s výroby, tu se dokonce už dlouho oznamovaný čip zruší, a stále se posouvají termíny uvedení některých čipů do výroby.

Říká se sice, že firma na vrcholu je současně nejblíže svému pádu, ale u Intelu to může být spíš přání otcem myšlenky – dost konkurentů by rádo vidělo tohoto giganta sraženého po dvacetiletém kralování na kolena. Intel může udělat pár chyb, ale přinejhorším mu zůstává desítka špičkových, už zaplacených továren schopných produkovat polovodičové výrobky nejvyšší světové kvality a v obrovských kvantech. Kdo mu v tom může oponovat?

Diskuze (15) Další článek: Hardware pro trochu znalé – díl XII. – displeje

Témata článku: Zisk, Slušný růst, Finanční firma, Trpaslík, Velký zisk, Obrovské peníze, Gigant, Poslední číslo, Technologický gigant, Nebe, Nejvyšší zisk, Profit, Slušné číslo, Nebezpečí


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky