Intel s Digitalem jsou nečekaně obchodními partnery

Digital se za slušný peníz zbavil prodělkové továrny; ohlašuje vývoj systémů na architektuře IA-64 (Merced), takže je otázkou, zda Alpha přečká i příští roky.
Stalo se, jak očekávali všichni zkušení analytici počítačového světa: krvavá právní bitva mezi Intelem a Digitalem, která by stála obě firmy možná milióny dolarů a nepochybně nepříjemnou újmu na pověsti, se nekoná. Obě firmy ohlásily dne 27/10 urovnání sporů a stažení vzájemných žalob.

Podstatné jsou ale další body tohoto ujednání. Intel kupuje od firmy Digital za 700 mil. USD její továrnu na výrobu čipů, ve které bude vyrábět jak čipy Pentium, tak Alpha (jedná se především o fabriku v Massachusetts, a vývojová střediska v Izraeli a Texasu). Dále dojde k vzájemné licenci řady patentů obou firem na deset let a společnému vývoji 64-bitové platformy. Velmi strohé prohlášení pro tisk nic dalšího zajímavého neobsahuje; obě firmy jednak nechtějí nepříjemnou aféru rozmazávat, jednak jde o strategické vztahy do budoucna, které se logicky utajují.

Z hlediska produktových strategií má dohoda hned několik důsledků. Digital se za slušný peníz zbavil prodělkové továrny - počet vyráběných čipů Alpha je velice maličký a fabrika nikdy nejela ani na zlomek plného výkonu, k tomu jí může dopomoci až monstrózní produkce Intelu. Digital bude pokračovat ve vývoji čipů Alpha a už to potvrzuje i ohlášením dalšího zrychlení taktu na 500 MHz. Na druhé straně ale ohlašuje vývoj systémů na architektuře IA-64 (Merced), takže je otázkou, zda Alpha přečká i příští roky v nerovném boji s gigantem (podíly obou firem na trhu pracovních stanic s Windows NT jsou 7.3% ku 90%). Intel Digitalu sice pomohl, ale sám také získal další výrobní kapacity - je ale otázkou, jestli je skutečně potřebuje, když nedávno odložil kvůli nedostatečnému vykrytí poptávky dostavějí jedné ze svých nejnovějších "fabs".

Dá se odhadnout, kdo je tomto urovnání vítězem? Přece jen si myslím, že Digital svými "divokými žalobami" donutil Intel k ústupu a že sám získal více: přístup k licencím, 700 mil. USD za problémovou fabriku, prestižní spolupráci na vývoji architektury systémů postavených na Mercedu, a je zpátky v rodině velkých OEM partnerů firmy Intel.

Váš názor Další článek: Do hlubin duše AutoContu - rozhovor s obchodním ředitelem

Témata článku: Windows, Part, Právní bitva, Obchodní partner, Digit, Alpha, Digita, Nejnovější rodina, Digital


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači