Intel reaguje na protesty proti zavádění ID procesorů

Nedávno jsme uvedli zprávu, že Intel hodlá zavádět do všech svých nových čipů řady Pentium III unikátní identifikační číslo, podle něhož bude možné i přes web procesor identifikovat. Vlna protestů proti tomuto ID však donutila Intel svůj postoj přehodnotit.
Nedávno jsme uvedli zprávu, že Intel hodlá zavádět do všech svých nových čipů řady Pentium III unikátní identifikační číslo, podle něhož bude možné i přes web procesor identifikovat. Vlna protestů proti tomuto ID však donutila Intel svůj postoj přehodnotit.

Původně měla být tato vlastnost zapnuta u všech prodaných procesorů s tím, že ji půjde pomocí softwaru vypnout. Intel tento postup nyní upravil tak, že výchozím nastavením bude vypnutá identifikace a teprve její zapnutí bude ponecháno na uživateli.

Intel identifikaci procesoru zavedl kvůli zvýšení bezpečnosti on-line transakcí a také na doporučení americké vlády, nicméně se začaly tvořit sdružení a už se připravoval bojkot Intelu a jeho čipů. Zavedení nezrušitelné identifikace počítače zasahuje do soukromí uživatele poměrně výrazně a na takové věci jsou Američani vyloženě vysazení. Reakce Intelu přišla tedy velmi záhy, nicméně řešení prostou výměnou výchozí hodnoty také není úplně dokonalé. U nových čipů, které si koupíte v krabičce, je to poměrně jasné, identifikace bude vypnutá, ale otázkou jsou počítače v sestavách, které vám dodá výrobce. Zřejmě bude součástí objednávky i požadavek na zapnutí či vypnutí identifikace procesoru. V některých větších dodávkách, například do státní správy, bude zřejmě identifikace procesoru vyžadována.

Pokud se dá identifikace procesoru zapnout jednoduchým prográmkem, hrozí, že například Windows při své instalaci automaticky zapnou identifikaci procesoru a budou ji pravidelně kontrolovat, třeba kvůli kontrole licence na daný počet počítačů. Stejně tak mne bude zajímat řešení chvíle, kdy si vyměníte procesor a budete mít nové identifikační číslo.

Dnešním standardem pro personalizaci na Internetu jsou cookies, bez nichž často vůbec na Internetu nenakoupíte, nebo nemůžete používat personalizaci na různých serverech. Identifikace procesoru se do personalizace příliš nepromítne, protože identifikuje počítač, nikoli uživatele, časem ale můžeme dospět do doby, kdy bude vložení zpřístupnění identifikačního čísla vyžadováno pro potvrzení obchodní transakce.

Firma AMD oznámila, že podobné identifikace do svých procesorů zavádět nehodlá.

Váš názor Další článek: Soudce navrhuje rozdělení Microsoftu na tři firmy kuriózním způsobem

Témata článku: Vypnutí, Nová vláda, Proces, Nové doporučení

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší