Intel provádí nekalé praktiky - tvrdí AMD. A žaluje…

Se soudními spory se tento týden roztrhl pytel. Do bitvy se tentokrát pouští AMD a žaluje koho jiného než firmu Intel. Vyčítá jí nekalé praktiky, kterými se snaží Intel zajistit si monopolní postavení na trhu a tím poškozuje nejen zájmy AMD, ale i spotřebitelů.

Od té doby, co získala firma AMD na trhu již značný podíl oproti situaci před 10 či 15 lety si musela i firma Intel zvyknout na tohoto konkurenta a ztratila své výlučné postavení na poli procesorů. Tvrdý konkurenční boj, honba za frekvencí, marketingové fígle, to je současný trh s procesory. Konkurence je pochopitelně dobrá pro zákazníky, protože nutí firmy zvyšovat kvalitu svých služeb a produktů a zároveň snižovat ceny. Ne všechny metody jsou ovšem úplně čisté a jak tvrdí AMD ve své tiskové zprávě a žalobě, Intel používá opravdu velmi drsné postupy.

Na 48 stránkách žaloby se AMD snaží dokázat monopolistické praktiky Intelu, zneužívání svého postavení vůči OEM partnerům či dokonce zasahování společnosti do uvádění nových produktů firmy AMD. Intel dle žaloby celosvětově prováděl nátlak na své zákazníky, odrazoval je od spolupráce s AMD a tento nátlak se netýká jen malých odběratelů a distributorů, ale i velkých výrobců počítačů.

V textu najdeme mimo samotných bodů obžaloby také stručnou historii celého pozadí – co to je vůbec procesor, jaké firmy v počátcích vývoje přišly se svými návrhy, jak se nakonec IBM rozhodla pro architekturu x86 od Intelu a tím pádem i AMD přešla z původního vlastního konceptu na tuto architekturu. Následuje popis vzájemných vztahů mezi těmito firmami, jejich uzavřené (a následně rušené) dohody a další boje.

Nekalé praktiky Intelu?

Z AMD se však časem stává nejen pouhý „druhý výrobce procesorů Intel“, ale přichází s vlastními nápady a moderními technologiemi, které neváhá do svých procesorů zapracovat a z původních „klonů“ tak vzniká prakticky zcela nová x86 platforma. Některé počáteční dětské nemoci byly brzy překonány a z firmy se stal zdatný konkurent Intelu. Nastupující doba 64bitových a vícejádrových procesorů pak otevírá možnosti pro další technologické pokroky a vzájemné předhánění.

Vraťme se však k žalobě, přeskočme historické pasáže a rozbor trhu s procesory a pojďme se konkrétně podívat na některé údajné (musím napsat „údajné“, protože vycházím z dokumentu AMD a než soud rozhodne jinak, nelze to brát jako fakt) praktiky firmy Intel. V tiskové zprávě k žalobě se mimo jiné uvádí tyto hlavní body, ze kterých je Intel viněn:

  • dochází k tlaku firmy Intel na velké zákazníky jako jsou společnosti Dell, Toshiba, Hitachi či Sony s cílem přinutit je k uzavření výhradních dohod výměnou za přímé hotovostní platby, diskriminační cenové strategie nebo marketingové dotace podmíněné vyloučením společnosti AMD

    Tento bod je dokazován například tím, že platby firmám Dell a Toshiba byly potvrzeny i japonskou komisí pro rovnou hospodářskou soutěž. Dále je poukazováno na fakt, že díky smlouvě o výlučnosti mezi Intelem a Sony došlo postupně k poklesu podílu firmy AMD u Sony z hodnoty 23 % v roce 2002 a na současnou nulu!

  • v roce 2000 údajně prohlásil generální ředitel firmy Compaq Michael Capellas, že díky objemu obchodu mezi Compaqem a AMD odepřel Intel dodání kritických čipů pro servery a firma pak byla tímto způsobem donucena přestat odebírat produkty AMD
  • Intel se snaží omezit účast společnosti AMD na zásadních rozhodnutích týkajících se průmyslových standardů, které by mohly ovlivnit její chod, zamítl přístup AMD na nejvyšší stupně členství v konsorciu týkajícího se technologie Advanced DRAM

A na závěr tohoto krátkého výběru ještě jedno obvinění, které (pokud je tedy pravdivé) by mohlo teoreticky přímo ovlivnit i vás čtenáře právě teď. Intel údajně schválně upravil své kompilátory C++ (i jiné) tak, aby zkompilovaný program běžel pomaleji na platformě AMD. Pokud tedy používáte nějaký program, jehož autor použil právě kompilátor od Intelu a zároveň máte procesor AMD, teoreticky může dosahovat nižších výkonů, než by býval mohl.

Rozhodne soud

Toto vše je jen stručný výběr z rozsáhlého seznamu obvinění, ve kterých se AMD více méně snaží na různých příkladech dokázat to, jak Intel díky svému postavení působí na řadu svých zákazníků a pokouší se udržet si monopol. Určité „poselství“, které pak z této žaloby plyne, směřuje přímo na koncové uživatele, kteří jsou díky praktikám Intelu omezování ve své svobodné vůli nakoupit takový produkt, který chtějí.

Co k tomu všemu dodat? Berte předkládaná obvinění jako informaci, ne jako fakt. Nechceme stranit ani AMD ani Intelu, tento článek vás měl pouze seznámit se žalobou a obvinění zde uvedená jsou tedy čistě tvrzení firmy AMD. Nedělám si však žádné iluze o konkurenčním boji těchto firem, i když některá obvinění mohou znít až příliš přehnaně.

Ne všechny praktiky jsou jistě čisté nebo dokonce etické. O tom, jak se vše vyvine, však rozhodne teprve soud. Dá se očekávat komplikované a vleklé soudní řízení, mnoho důkazů na jedné i druhé straně a hlavně vysoká částka, požadovaná jako odškodnění ušlých potenciálních zisků.

Diskuze (61) Další článek: Google nyní hledá ještě lépe

Témata článku: Dětská nemoc, Praktiky, Určitý důkaz, Soudní obvinění, Vzájemný vztah, Konkurenční platforma, Původní společnost, Japonský výrobce, TV +, Původní výrobce, Údajné zneužívání, Michael Dell, Požadovaná částka


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky