Intel | Procesory | Servery

Intel proti 64jádrovému Epyc Rome od AMD nasadí 56jádrový Xeon Platinum 9200

Intel proti 64jádrovému Epyc Rome od AMD nasadí 56jádrový Xeon Platinum 9200

Serverový trh zažívá poslední dva roky velký pokrok v nárůstů počtu jader v procesorech, a to na straně AMD i Intelu. Tento závod odstartoval před dvěma lety procesor Epyc od AMD, který přinesl 32 jader v jednom soketu. Tento rok se chystá druhá generace těchto procesorů, kde se díky nejnovější 7nm technologii navýší počet jader až na 64. Proto se Intel rozhodl, že bude reagovat novým extrémním modelem Xeon 9282, který bude mít 56 jader (112 vláken).

Klepněte pro větší obrázek

Bohužel vše není tak růžové, jak se může zdát. Intel má v současné době k dispozici už velmi starý 14nm výrobní proces, což sebou nese spoustu technologických omezení. Tím největším je obrovská plocha vyrobených čipů. Plocha procesoru je tak obrovská, že se procesor nevejde do žádného současného serverového soketu. Procesor se tedy bude muset pájet přímo na základní desku, což je velmi netradiční řešení.

Klepněte pro větší obrázek

Také spotřeba procesorů bude rekordní. Intel nastavil TDP na 400 W, ale to platí pouze za situace, kdy procesor běží na základním taktu 2,6 GHz. Pokud se zapne turbo režim, ve kterém se procesor přetaktuje až na 3,8 GHz, bude spotřeba ještě mnohem vyšší. Osobně odhaduji, že se může dostat přes hranici 600 W.

Dá se tedy očekávat, že chlazení v těchto nových procesorech už bude muset být řešeno výhradně vodním chlazením, ideálně s podchlazenou kapalinou. Bohužel z posledních zpráv vyplynulo, že mezi čipy a rozvaděčem tepla (IHS) bude nadále použita obyčejná teplovodivá pasta. Dá se tedy očekávat mnohem horší přenos tepla z IHS, než u konkurenčního procesoru EPYC, který je pájený.

Klepněte pro větší obrázek

Dalším úskalím nového čipu bude rozhodně cena. Nejvýkonnější současný Xeon 8180 s 28 jádry stojí nyní na českém trhu skoro 280 000 Kč. Nový 56jádrový Xeon bude zřejmě minimálně dvakrát tak dražší. Cena celého serveru půjde tedy do milionů.

Intel to bude mít těžké. Proti němu stojí levnější řešení od AMD, které je navíc kompatibilní se stávajícími základními deskami bez nutnosti pájení. Také chlazení je v případě procesorů EPYC jednoduší, protože současný nejvýkonnější 32jádrový model Epyc 7601 má TDP 200 W a novinka s 64 jádry by na tom měla být podobně.

Zdroj: Tomshardware

Diskuze (32) Další článek: Fyzička Hedwig Kohn: Před 132 lety se narodila žena, která jako jedna z prvních učila na univerzitě

Témata článku: AMD, Intel, Procesory, Servery, Cascade Lake - ×, IHS, Jádro, Procesor, Epyc od AMD, Epyc Rom od AMD, Základní deska, Čip, Cascade Lake X, GHz, Chlazení, Cascade Lake-X


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 62

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu