Intel přišel o monopol v SSE3 instrukcích

Společnost AMD představila dva modely procesorů řady Opteron. Mají číselné označení 852 a 252. Kromě dalších změn se v tomto článku zaměřím na jeden rozdíl oproti předchozím Opteronům. Nové modely totiž umějí instrukce sady SSE3.

Související odkazy

Slovník
freeware
MMX
procesor
server

Katalog produktů
Procesory

Víceprocesorové pracovní stanice a servery, kterým stále dominuje Intel popřípadě RISCové procesory, dostaly další šťouch od společnosti AMD. Ta včera uvedla na trh dva nové procesory Opteron v podobě modelů 852 (pro čtyř- a osmiprocesorové sestavy) a 252 (pro dvouprocesorové sestavy). Do výčtu procesorů patří samozřejmě i ten třetí vzadu – model 152, který bude na trh uveden až 30. dubna 2005. Od včera uvedených procesorů Opteron se liší svým určením pro jednoprocesorové počítače. Novinkou, kterou přinášejí tyto procesory je podpora instrukčního balíčku SSE3, který vyvinul a dosud používal u svých moderních procesorů pouze Intel.

Co vlastně SSE3 je?

Jedná se o balík instrukcí typu SIMD. Tedy balík – jde spíš o balíček. Zatímco předchozí balíky obsahovaly i přes stovku instrukcí s jasným zaměřením, SSE3 je spíš takovým doplňkem předchozích. Jde o 13 (slovy třináct) instrukcí, které doplňují instrukční skupiny napříč spektrem od matematického koprocesoru až po SSE2.

Hromadné zpracování dat prostřednictvím SIMD instrukcí svým způsobem definuje výkon počítačů, slavná instrukční sada MMX pro zpracování multimédií u procesorů Intel znamenala až 60 % nárůst výkonu u aplikací, které tyto instrukční sady podporovaly. Zkratka SIMD je vlastně složena ze dvou samostatných zkratek SI a MD. SI znamená Single Instruction Stream (jeden proud příkazů), MD znamená Multiple Data Stream (více datových toků). Jediný SIMD příkaz dokáže zpracovat více dat najednou. V tom tkví síla SIMD, protože dokáže znásobit výkon procesoru. Dnešní procesory počítačů téměř jsou bez rozdílu na datovou šířku výkonově postaveny právě na SIMD instrukčních sadách.

Nejznámější SIMD instrukce představují řady instrukčních sad MMX, SSE, SSE2 a SSE3, jsou z dílny Intelu a není třeba zvlášť připomínat kterým procesorem to začalo:

  • MMX = Intel Pentium s MMX technologií
  • SSE = Intel Pentium III (dříve KNI = Katmai New Instructions)
  • SSE2 = Intel Pentium 4 (dříve WNI = Willamette New Instructions)
  • SSE3 = Intel Pentium 4 (dříve PNI = Prescott New Instructions)

Aby nedošlo k omylu –sada SSE3, která přišla s procesory Prescott, nenahrazuje předchozí sadu SSE2 původního Pentia 4, ale doplňuje ji. Procesor Pentium 4 s jádrem Prescott tedy podporuje instrukční sady MMX, SSE, SSE2 a SSE3.

Proč měl Intel "monopol"?

Společnost Intel výše uvedené sady vymyslela pro vlastní procesory a dalším výrobcům nabídla možnost jejich licencování, toto licencování nebylo bezplatné. Postupem času Intel licenční politiku změnil – instrukční sady SIMD se postupně stávají „freewarem“. Je tedy jen na výrobcích procesorů, jestli tu kterou SIMD sadu tvořenou Intelem použijí nebo nepoužijí.

Intel není jediný

Ve světě počítačů nejsou instrukční sady Intelu osamoceny. První náznak SIMD se v objevil u 64bitového procesoru Intel 860. První ucelenou sadou SIMD instrukcí byl MAX-1, vytvořený roku 1994 společností Hewlett Packard pro jejich 32bitové procesory řady PA-RISC. Poprvé byl implementován do modelu PA-7100LC. Přibližně ve stejnou dobu použila SIMD instrukce v procesoru MC88100 také Motorola. Protože potřeby trhu byly jednoznačné, jakoby se roztrhl se SIMD sadami pytel, jak ukazuje následující přehled:

1995 – VIS 1.0 (Sun, procesory řady UltraSPARC)
1996 – MDMX (MIPS, procesory řady MIPS V)
1996 – MAX-2 (Hewlett Packard, procesory 64bitové řady PA-RISC)
1997 – MMX (Intel, procesory řady IA-32)
1997 – MVI (DEC, procesory řady Alpha AXP)
1997 – Extended MMX (Cyrix, procesory řady 6x86MX)
1998 – 3DNow! (AMD, procesory řady AMD32)
1999 – SSE (Intel, řada IA-32)
1999 – AltiVec (Motorola, procesory řady PowerPC)
1999 – Enhanced 3DNow! (AMD, procesory řady AMD32)
1999 – MIPS-3D (MIPS, procesory řady MIPS V)
2000 – SSE2 (Intel, procesory řady IA-32)
2001 – VIS 2.0 (Sun, procesory řady UltraSPARC)
2002 – WirelessMMX (Intel, procesory řady XScale)
2003 – nic
2004 – NEON (ARM, procesory řady ARM)
2004 – SSE3 (Intel, procesory řady IA-32)

I rok 2005 by měl přinést do tohoto seznamu další sadu SIMD instrukcí, kterou má být VIS 3.0 pro procesory UltraSPARC. Že se ale podaří někomu vyvinout tak zlomovou instrukční sadu, jakou bylo MMX, je nepravděpodobné.

Diskuze (32) Další článek: ADSL od Tiscali jinak: Nulový limit, 100 MB za 10 korun

Témata článku: Slavný počítač, Předchozí model, Procesory Intel, Monopol, Uvedený procesor, Procesor, Deco, Neon, Visa, Katmai


Určitě si přečtěte

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Rozlučte se s Inboxem, Google ho v březnu „zařízne“

Rozlučte se s Inboxem, Google ho v březnu „zařízne“

** Google Inbox je alternativní aplikace pro práci s e-maily ** Nabízí řadu inovativních funkcí a novinek ** V březnu 2019 však Google tuto službu ukončí

Karel Kilián | 19

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání