Intel překonal očekávání: zvyšuje obrat i zisk

Je Intel zase na koni? Jeho vysoký zisk i rekordní obrat by tomu napovídal.
Mnoho se loňský rok hovořilo o krizi Intelu – sílící konkurence, levné počítače, krize PC jako takového apod. Intel ale ukázal, že je nadále neuvěřitelně silný a profitabilní – v posledním čtvrtletí ohlásil zisk 2.1 (+18%) miliardy při obratu 7.6 miliardy (17%). Zatímco poptávka po Celeronech klesá a působí na Intel nepříznivě, naopak stoupá poptávka po čipech Pentium II více než se očekávalo. Za celkový rok 1998 už to tak dobře nedopadlo, ve srovnání s rokem 1997 Intel sice o něco více utržil (26.3 miliardy vs. 25.1 miliardy), ale méně vydělal (6.1 mililardy vs. 6.9 miliardy). Intel si ale stále udržuje až neuvěřitelnou hrubou ziskovost, na hardwarovou společnost skutečně enormní – 54% (loni 57%).

Konkurent Intelu, firma AMD, rovněž ohlásila výsledky, a jsou podstatně horší – zisk je 22 mil. (1% Intelu), obrat cca 800 mil. USD, tj. přes 10% obratu Intelu. I když je obrat AMD historicky nejvyšší, firma utrpěla technickým problémem u nového čipu K6-2 na taktu 350 MHz; ten způsobil zdržení prodeje a jeho snížení až o 20% (podle AMD).

Živě komentuje: dovolil bych si předpovědět, že ukončení výroby Celeronů je na dohled; každopádně Intel utlumuje investice do jejich dalšího vývoje a zdokonalování. Centrem pozornosti se stává Pentium II a III, a na blížící se Merced (nebo už hned jeho nástupce?) bychom také neměli zapomínat. Pokles zisku je u Intelu nutné hodnotit z pohledu jeho gigantické výše – v letech 1995-7 byla firma skutečně naprosto neohroženým králem a fungovala na úrovních zisků, kterých nikdo jiný z průmyslu není schopen dosáhnout. Určitý pokles tedy znamená, že Intel vydělává ročně „jen“ okolo šesti miliard dolarů, což je stále unikátní, a sedí dnes spolu s Microsoftem pravděpodobně na největší hromadě hotových peněz, které může kdykoli použít. A Intel jich s velkou pravděpodobností použije – je mnoho oblastí, do kterých může i chce expandovat, jedinou otázkou snad zbývá, zda mu to dovolí antimonopolní úřad.

Jak se bude Intelu dařit v nejbližších měsících? Pravděpodobně velice podobně jako nyní – poptávka po velice ziskových Pentiích II je stále vysoká, Pentia III tomu ještě přidají. V polovině roku sice zřejmě přijde konkurence (AMD) s čipem s výkonností špičkových Pentií II, ale v té době bude Intel už zase o trošku dál. Intel je navíc zřejmě jedinou firmou, která se příliš nemusí obávat efektu roku 2000 – samozřejmě se jej opatrnost ve výdajích firem trošku dotkne, ale v porovnání s jinými giganty (IBM, HP, ale třeba i Microsoft) to bude nepatrné.

Váš názor Další článek: Soudce navrhuje rozdělení Microsoftu na tři firmy kuriózním způsobem

Témata článku: Microsoft, Nejvyšší zisk, Obrat, Opatrnost, Zisk

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost