Intel předvedl procesor Willamette na frekvenci 1,5 GHz

Intel demonstroval procesor nové třídy – Willamette - na frekvenci 1,5 GHz. Willamette jde na trh prvního října, nicméně na menší frekvenci.
Intel demonstroval procesor nové třídy – Willamette - na frekvenci 1,5 GHz. Willamette jde na trh prvního října, nicméně na menší frekvenci. Prezentovaný Willamette používá sběrnici o rychlosti 400 MHz a jeho čipová sada podporuje pouze paměti RAMBUS. Jeho varianta pro servery s označením Foster bude podporovat také DDR paměti.

Willamette se od současného Pentia III neliší jen rychlostí sběrnice, novinkou je také aritmetickologická jednotka pracující na dvojnásobné frekvenci a využívání 128 bitů v operacích v pohyblivé řádové čárce.

Do procesoru Willamette na 1,5 GHz má však ještě Intel v zásobě řadu vylepšení. Celerony přejdou v první půlce roku na technologii 0,18 mikronu a zvednou frekvenci na 600 MHz, Pentia III se vyšplhají na 900 MHz a gigahertz překročí v druhé polovině roku. V tomto období se počítá u Celeronů s rychlostmi okolo 700 MHz.

Živě komentuje: Tím, jak Intel rozšiřuje svou nabídku, dává jasně najevo AMD, že Athlon nyní uspěje ve srovnání s Pentiem III, co se ale týče jeho následníků, bude Athlon pomalu slábnout. AMD má skvěle navrženou technologii výroby Athlonu, a tak může zatím celkem lehce hýbat jeho požadovanými frekvencemi. Vývoj u Intelu však uvede hned několik nových procesorů s výrazně vyššími rychlostmi, čímž bude Athlon odsunut na špičkové řešení pro herní počítače, tedy do toho postavení, které mu nyní velmi sluší, ale rád by z něj unikl do profesionální oblasti. Kladem pro AMD může být slepá víra Intelu v Rambus, kdy Willamette nebude podporovat nic jiného. AMD již na příkladu svého vlastního 64bitového řešení Sledgehammer demonstroval, že půjde do těch oblastí, které Intel možná s příliš vizionářským pohledem opustil. Sledgehammer je plánován na příští rok a bude tvořit přechod mezi 32bitovým a 64bitovým světem aplikací.

Diskuze (6) Další článek: Actrix Technical nyní také s nálepkou Design 2000

Témata článku: Procesory, Herní varianta, Profesionální varianta, Profesionální AMD, Frekvence, Požadovaná rychlost, Proces


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 21

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5