Notebooky | Intel | Procesory

Intel představil nové úsporné mobilní procesory postavené na staré technologii

  • Intel uvedl nové úsporné mobilní procesory „Comet Lake“
  • Nové modely jsou ale stále postavené na staré architektuře
  • Nové čipy způsobují zmatek v produktové nabídce

Na začátku letošního měsíce jsme psali o nových úsporných mobilních procesorech Intel „Ice Lake“, které jsou poprvé vyráběné pomocí 10nm technologie. Obsahují novou architekturu, nový integrovaný grafický čip a řadu dalších vylepšení.

Intel si ale pro zákazníky připravil zmatek, který se křemíkové historii hledá jen těžko. Do stejné série 10. generace mobilních čipů Core totiž aktuálně uvádí nové modely „Comet Lake“, které oproti modelům Ice Lake rozpoznáte jen podrobným zkoumáním konkrétního kódového označení procesoru.

Klepněte pro větší obrázek
Intel Core 10. generace

A rozdíly jsou opravdu značné, takže pokud se chystáte nakupovat notebook nebo nějaké hybridní konvertibilní zařízení s úsporným mobilním čipem od Intelu, dejte si pozor, abyste neprohloupili.

Vytížení starých linek

Nové modely se starou architekturou Skylake - Intel Comet Lake jsou vyráběné pomocí staré 14nm výrobní technologie. Jednotlivé modely spadají do řad Core i3, Core i5 a Core i7 a rovněž se jedná o kategorii série U a Y. Oproti novým čipům Ice Lake budou ale k dispozici jen varianty s TDP 7 W a 15 W.

Klepněte pro větší obrázek
Základní specifikace

Trochu zvláštní je ale nabídka z pohledu počtu jader, kdy jsou dle modelu k dispozici od dvou do šesti jader.

Nejvýkonnější varianta s 6 jádry - Core i7-10710U má základní frekvenci pouze 1,1 GHz, ale v turbo režimu jednoho jádra se dokáže dostat až na 4,7 GHz, se všemi jádry pak až na 3,9 GHz.

Klepněte pro větší obrázek
Procesory 10. generace

Vzhledem k tomu, že první testy čipů Ice Lake ukazují skvělé zlepšení výkonu na jádro a obrovské zlepšení ve výkonu grafické části, přestává být frekvence a další parametry v tomto srovnání důležité. Alespoň z pohledu zákazníka, který pochopitelně o o žádných architekturách a tomto zmatku nemá ponětí a má za to, že desátá generace procesorů bude zkrátka stejně moderní.

Stará grafika, ale rychlá Wi-Fi

Se starou procesorovou architekturou Skylake také přichází velký kámen úrazu - použití staré integrované grafiky Gen 9.5 (Intel UHD) s frekvencí maximálně 1,15 GHz. Dříve představené modely Ice Lake už mají Gen11, která přináší podporu nových technologií a hlavně až několikanásobné zvýšení výkonu.

Klepněte pro větší obrázek
Procesor Comet Lake

Intelu se ale alespoň podařilo modernizovat další prvky, které jsou spojené i s čipsetem. Jedná se například o moderní rychlou Wi-Fi 6 (Gig+). Integrované rozhraní USB-C zvládne zpracovat až čtyři porty Thunderbolt 3, což znamená, že bychom se měli dočkat více USB-C portů s 40 Gb/s porty i u levnějších notebooků.

Dobrou zprávou je, že tyto čipy podporují kromě LPDDR3-2133 také rychlejší operační paměti DDR4-2666 a úspornější LPDDR4-2933.

Jak se vyznat v novém zmatku

Nesmíme zapomínat, že kromě výkonnostního rozdílu a použitých technologií jsou dříve představené čipy Ice Lake i efektivnější, takže budou i úspornější a notebooky s nimi vydrží déle na baterii. Jak se ale v tomto zmatku, který Intel vytvořil vůbec vyznat?

Stačí si pamatovat jedinou věc - jakmile se v kódovém označením procesoru na konci vyskytuje „Y“ nebo „U“ jedná se o technologický horší čipy Comet Lake. Čipy Ice Lake tyto písmena na konci označení nemají.

Klepněte pro větší obrázek
Značení procesorů

Intel i u těchto procesorů ale pochopitelně slibuje zvýšení výkonu oproti předchozí 9. generaci, což se dá vzhledem k vyšším frekvencím očekávat. Pro běžné produktivní použití v jednodušších aplikacích, kde se nevyužívá grafický čip, se tak jedná o nabídku, která by mohla být s nižší cenovkou zajímavá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Co všechno zvládne

Pokud ale děláte něco jiného, než že prohlížíte internet nebo píšete ve wordu, určitě bude lepší, když se rovnou zaměříte na čipy Ice Lake, které přináší vyšší výkon ve všech směrech i podporu moderních technologií.

Klepněte pro větší obrázek
Ice Lake a Comet Lake

Nové notebooky s procesory Intel Comet Lake se na trhu objeví koncem roku, přičemž dle Intelu by se mělo ještě letos jednat o přibližně 90 různých notebooků od různých výrobců.

Diskuze (14) Další článek: Konec dortíkům. Android má nové logo a konečně víme název další verze. Je to Android...

Témata článku: Technologie, Notebooky, Internet, Intel, Wi-Fi, Procesory, Čipy, Architektura, Jádro, Čip, Comet Lake, Zmatek, Ica Lake, Intel UHD, Procesor, Notebook


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 50

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 21

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů