Notebooky | Intel | Procesory

Intel představil nové úsporné mobilní procesory postavené na staré technologii

  • Intel uvedl nové úsporné mobilní procesory „Comet Lake“
  • Nové modely jsou ale stále postavené na staré architektuře
  • Nové čipy způsobují zmatek v produktové nabídce

Na začátku letošního měsíce jsme psali o nových úsporných mobilních procesorech Intel „Ice Lake“, které jsou poprvé vyráběné pomocí 10nm technologie. Obsahují novou architekturu, nový integrovaný grafický čip a řadu dalších vylepšení.

Intel si ale pro zákazníky připravil zmatek, který se křemíkové historii hledá jen těžko. Do stejné série 10. generace mobilních čipů Core totiž aktuálně uvádí nové modely „Comet Lake“, které oproti modelům Ice Lake rozpoznáte jen podrobným zkoumáním konkrétního kódového označení procesoru.

Klepněte pro větší obrázek
Intel Core 10. generace

A rozdíly jsou opravdu značné, takže pokud se chystáte nakupovat notebook nebo nějaké hybridní konvertibilní zařízení s úsporným mobilním čipem od Intelu, dejte si pozor, abyste neprohloupili.

Vytížení starých linek

Nové modely se starou architekturou Skylake - Intel Comet Lake jsou vyráběné pomocí staré 14nm výrobní technologie. Jednotlivé modely spadají do řad Core i3, Core i5 a Core i7 a rovněž se jedná o kategorii série U a Y. Oproti novým čipům Ice Lake budou ale k dispozici jen varianty s TDP 7 W a 15 W.

Klepněte pro větší obrázek
Základní specifikace

Trochu zvláštní je ale nabídka z pohledu počtu jader, kdy jsou dle modelu k dispozici od dvou do šesti jader.

Nejvýkonnější varianta s 6 jádry - Core i7-10710U má základní frekvenci pouze 1,1 GHz, ale v turbo režimu jednoho jádra se dokáže dostat až na 4,7 GHz, se všemi jádry pak až na 3,9 GHz.

Klepněte pro větší obrázek
Procesory 10. generace

Vzhledem k tomu, že první testy čipů Ice Lake ukazují skvělé zlepšení výkonu na jádro a obrovské zlepšení ve výkonu grafické části, přestává být frekvence a další parametry v tomto srovnání důležité. Alespoň z pohledu zákazníka, který pochopitelně o o žádných architekturách a tomto zmatku nemá ponětí a má za to, že desátá generace procesorů bude zkrátka stejně moderní.

Stará grafika, ale rychlá Wi-Fi

Se starou procesorovou architekturou Skylake také přichází velký kámen úrazu - použití staré integrované grafiky Gen 9.5 (Intel UHD) s frekvencí maximálně 1,15 GHz. Dříve představené modely Ice Lake už mají Gen11, která přináší podporu nových technologií a hlavně až několikanásobné zvýšení výkonu.

Klepněte pro větší obrázek
Procesor Comet Lake

Intelu se ale alespoň podařilo modernizovat další prvky, které jsou spojené i s čipsetem. Jedná se například o moderní rychlou Wi-Fi 6 (Gig+). Integrované rozhraní USB-C zvládne zpracovat až čtyři porty Thunderbolt 3, což znamená, že bychom se měli dočkat více USB-C portů s 40 Gb/s porty i u levnějších notebooků.

Dobrou zprávou je, že tyto čipy podporují kromě LPDDR3-2133 také rychlejší operační paměti DDR4-2666 a úspornější LPDDR4-2933.

Jak se vyznat v novém zmatku

Nesmíme zapomínat, že kromě výkonnostního rozdílu a použitých technologií jsou dříve představené čipy Ice Lake i efektivnější, takže budou i úspornější a notebooky s nimi vydrží déle na baterii. Jak se ale v tomto zmatku, který Intel vytvořil vůbec vyznat?

Stačí si pamatovat jedinou věc - jakmile se v kódovém označením procesoru na konci vyskytuje „Y“ nebo „U“ jedná se o technologický horší čipy Comet Lake. Čipy Ice Lake tyto písmena na konci označení nemají.

Klepněte pro větší obrázek
Značení procesorů

Intel i u těchto procesorů ale pochopitelně slibuje zvýšení výkonu oproti předchozí 9. generaci, což se dá vzhledem k vyšším frekvencím očekávat. Pro běžné produktivní použití v jednodušších aplikacích, kde se nevyužívá grafický čip, se tak jedná o nabídku, která by mohla být s nižší cenovkou zajímavá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Co všechno zvládne

Pokud ale děláte něco jiného, než že prohlížíte internet nebo píšete ve wordu, určitě bude lepší, když se rovnou zaměříte na čipy Ice Lake, které přináší vyšší výkon ve všech směrech i podporu moderních technologií.

Klepněte pro větší obrázek
Ice Lake a Comet Lake

Nové notebooky s procesory Intel Comet Lake se na trhu objeví koncem roku, přičemž dle Intelu by se mělo ještě letos jednat o přibližně 90 různých notebooků od různých výrobců.

Diskuze (14) Další článek: Konec dortíkům. Android má nové logo a konečně víme název další verze. Je to Android...

Témata článku: Technologie, Notebooky, Internet, Intel, Wi-Fi, Čipy, Procesory, Architektura, Notebook, Zmatek, Čip, Comet Lake, Intel UHD, Ica Lake, Jádro, Comet Lake S, Procesor


Určitě si přečtěte

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF