Intel | Procesory | Servery

Intel představil nové procesory Xeon. Mají až 48 jader

Minulý měsíc jsme se dočkali nových procesorů pro desktop a nyní Intel představil i nové modely procesorů Xeon, které jsou určené pro serverové nasazení.

Nová generace procesorů Xeon s architekturou Cascade Lake je nástupcem modelové řady s 14nm architekturou Skylake. Bohužel i tentokrát použije Intel 14nm technologii výroby, protože 10nm výroba je stále plánována až na rok 2020.

Nové Xeony mohou mít až 48 jader a podporují až 12kanálové zapojení operačních pamětí na jeden socket, přičemž základní desky mohou být až dvousocketové. Architektura je postavena na více čipech v jednom balení, podobně jako to řeší například procesory AMD Epyc, které příští rok dorazí až v 64jádrové variantě.

Podle Intelu jsou nové modely až o 20 % výkonnější než současné Xeony SP a o neuvěřitelných 240 % rychlejší než současné procesory AMD Epyc. Ale víme, jak to u Intelu s měřením a porovnáváním bývá, takže si musíme počkat na nezávislé testy.

V rámci rozšířené instrukční sady AVX512 budou čipy obsahovat vylepšení pro akceleraci neuronových sítí (Deep Learning Boost) a další algoritmy, které by měly být díky tomu zpracované až 17× rychleji než u současných Xeonů. Bude ale pochopitelně nutná optimalizace softwaru.

Dostupnost se očekává až v polovině roku 2019, ceny zatím nebyly uvedeny.

Intel současně uvedl i nové modely levné řady procesorů Xeon E-2100, které mají 4 nebo 6 jader a podporují jen dvoukanálové zapojení operačních paměti DDR4 s ECC.

Diskuze (9) Další článek: Mohou mobily vyvolávat rakovinu? Jasnou odpověď nepřinesla ani studie za 30 milionů dolarů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,