Intel | Procesory | Servery

Intel představil nové procesory Xeon. Mají až 48 jader

Minulý měsíc jsme se dočkali nových procesorů pro desktop a nyní Intel představil i nové modely procesorů Xeon, které jsou určené pro serverové nasazení.

Nová generace procesorů Xeon s architekturou Cascade Lake je nástupcem modelové řady s 14nm architekturou Skylake. Bohužel i tentokrát použije Intel 14nm technologii výroby, protože 10nm výroba je stále plánována až na rok 2020.

Nové Xeony mohou mít až 48 jader a podporují až 12kanálové zapojení operačních pamětí na jeden socket, přičemž základní desky mohou být až dvousocketové. Architektura je postavena na více čipech v jednom balení, podobně jako to řeší například procesory AMD Epyc, které příští rok dorazí až v 64jádrové variantě.

Podle Intelu jsou nové modely až o 20 % výkonnější než současné Xeony SP a o neuvěřitelných 240 % rychlejší než současné procesory AMD Epyc. Ale víme, jak to u Intelu s měřením a porovnáváním bývá, takže si musíme počkat na nezávislé testy.

V rámci rozšířené instrukční sady AVX512 budou čipy obsahovat vylepšení pro akceleraci neuronových sítí (Deep Learning Boost) a další algoritmy, které by měly být díky tomu zpracované až 17× rychleji než u současných Xeonů. Bude ale pochopitelně nutná optimalizace softwaru.

Dostupnost se očekává až v polovině roku 2019, ceny zatím nebyly uvedeny.

Intel současně uvedl i nové modely levné řady procesorů Xeon E-2100, které mají 4 nebo 6 jader a podporují jen dvoukanálové zapojení operačních paměti DDR4 s ECC.

Diskuze (9) Další článek: Mohou mobily vyvolávat rakovinu? Jasnou odpověď nepřinesla ani studie za 30 milionů dolarů

Témata článku: Intel, Čipy, Procesory, Neuronová síť, Architektura, Servery, Datacentra, Porovnávání, Pro X, Jádro, Nový model, Xeon, Nová generace, Cascade Lake, Nezávislý test, Xeon SP, Modelová řada, Současný procesor, Nový Xeon, ECC, Model, Skylake, Nový procesor, Levná řada, Příští rok


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor