Intel | Procesory | Servery

Intel představil nové procesory Xeon. Mají až 48 jader

Minulý měsíc jsme se dočkali nových procesorů pro desktop a nyní Intel představil i nové modely procesorů Xeon, které jsou určené pro serverové nasazení.

Nová generace procesorů Xeon s architekturou Cascade Lake je nástupcem modelové řady s 14nm architekturou Skylake. Bohužel i tentokrát použije Intel 14nm technologii výroby, protože 10nm výroba je stále plánována až na rok 2020.

Nové Xeony mohou mít až 48 jader a podporují až 12kanálové zapojení operačních pamětí na jeden socket, přičemž základní desky mohou být až dvousocketové. Architektura je postavena na více čipech v jednom balení, podobně jako to řeší například procesory AMD Epyc, které příští rok dorazí až v 64jádrové variantě.

Podle Intelu jsou nové modely až o 20 % výkonnější než současné Xeony SP a o neuvěřitelných 240 % rychlejší než současné procesory AMD Epyc. Ale víme, jak to u Intelu s měřením a porovnáváním bývá, takže si musíme počkat na nezávislé testy.

V rámci rozšířené instrukční sady AVX512 budou čipy obsahovat vylepšení pro akceleraci neuronových sítí (Deep Learning Boost) a další algoritmy, které by měly být díky tomu zpracované až 17× rychleji než u současných Xeonů. Bude ale pochopitelně nutná optimalizace softwaru.

Dostupnost se očekává až v polovině roku 2019, ceny zatím nebyly uvedeny.

Intel současně uvedl i nové modely levné řady procesorů Xeon E-2100, které mají 4 nebo 6 jader a podporují jen dvoukanálové zapojení operačních paměti DDR4 s ECC.

Diskuze (9) Další článek: Mohou mobily vyvolávat rakovinu? Jasnou odpověď nepřinesla ani studie za 30 milionů dolarů

Témata článku: Intel, Procesory, Čipy, Neuronová síť, Servery, Datacentra, Architektura, Cascade Lake, Modelová řada, Jádro, Nový procesor, ECC, Operační paměť, Nový model, Model, Serverové nasazení, Skylake, Nezávislý test, Procesor, Současný procesor, Nový Xeon, Základní deska, Xeon SP, Příští rok, Xeon


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch