Notebooky | Intel | Grafické karty

Intel představil grafickou kartu iris Xe Max. Je určena pro lehké a tenké notebooky

Dle očekávání, kterému předcházelo i několik uniklých informací, Intel nyní oficiálně představil novou samostatnou grafickou kartu Iris Xe Max, která je určena pro mobilní zařízení. Cílovým segment jsou hlavně tenké a lehké notebooky, určitě se s ní ale setkáme i v dalších zařízení, kde je nízká spotřeba důležitým aspektem, ale je potřeba něco více, než je integrovaná grafika v procesoru.

Intel Iris Xe Max je vybaven 96 EU (exekuční jednotky) a hlavní 10nm (SuperFin) čip pracuje na frekvenci až 1,65 GHz. GPU využívá 4GB paměti LPDDR4x s propustností až 68 GB/s při použití 128bitového rozhraní.

Intel Iris Xe Max běží na architektuře Gen12, stejně jako integrovaný model v procesorech Tiger Lake. Nechybí podpora sběrnice PCI Express 4.0 ani moderních technologií DirectX 12.1, OpenGL 4.6 a OpenCL 2.

Intel se chlubí především pokročilým propojením integrované grafiky v čipech Tiger Lake a Iris Xe Max s označením „Deep Link“, kdy je možné využívat inteligentní přepínání pro snížení spotřeby, ale také zvýšení výkonu, kdy se výkon včetně enkódování médií rozložen mezi oba čipy.

Intel v takovém případě uvádí, že je řešení výkonnější než u konkurenční grafické karty Nvidia GeForce GTX MX350. Uvidíme, jak na tom budou nezávislé testy.

Grafická karta Intel Iris Xe Max se v následujících týdnech na trhu objeví v zařízeních jako Asus VivoBook Flip TP470, Dell Inspiron 15 7000 (2v1) nebo Acer Swift 3X.

Prezentační video k Intel Iris Xe Max

Váš názor Další článek: Obloha je zdánlivě plná letadel, čísla ale odhalují obrovskou krizi letecké dopravy

Témata článku: Technologie, Notebooky, Intel, Čipy, Grafické karty, Evropská unie, DirectX, OpenGL, Iris, Notebook, Grafická karta, PCI Express, Čip, Iris Xe Max, SuperFin, Tiger Lake, Procesor, Grafika


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu