Intel předpovídá: 2008 bude rokem notebooků

Každý druhý nový počítač bude notebook. Notebooky budou menší, úspornější a budeme je používat k zábavě. Tvrdí Intel.
Intel předpovídá: 2008 bude rokem notebooků

Intel vydal formou netradiční tiskové zprávy zajímavý souhrn prognóz pro rok 2008. Předkládáme v původním znění:

Rok 2007 byl ve znamení rozvoje komunitních sítí, a to díky nabídce nástrojů pro on-line sdílení fotografií, filmů a osobních videozáznamů – takové nástroje poskytují například společnosti Facebook a Linked-In. O celých 80 procent vzrostlo sledování videa on-line v období od září 2006 do dubna 2007 (zdroj: Jupiter Research). Je pravděpodobné, že také v letošním roce budou lidé stále častěji navštěvovat své oblíbené stránky a přistupovat k on-line obsahu. V souladu s dynamickým a mobilním životním stylem budou uživatelé stále více chtít využívat služeb mobilního internetu. Rozvoj mobilních zařízení podpoří vzrůstající popularitu přenosných počítačů, které si uživatelé pořizují v touze po co nejmobilnějším počítači.

Očekává se, že více než 50 procent prodaných počítačů v roce 2007 budou představovat notebooky. Během třetího čtvrtletí roku 2007 překonaly vůbec poprvé prodeje notebooků v regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) prodeje stolních počítačů (Zdroj: IDC EMEA). Výrobci notebooků tomuto trendu napomáhají tím, že své produkty připravují na míru všem možným skupinám zákazníků – notebooky pro obchodníky a studenty počínaje a vysoce odolnými notebooky pro venkovní užívání či hráčskými modely konče.

Výsledkem bude nabídka laptopů s širší konektivitou, delší životností baterie, bohatšími možnostmi přizpůsobit si prostředí podle vlastních požadavků a technologickými inovacemi, které zprostředkují živější multimediální zážitky. S pokračujícím pokrokem v oblasti přenosných počítačů bude komfort uživatelů stále více záviset jen na tom, co dělají, nikoli na tom, kde se nacházejí.

Popularita notebooků na vzestupu

Poptávka po noteboocích stále roste, a to hlavně v tradičních baštách mobilní revoluce – v Evropě, na Středním východě a v Africe (EMEA). V této oblasti překonaly prodeje přenosných počítačů ve třetím čtvrtletí roku 2007 veškerá očekávání, a to když meziročně vzrostly o více než 45 procent. Tento trend bude s největší pravděpodobností pokračovat také díky tomu, že se notebooky stávají rychlejšími, lehčími, energeticky úspornějšími a lidé touží po výhodách spojených s vyšší mobilitou.

Věděli jste, že…?

  • Notebooky poháněné procesorovou technologií Intel® Centrino® již od svého představení v roce 2003 nabízely nové možnosti počítačové mobility – domácí i firemní uživatelé se mohli těšit z výjimečného výkonu ve spojení s energeticky úsporným provozem, bezdrátovým připojením k internetu a úhledným designem.

Rychlejší bezdrátové připojení s širším dosahem

Počínaje rokem 2008 budou mít domácí uživatelé i podniky přístup k rychlejšímu bezdrátovému připojení s větším pokrytím, což jim usnadní využití mobilního internetu. Většina evropských měst již nabízí širokou škálu možností bezdrátového připojení prostřednictvím placených i bezplatných přístupových bodů Wi-Fi. Očekává se, že evropský trh s mobilním širokopásmovým připojením k internetu v průběhu příštích pěti let poroste průměrným tempem 22,9 procenta za rok a dosáhne objemu 4,1 miliardy USD.

Věděli jste, že…?

  • Intel celosvětově certifikoval na 90 tisíc Wi-Fi přístupových bodů (hotspotů), které zaručeně spolupracují s procesorovou technologií Intel Centrino. Technologická řešení společnosti Intel podporují řadu bezdrátových standardů včetně Wi-Fi, 3G a WiMAX, které lidem nabízejí bezdrátové připojení odkudkoli.

Notebooky zachvátí filmová horečka

Očekává se, že evropští uživatelé v roce 2010 za stahování filmů utratí asi 690 milionů eur. Oproti 10 milionům eur v roce 2005 jde o neskutečně masivní nárůst. Kvůli potřebě pokrytí požadavků spojených se světem ve vysokém rozlišení (HD) budou přenosné počítače postavené na procesorové technologii Intel Centrino vybaveny integrovanou podporou HD-DVD/Blu-ray a konektorem High Definition Multimedia Interface (HDMI) pro připojení počítače k televizorům s vysokým rozlišením.

Věděli jste, že…?

  • Budoucí generaci procesorové technologie Intel Centrino – s kódovým názvem Montevina – uvede společnost Intel koncem roku 2008. Tato technologie přinese výrazné zlepšení výkonu při práci s multimédii a bude zahrnovat integrovaný WiMAX pro širší možnosti přístupu k bezdrátovému, širokopásmovému, mobilnímu internetu.

Širokoúhlé obrazovky pro přenosná PC

V reakci na rostoucí poptávku po zábavě ve vysokém rozlišení se notebooky s širokoúhlými LCD (Liquid Crystal Display) obrazovkami pravděpodobně stanou populárnějšími a rozšířenějšími. To přinese výhody hráčům počítačových her i komukoli pracujícímu s grafickými aplikacemi.

Věděli jste, že…?

  • Hráči si mohou užívat ničím neomezeného mobilního hraní na noteboocích Intel Centrino postavených na dvoujádrových mobilních procesorech Intel® Core™ 2 Extreme, jež jsou navrženy pro bleskové odezvy a zprostředkování hlubokého uživatelského zážitku.

Notebooky se zmenšují

Díky dnešním požadavkům na dynamický životní styl lze v roce 2008 očekávat pokračování trendu výroby tenčích a lehčích notebooků. Inovativní řada Ultra-Mobile PC (UMPC bude alternativou pro uživatele s potřebou extrémní mobility. UMPC poskytne veškeré funkce klasického počítače v ultralehkém a malém obalu, takže bude vhodný například pro obchodní uživatele na cestách.

Věděli jste, že…?

  • V první polovině roku 2008 Intel představí Intel platformu s kódovým označením Menlow, která nabídne 10krát nižší spotřebu než první UMPC na trhu.

Internet v kapse – nástup mobilních internetových zařízení

Konvergence pevné a mobilní komunikace (Fixed mobile convergence – FMC) dozraje v roce 2008 a umožní lidem vlastnit jediné zařízení, které jim poskytne hlasové a datové funkce ve vysoké kvalitě, vhodné jak pro osobní, tak profesionální použití. Zvýšená míra přijetí FMC povede k nástupu zařízení typu MID, která v kapesním balení poskytnou plný přístup k internetu a uživatelům na cestách umožní komunikovat, bavit se, přistupovat k informacím i pracovat. Globální FMC trh podle prognóz poroste. V roce 2010 dosáhne 46,3 miliardy USD, zatímco počet uživatelů FMC celosvětově vzroste ze 188 tisíc v roce 2006 na 38,2 milionu v roce 2010.

Věděli jste, že…?

  • Připravovaná platforma Intel MID s kódovým označením Menlow (její uvedení na trh je naplánováno na první polovinu roku 2008) nabídne energeticky efektivní výkon a vejde se na základní desku velikosti průměrné fotografie (74 mm × 143 mm).

Notebooky se stávají osobními

Nehledě na to, jestli je uživatel počítačový hráč nebo módní fanatik, milovník rychlosti či filmový nadšenec, budou výrobci počítačů v novém roce nabízet pestřejší paletu modelů přenosných počítačů, ze které si vybere opravdu každý. Notebooky jsou již k dostání ve všemožných barvách i velikostech – zde však přizpůsobování různým uživatelům nekončí. Například polský designér Luxis* (www.luxis.pl) navrhuje luxusní notebooky na zakázku a společnost Dell* dodává „skinits“ – samolepicí elastické fólie, které podle uživatelova přání zcela změní vzhled laptopu.

Věděli jste, že…?

  • Notebooky založené na procesorové technologii Intel Centrino jsou k dispozici v řadě úžasných designů od různých výrobců počítačů. Několik příkladů naleznete zde.

Mobilní WiMAX dospívá

Technologie WiMAX je dalším krokem v evoluci bezdrátových sítí. Mobilní síť WiMAX pokrývá rozsáhlé oblasti – WAN (Wide Area Network), ať už jsou metropolitní, předměstské nebo na venkově – a nabízí mobilní přístup k vysokorychlostnímu internetu. WiMAX osvobozuje širokopásmové připojení od vázanosti k místu a umožňuje, aby se mobilní internet pohyboval vždy s uživatelem, ať je kdekoli. Pozice této technologie bude na trhu postupně sílit, WiMAX se bude stále rozšiřovat, a to v návaznosti na technologický pokrok v roce 2008. Jeho pozice bude také záviset na poptávce po širokopásmovém internetu, kterou ženou výše stále náročnější požadavky na zpracování multimediálnímu obsahu – high-definition (HD) videa, hudby nebo fotografií.

Věděli jste, že…?

  • Intel byl v podpoře dalšího rozvoje technologie WiMAX v Evropě nebývale aktivní. V roce 2008 připravuje celosvětově první integrované modulární řešení Wi-Fi/WiMAX s kódovým označením Echo Peak. To bude nabízeno jako varianta pro notebooky založené na příští generaci procesorové technologie Intel Centrino s kódovým označením Montevina, jíž se dočkáme v tomto roce.
Diskuze (30) Další článek: CES: Takto vypadá USB 3.0

Témata článku: Notebooky, Internet, Wi-fi přístup, Vhodná technologie, Zvýšená míra, Řada ultra, Vysoký dosah, Bezdrátový internet, Vysoký prodej, Odolný notebook, Výjimečný zážitek, První film, Fixed, Vysoká míra, Peak, Linked, Prodaný film, Kódové označení, Mobilní revoluce, Venkov, Crystal, Počítačový hráč, Luxusní rozlišení, Vzrůstající trend, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 62

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu