Intel předpovídá: 2008 bude rokem notebooků

Každý druhý nový počítač bude notebook. Notebooky budou menší, úspornější a budeme je používat k zábavě. Tvrdí Intel.
Intel předpovídá: 2008 bude rokem notebooků

Intel vydal formou netradiční tiskové zprávy zajímavý souhrn prognóz pro rok 2008. Předkládáme v původním znění:

Rok 2007 byl ve znamení rozvoje komunitních sítí, a to díky nabídce nástrojů pro on-line sdílení fotografií, filmů a osobních videozáznamů – takové nástroje poskytují například společnosti Facebook a Linked-In. O celých 80 procent vzrostlo sledování videa on-line v období od září 2006 do dubna 2007 (zdroj: Jupiter Research). Je pravděpodobné, že také v letošním roce budou lidé stále častěji navštěvovat své oblíbené stránky a přistupovat k on-line obsahu. V souladu s dynamickým a mobilním životním stylem budou uživatelé stále více chtít využívat služeb mobilního internetu. Rozvoj mobilních zařízení podpoří vzrůstající popularitu přenosných počítačů, které si uživatelé pořizují v touze po co nejmobilnějším počítači.

Očekává se, že více než 50 procent prodaných počítačů v roce 2007 budou představovat notebooky. Během třetího čtvrtletí roku 2007 překonaly vůbec poprvé prodeje notebooků v regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) prodeje stolních počítačů (Zdroj: IDC EMEA). Výrobci notebooků tomuto trendu napomáhají tím, že své produkty připravují na míru všem možným skupinám zákazníků – notebooky pro obchodníky a studenty počínaje a vysoce odolnými notebooky pro venkovní užívání či hráčskými modely konče.

Výsledkem bude nabídka laptopů s širší konektivitou, delší životností baterie, bohatšími možnostmi přizpůsobit si prostředí podle vlastních požadavků a technologickými inovacemi, které zprostředkují živější multimediální zážitky. S pokračujícím pokrokem v oblasti přenosných počítačů bude komfort uživatelů stále více záviset jen na tom, co dělají, nikoli na tom, kde se nacházejí.

Popularita notebooků na vzestupu

Poptávka po noteboocích stále roste, a to hlavně v tradičních baštách mobilní revoluce – v Evropě, na Středním východě a v Africe (EMEA). V této oblasti překonaly prodeje přenosných počítačů ve třetím čtvrtletí roku 2007 veškerá očekávání, a to když meziročně vzrostly o více než 45 procent. Tento trend bude s největší pravděpodobností pokračovat také díky tomu, že se notebooky stávají rychlejšími, lehčími, energeticky úspornějšími a lidé touží po výhodách spojených s vyšší mobilitou.

Věděli jste, že…?

 • Notebooky poháněné procesorovou technologií Intel® Centrino® již od svého představení v roce 2003 nabízely nové možnosti počítačové mobility – domácí i firemní uživatelé se mohli těšit z výjimečného výkonu ve spojení s energeticky úsporným provozem, bezdrátovým připojením k internetu a úhledným designem.

Rychlejší bezdrátové připojení s širším dosahem

Počínaje rokem 2008 budou mít domácí uživatelé i podniky přístup k rychlejšímu bezdrátovému připojení s větším pokrytím, což jim usnadní využití mobilního internetu. Většina evropských měst již nabízí širokou škálu možností bezdrátového připojení prostřednictvím placených i bezplatných přístupových bodů Wi-Fi. Očekává se, že evropský trh s mobilním širokopásmovým připojením k internetu v průběhu příštích pěti let poroste průměrným tempem 22,9 procenta za rok a dosáhne objemu 4,1 miliardy USD.

Věděli jste, že…?

 • Intel celosvětově certifikoval na 90 tisíc Wi-Fi přístupových bodů (hotspotů), které zaručeně spolupracují s procesorovou technologií Intel Centrino. Technologická řešení společnosti Intel podporují řadu bezdrátových standardů včetně Wi-Fi, 3G a WiMAX, které lidem nabízejí bezdrátové připojení odkudkoli.

Notebooky zachvátí filmová horečka

Očekává se, že evropští uživatelé v roce 2010 za stahování filmů utratí asi 690 milionů eur. Oproti 10 milionům eur v roce 2005 jde o neskutečně masivní nárůst. Kvůli potřebě pokrytí požadavků spojených se světem ve vysokém rozlišení (HD) budou přenosné počítače postavené na procesorové technologii Intel Centrino vybaveny integrovanou podporou HD-DVD/Blu-ray a konektorem High Definition Multimedia Interface (HDMI) pro připojení počítače k televizorům s vysokým rozlišením.

Věděli jste, že…?

 • Budoucí generaci procesorové technologie Intel Centrino – s kódovým názvem Montevina – uvede společnost Intel koncem roku 2008. Tato technologie přinese výrazné zlepšení výkonu při práci s multimédii a bude zahrnovat integrovaný WiMAX pro širší možnosti přístupu k bezdrátovému, širokopásmovému, mobilnímu internetu.

Širokoúhlé obrazovky pro přenosná PC

V reakci na rostoucí poptávku po zábavě ve vysokém rozlišení se notebooky s širokoúhlými LCD (Liquid Crystal Display) obrazovkami pravděpodobně stanou populárnějšími a rozšířenějšími. To přinese výhody hráčům počítačových her i komukoli pracujícímu s grafickými aplikacemi.

Věděli jste, že…?

 • Hráči si mohou užívat ničím neomezeného mobilního hraní na noteboocích Intel Centrino postavených na dvoujádrových mobilních procesorech Intel® Core™ 2 Extreme, jež jsou navrženy pro bleskové odezvy a zprostředkování hlubokého uživatelského zážitku.

Notebooky se zmenšují

Díky dnešním požadavkům na dynamický životní styl lze v roce 2008 očekávat pokračování trendu výroby tenčích a lehčích notebooků. Inovativní řada Ultra-Mobile PC (UMPC bude alternativou pro uživatele s potřebou extrémní mobility. UMPC poskytne veškeré funkce klasického počítače v ultralehkém a malém obalu, takže bude vhodný například pro obchodní uživatele na cestách.

Věděli jste, že…?

 • V první polovině roku 2008 Intel představí Intel platformu s kódovým označením Menlow, která nabídne 10krát nižší spotřebu než první UMPC na trhu.

Internet v kapse – nástup mobilních internetových zařízení

Konvergence pevné a mobilní komunikace (Fixed mobile convergence – FMC) dozraje v roce 2008 a umožní lidem vlastnit jediné zařízení, které jim poskytne hlasové a datové funkce ve vysoké kvalitě, vhodné jak pro osobní, tak profesionální použití. Zvýšená míra přijetí FMC povede k nástupu zařízení typu MID, která v kapesním balení poskytnou plný přístup k internetu a uživatelům na cestách umožní komunikovat, bavit se, přistupovat k informacím i pracovat. Globální FMC trh podle prognóz poroste. V roce 2010 dosáhne 46,3 miliardy USD, zatímco počet uživatelů FMC celosvětově vzroste ze 188 tisíc v roce 2006 na 38,2 milionu v roce 2010.

Věděli jste, že…?

 • Připravovaná platforma Intel MID s kódovým označením Menlow (její uvedení na trh je naplánováno na první polovinu roku 2008) nabídne energeticky efektivní výkon a vejde se na základní desku velikosti průměrné fotografie (74 mm × 143 mm).

Notebooky se stávají osobními

Nehledě na to, jestli je uživatel počítačový hráč nebo módní fanatik, milovník rychlosti či filmový nadšenec, budou výrobci počítačů v novém roce nabízet pestřejší paletu modelů přenosných počítačů, ze které si vybere opravdu každý. Notebooky jsou již k dostání ve všemožných barvách i velikostech – zde však přizpůsobování různým uživatelům nekončí. Například polský designér Luxis* (www.luxis.pl) navrhuje luxusní notebooky na zakázku a společnost Dell* dodává „skinits“ – samolepicí elastické fólie, které podle uživatelova přání zcela změní vzhled laptopu.

Věděli jste, že…?

 • Notebooky založené na procesorové technologii Intel Centrino jsou k dispozici v řadě úžasných designů od různých výrobců počítačů. Několik příkladů naleznete zde.

Mobilní WiMAX dospívá

Technologie WiMAX je dalším krokem v evoluci bezdrátových sítí. Mobilní síť WiMAX pokrývá rozsáhlé oblasti – WAN (Wide Area Network), ať už jsou metropolitní, předměstské nebo na venkově – a nabízí mobilní přístup k vysokorychlostnímu internetu. WiMAX osvobozuje širokopásmové připojení od vázanosti k místu a umožňuje, aby se mobilní internet pohyboval vždy s uživatelem, ať je kdekoli. Pozice této technologie bude na trhu postupně sílit, WiMAX se bude stále rozšiřovat, a to v návaznosti na technologický pokrok v roce 2008. Jeho pozice bude také záviset na poptávce po širokopásmovém internetu, kterou ženou výše stále náročnější požadavky na zpracování multimediálnímu obsahu – high-definition (HD) videa, hudby nebo fotografií.

Věděli jste, že…?

 • Intel byl v podpoře dalšího rozvoje technologie WiMAX v Evropě nebývale aktivní. V roce 2008 připravuje celosvětově první integrované modulární řešení Wi-Fi/WiMAX s kódovým označením Echo Peak. To bude nabízeno jako varianta pro notebooky založené na příští generaci procesorové technologie Intel Centrino s kódovým označením Montevina, jíž se dočkáme v tomto roce.

Témata článku: Notebooky, Internet, Linked, Peak, Crystal, Fixed

30 komentářů

Nejnovější komentáře

 • De4mator 12. 1. 2008 17:40:03
  Možná, že mě za pár let, až se bude průměrný výpočetní výkon notebooků...
 • bobas 12. 1. 2008 15:06:35
  Očividně se neumíš smysluplně vyjadřovat.
 • De4mator 12. 1. 2008 1:34:15
  Mohu se zeptat, jestli jste placen od hodiny, nebo jestli máte jakousi...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky