Intel | Grafické karty | Výzkum

Intel přebral AMD zkušeného architekta grafických čipů. Zná konkurenci a určí směr vývoje

Zdroj: Intel
Intel přebral AMD zkušeného architekta grafických čipů. Zná konkurenci a určí směr vývoje | Zdroj: Intel

Intel to s útokem na samostatné grafické karty myslí vážně. Nasvědčuje tomu i chystaná produktová řada přizpůsobená pro hi-end jak herních desktopových grafik, tak i výpočetních karet pro datacentra a superpočítače nebo notebooky. Intel v minulosti už přebral „veterány“ z oblasti grafických čipů od AMD, například současného ředitele Raja Koduri, který je v Intelu od roku 2017.

Teď Intel opět rozšiřuje tým o zkušeného architekta. Jmenuje se Vineet Goel a v intelu bude zastávat pozici vedoucího manažera pro architekturu GPU a roadmapu budoucích modelů řady Intel Xe.

Návrhy a plány jsou již dané pro příští dvě generace, takže Goel bude pracovat na vzdálenější budoucnosti a potenciálně více revolučních věcech, které promění architekturu grafických čipů od Intelu. U AMD se podílel na vedení vývoje architektury RDNA, RDNA 2 a RDNA 3, která ještě nebyla uvedena. Díky tomu získá Intel i velmi důležité zkušenosti a v předstihu náhled toho, kam míří AMD.

Klepněte pro větší obrázek

Jak informoval web CRN, Vineet Goel má na svém kontě 57 patentů a 9 dalších ve schvalovacím procesu. V minulosti se podílel na vývoji klíčových technologií jako ATI TruForm a teselace (pro herní Xbox 360). Má zkušenosti s návrhem architektur jak pro mobilní čipy (pět let pracoval v Qualcommu na grafických čipech Adreno), tak pro nejvýkonnější grafické čipy do serverů. Je tak pro Intel ideální, protože grafické čipy musí být připravené nejen jako integrovaná úsporná část v procesorech, ale taky jako výkonné samostatné karty.

Diskuze (11) Další článek: Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Témata článku: AMD, Intel, Grafické karty, Výzkum, Architektura, Qualcomm, CRN, Architekt, Grafický čip, GPU, Grafická karta, Vývoj, Směr vývoje, Raja Koduri, Grafické karty na Heureka.czNová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály