Intel postrkuje sítě

Pobočka Intel Denmark představila 2. února v Kodani nová řešení pro sítě.
Intel je dnes bezpochyby jedničkou v procesorech. Protože si však také uvědomuje sílu Internetu a ostatních sítí, rozhodl se tento technologický gigant, že "se hodlá stát jedničkou i zde" a "vytvořit jedinou výpočetní platformu Internetu". Zatímco totiž byly sítě do začátku 90. let infrastrukturou pro aplikace typu klient/server, dnes se stávají podstatně inteligentnějším substrátem pro celou řadu nových síťových aplikací, třebaže vůbec ne jednodušším.

Intel se samozřejmě hodlá zúčastnit i na trhu, široce zvaném e-business, jehož je Internet už dnes samozřejmou součástí. Brzy totiž bude podle průzkumů propojeno na miliardu počítačů, které budou vyžadovat sítě s vysokou průchodností kvůli aplikacím, bohatým na informace, zároveň bude zapotřebí zajistit patřičné služby. Současně s tím lze už dnes vysledovat nástup sítí nejen do malých podniků, ale též do domácností.

Segmentace trhu sítí
Intel si pravděpodobně uvědomuje, že do páteřních sítí, kontrolovaného několika technologicky nejvyspělejšími výrobci, jen tak nešlápne. Proto se se svým řešením zaměřuje na trh malých až středních podniků a domácností.

Intel klade sítím důležitost
Pobočka Intel Denmark představila 2. února v Kodani svá nová řešení pro sítě. Toto zastoupení bylo původně založeno jako samostatná firma Dataco v roce 1985, v únoru 1997 pak byla zakoupena Intelem a byly zde položeny základy Network Communications Group. Zaměstnává 200 lidí, z toho 140 techniků, a pracuje v ní řada síťových vizionářů. Kromě Kodaně se Intel zabývá síťovými prvky ve Spojených státech a v Izraeli. Network Communications Group má svého viceprezidenta, kterým je Mark Christensen, jenž přímo podléhá triumvirátu Grove/Barrett/Moore.

Po zakoupení síťové firmy Shiva se i tato stává součástí Intel NCG; zakoupení síťové divize od Digital Equipment proběhlo již vloni. Intel tedy hodlá např. nákupem firmy Shiva promluvit i k zákazníkům, kteří vyžadují řešení pro sítě WAN a virtuální privátní sítě.

Tolik jen na vykreslení důležitosti, jakou Intel síťovým prvkům přikládá -- třebaže se o tom u nás zase až tolik moc (bohužel) neví. Přitom obrat Intelu ze síťových zařízení strmě roste od roku 1991 až do roku 1998, a vloni dokonce zaznamenal téměř 40% nárůst oproti roku 1997. Tento obrat dosáhl okolo miliardy dolarů.

Tři dánské kategorie
V dánské kuchyni Intelu se věnují třem hlavním kategoriím síťových řešení. Jsou to přepínače (Express 500 Series), směrovače (Express 81XX, 9X00), a software pro správu sítí -- Intel Device View. V Kodani kromě toho poskytují služby návrhů sítí a konzultační služby.

Pro malé firmy má Intel 4 až osmiportové rozbočovače řady InBusiness pro 10Mb/s, 100Mb/s, a pro 10/100Mb/s Ethernet; pro sdílený přístup k Internetu pak InBusiness Internet Station, a dále jednoúčelový přístroj InBusiness eMail Station.

Pro karty gigabitového Ethernetu má Intel jednočipové řešení, které dosahuje rychlosti přenosu 647 Mb/s (3Com umí údajně pouze 324 Mb/s).

Letos už čtvrtá generace adaptérů
Intel letos uvádí na trh už čtvrtou generaci adaptérových karet pro 10/100Mb/s Ethernet -- pro stolní počítače je to Intel PRO/100+ Management Adapter, pro servery má Intel PRO/100+ Server Adapter, a pro přenosné počítače pak PC-karty Intel PRO/100 CardBus II a PRO/100 LAN+Modem56 CardBus II. Karty pro stolní počítače jsou k dispozici už nyní, karty pro servery a mobilní počítače budou k dispozici od března 1999.

Cena za kartu do PC činí 99 dolarů, karta do serveru přijde na 119 dolarů, ceny PC-karet pro mobilní počítače jsou 174, resp. 349 dolarů.

Výrobcům počítačů ještě Intel nabízí řešení LOM (LAN-on-Matherboard).

Nové síťové adaptéry od firmy Intel jsou založeny na jednočipovém řadiči 82559 Fast Ethernet Controller, který pracuje s 3,3V technologií.

Síťové adaptéry řady PRO/100 jsou podle firmy Intel kompatibilní se systémy většiny výrobců počítačů, včetně HP, IBM, Compaq, Dell, Siemens, Fujitsu, NEC, nebo Acer.

Něco pro správu
Nová rodina adaptérů řady PRO/100 od firmy Intel využívá firemní technologii Intelligent Interface, které umožňuje lepší správu sítí a řízení šířky pásma. Nové síťové produkty od firmy Intel rovněž odpovídají specifikaci Wired for Management 2.0, a to včetně prvku Boot Integrity Services. BIS poskytuje správcům sítí bezpečnější způsob, jak spravovat systémy ze vzdáleného místa. Rovněž mobilní počítače lze spravovat přes PC-kartu PRO/100 CardBus Adapter, jako např. provádět dálkovou instalaci softwaru, nebo opravu systému.

Intel LANDesk Client Manager pak je aplikací pro stolní počítač, resp. konzolu, z níž lze spravovat celé síťové prostředí, včetně využití prvků Wake on LAN (probuzení systému po síti), Alert on LAN (vydání varovného signálu po síti) a systémových varovných signálů. LANDesk Client Manager lze začlenit do velkýcch celopodnikových řešení pro správu komplexních sítí -- HP OpenView, Tivoli TME 10 a CA-Unicenter.

I pro budoucí aplikace
Nové síťové adaptéry od firmy Intel mají být díky některým prvkům dokonce o 30 % rychlejší, než konkurenční výrobky. Toho se dosahuje zvláštním režimem práce s protokolem TCP, aut. přizpůsobováním výkonu, poskytnutím priority některým paketům v závislosti na aplikaci -- např. nižší zátěží procesoru, vyšší prioritu paketům z Webu, atd. Navíc jsou karty Intel podle laboratoří Key Labs vyvážené ve všech nabízených segmentech.

Všechny nové produkty od firmy Intel splňují definici na kompatibilitu s rokem 2000 a budou schopny spolupráce s Windows2000.

Tímto představením sice Intel nikoho neohromil, avšak dal jasně najevo, že marketing ohledně jeho síťových prvků už má pravděpodobně konečně zelenou.

Váš názor Další článek: Windows 98: důchod odložen?

Témata článku: Software, Internet, Budoucí aplikace, Sdílený přístup, Čtvrtá generace, Malý výrobce, Wake, Síťová karta, Adapter, Tivoli, Síťové karty, Denmark, Shiva, Alert


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji