Intel | Procesory | USA

Intel postaví v americkém Ohiu obrovskou továrnu na výrobu čipů za 20 miliard dolarů

Intel postaví v americkém Ohiu obrovskou továrnu na výrobu čipů za 20 miliard dolarů

V rámci snahy získat zpět pozici předního výrobce polovodičů v době celosvětového nedostatku čipů investuje Intel 20 miliard dolarů (cca 429 miliard korun) do výstavby výrobního závodu ve městě New Albany v americkém státě Ohio, nedaleko hlavního města Columbus. Firma své plány exkluzivně potvrdila magazínu TIME.

Intel v areálu o rozloze 400 hektarů postaví nejméně dva závody, kde bude provádět výzkum, vývoj a realizovat výrobu svých nejmodernějších počítačových čipů a zaměstná nejméně tři tisíce lidí. Výstavba bude zahájena v letošním roce a závod by měl být uveden do provozu do roku 2025.

Továrna Intelu v Ohiu

Stavba továrny Intelu je největší investicí soukromého sektoru v historii Ohia a světlým bodem v několika posledních desetiletích, která byla pro výrobní průmysl v Ohiu velmi neutěšená. Velcí zaměstnavatelé, jako General Motors, zde propustili tisíce lidí, protože se pracovní místa v továrnách přesunula na jih USA a do zámoří.

„Očekáváme, že se stane největším místem pro výrobu křemíkových součástek na světě,“ řekl o nové továrně generální ředitel Intelu Pat Gelsinger. Firma má možnost rozšířit své působiště až na 2000 akrů a až osm továren. „Pomohli jsme založit Silicon Valley. Nyní se chystáme vytvořit Silicon Heartland,“ dodal.

Oznámení přichází v době, kdy se v USA prosazuje snaha o zvýšení domácí výroby polovodičů. Podle Asociace polovodičového průmyslu (SIA) klesl podíl čipů vyrobených v USA ze 37 % v roce 1990 na pouhých 12 %. Částečně k tomu došlo kvůli obrovským pobídkám, které nabízejí jiné země, aby nastartovaly výrobu polovodičů na svém území.

Výroba polovodičů ve Spojených státech roste mnohem pomaleji než v jiných zemích, zejména ve srovnání s východní Asií. Částečně je tomu tak proto, že podle SIA stojí vybudování a provoz továrny po dobu 10 let o 30 % více peněz než na Tchaj-wanu, v Jižní Koreji nebo Singapuru.

Snaha o vyřešení nedostatku čipů

Vzhledem k tomu, že prudký růst poptávky a potíže s dodavatelským řetězcem vedly v minulém roce k nedostatku čipů, došlo nejen v USA k ochromení celé řady průmyslových odvětví. Mezi nejvíce postižené v tomto směru patří automobilový průmysl.

Čipy pohánějí tisíce výrobků, jako jsou automobily, mobilní telefony, spotřebiče, herní konzole a lékařské přístroje. Postupně došlo k vyčerpání zásob, které výrobci nestíhali doplňovat, což způsobilo problémy v globálním dodavatelském řetězci a zvýšilo ceny aut a dalšího zboží.

V zájmu zajištění spolehlivějšího zásobování čipy zvažuje federální vláda poskytnutí pobídek výrobcům čipů v USA. Zákon „CHIPS for America“, který byl přijat v loňském roce, sice schválil investice do výroby čipů, ale neposkytl finanční prostředky. Senát v červnu odsouhlasil financování ve výši 52 miliard dolarů, ale Sněmovna reprezentantů tento zákon nepřijala.

Intel se také připojil k dalším výrobcům, včetně konkurenčních společností AMD, NVIDIA a GlobalFoundries, a společně s prezidentem Bidenem lobbují za financování výzkumu a výroby polovodičů. Pat Gelsinger se proto ve Washingtonu setkal s několika vedoucími představiteli, aby zdůraznil potřebu rozšířit v USA kapacity pro výrobu polovodičů.

Diskuze (9) Další článek: Originální avatary s NFT. Twitter Blue spouští experiment pro platící uživatele s iPhony

Témata článku: AMD, Intel, Výzkum, Nvidia, Procesory, USA, Čipy, Asie, Jižní Korea, GlobalFoundries, Výroba, Singapur, General Motors, Výrobce, Sněmovna reprezentantů, Ohio, Tchaj-wan, Dolar, Sia, Time, Továrna, Čip, Pat Gelsinger, Columbus, Senát, Procesory na Heureka.czDJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

** DJI představilo třetí generaci svých nejmenších dronů Mini ** A pozor, už to není žádné ořezovátko. Konečně dorazil autopilot ** Také ale výrazně poskočila cena

Jakub Čížek
DJIDrony
Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

** Jedním z klíčových systémů na internetu je DNS ** Stará se o překlad doménového jména na koncovou IP adresu ** Dnes si ten překlad vyzkoušíme krok za krokem

Jakub Čížek
DNSTechnologieInternet
Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

** 24. února vstoupila ruská vojska na Ukrajinu ** Současně s tím proběhl útok na satelitní internetové připojení ** Ani po měsíci se síť z této události nevzpamatovala

Karel Kilián
UkrajinaSatelitInternet
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky