Intel poodhaluje své karty...

Když jsem se nedávno bavil s Public Relations manažerem Intelu pro střední Evropu, shodli jsme se, že rok 2000 se nesl ve znamení převahy AMD, rok 2001 byl začátkem tvrdého konkurenčního boje a že velká bouře nás čeká v roce 2002 (přičemž nevíme jak vše dopadne). Intel nyní odhaluje své první trumfy v nadcházející hře...

Překvapení první - Tualatiny ve velkém a rychleji

O potenciálu procesoru s kódovým označením Tualatin jsme již na PCtuningu mluvili (v případě Celeronu 1.2GHz se jedná o překvapivě výkonný procesor s inovovaným jádrem s 256kB paměti L2 cache, jehož výkon je omezen zejména sběrnici 100MHz). Nyní Intel přichází hned se dvěmi "Tualatin" novinkami - Pentia III záhy obohatí modely 1A a 1,33 GHz a Celerony zase modely 1A a 1,1A GHz!

Poznámka: Ti bystřejší si určitě všimli, že tam, kde se vyskytují oba jádra současně (například 1GHz) označuje "A" procesory s jádrem Tualatin. Frekvence 1,33 neexistuje v provedení Coppermine (tam až Coppermine "nedosahuje") - a tak se automaticky jedná též o Tualatin - neboť je vyšší řadou procesorů.

Pentia III 1A a 1,33GHz tedy doplní stávající modely 1,13A a 1,20GHz. Tím Intel prakticky vyřadí zbývající Copperminy ze hry a převede celou řadu Pentií III na 0,13 mikronovou technologii s měděnými spoji (což je pro majitele starších desek s rozhraním Socket 370 docela nepříjemná zpráva, neboť nové Tualatiny vyžadují desky s čipsetem VIA694T nebo s čipovou sadou i815xx stepping B).

Závěr: Pentia III jsou dnes již výběhovou řadou a jejich cena je docela přemrštěná, jedná se však o procesory s nejvyšším výkonem při relativně nízké spotřebě elektrické energie.

Nové Pentium III 1,33GHz, které se již teď dodává do prodeje, má mírně zvýšené napětí na 1,5V oproti 1,475V u ostatních Tualatinů. Není nepravděpodobné je, že Pentium III brzy dosáhne frekvence 1,4GHz, vždyť podle nejnovější Specification Update již Intel testoval dvojprocesorové sestavy s 1,4GHz Tualatinem stepping tA1 a neshledal s nimi žádné problémy.

Dnes velmi populární Celerony 1 a 1,1GHz řady Coppermine brzo zmizí a nahradí je modely 1A a 1,1A GHz s jádrem Tualatin a 256kB cache druhé úrovně a data prefetch.

Tyto Celerony nejenže budou mít na stejné frekvenci vyšší výkon, ale také což je nejzajímavější - půjdou pravděpodobně velmi dobře přetaktovat.

Jen si představte poměrně levnou variantu Celeronu 1A v situaci, kdy bude běžet v tomto schématu: 10 x 133MHz... pokud nejsou Celerony nějak blokovány proti fungování na této frekvenci FSB, pak by výsledná frekvence 1333MHz neměla být problémem. I zde platí totiž, že méně je někdy více - například vyšší Celeron 1.2GHz (násobitel 12 x 100MHz) na výkonnějším taktu sběrnice 133MHz tvrdošíjně odmítal pracovat ("cílová frekcence" 12x 133MHz = 1596MHz byla asi již příliš).

Takto přetaktovaný procesor (10x133) by byl vlastně výkonově identický s nejvýkonnějším Pentiem III 1.33 za... polovinu ceny - tedy pokud tento "trik s uzlem" projde.

V tomto kontextu je pouze doplňující zprávou, že na leden je údajně plánován Celeron Tualatin na frekvenci 1,3GHz a během roku by se měl objevit Celeron s technologií NetBurst. Obecně se mluví o tom, že Intel bude u nového Celeronu používat jádro Willamette se 128kB Level 2 cache.

Závěr: modely Celeron 1A a 1.1A (10 a 11x 133MHz) možná Intelu částečně vrátí dávno ztracenou "přetaktovávací slávu" v segmentu Low-end (levné sestavy s Celeronem 366 (5.5 x 66MHz) běžícím na 550MHz (5.5 x 100MHz) v kombinaci s čipsetem BX fungují dodnes a poskytují stále přijatelný výkon).

Silné sestavy potáhne Northwood

Rodina Pentia 4 se začátkem roku rozroste o modely 2A a 2,2GHz postavené na jádře Northwood, které budou mít 512kB level 2 cache, přičemž na stejné frekvenci budou výkonnější než současné jádro Willamette. Více cache umožní dosažení vyrovnanějších výsledků s rostoucí frekvencí (nárůst výkonu bude více lineární než v případě Willamette nebo Athlonů).

Nová, 0,13 mikronová technologie bude také znamenat nižší výrobní náklady a snadnější dosahování vyšších frekvencí. Prototypu Northwoodu se za značného chlazení (ne mražení!) podařilo během Intel Developer Forum provozovat hru Quake 3 na frekvenci 3GHz. Přestože Pentium 4 nepatří co se týče hrubého výpočetního výkonu mezi "siláky", vyšší frekvence mu jistě hodně pomůže, stejně jako label Intel Inside.

Nový Northwood by měl brzy nahradit jádro Willamette a patrně během jara nebo začátkem léta přejít na frekvenci sběrnice 133MHz. Po 2,2GHz jsou totiž očekávány frekvence 2,26 a 2,4GHz právě s frekvencí sběrnice zvýšenou na 133MHz.

i845D = i845 + DDR SDRAM (a konečně od Intelu)

Dalším trumfem bude čipset s podporou DDR SDRAM "přímo od Intelu" - i845D. Ten již v současné revizi A3 podporuje DDR PC200 paměti, avšak výrobci nesmějí příslušné konektory na desky umístit. Oficiálním odůvodněním Intelu jsou problémy s kompatibilitou některých modulů pamětí a chaos ve specifikaci DDR SDRAM standardu.

Nová revize B0, která se začala výrobcům dodávat právě v těchto dnech, již podporuje paměti DDR PC266 a její výkon je podle prvních testů natolik solidní, že konkurence bude mít opravdu problém. SIS645 se tomuto čipu vyrovná pouze při použití pamětí PC333, které jsou však drahé, s velkou latencí a jejichž dodávky neprobíhají ve velkém. VIA může postavit pouze inovovaný P4X266A. Stejně si myslím, že řada zákazníků dá přednost dobrému jménu společnosti Intel před často problémovým řešením od VIA (navíc EIDE řadiče od VIA jsou málo výkonné).

red.: Vzhledem k tomu, že desky s i845D již máme přislíbené - zjistíme, jak se věci budou mít... už na začátku příštího týdne!

Eagle

Diskuze (25) Další článek: Chyba v MP3 přehrávači iPod

Témata článku: Sestavy, Současný prototyp, Levná řada, Nepříjemná zpráva, Frekvence, Solidní novinka, Výsledný nárůst, Eagle, Dobrá latence, Stejný závěr, Chaos


Určitě si přečtěte

Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5