Čtrnáctá generace procesorů Intel Core „Meteor Lake“, která by měla dorazit ve druhé polovině letošního roku, přinese několik důležitých novinek. Tou největší je fakt, že Intel u produktu pro běžné spotřebitele poprvé nasadí čipletový design podobně jako AMD. K tomu ale přihodí i nové názvy.
Ale hezky popořadě. Na Meteor Laku si firma poprvé v praxi vyzkouší nový výrobní proces Intel 4 (dříve označený jako 7nm). Využije jej však jen pro procesorová jádra, tedy velká Redwood Cove a malá Crestmont. Ostatní dlaždice si Intel nechá vyrobit u konkurenčního TSMC.
Dlaždice s GPU využije proces N5. Dlaždice IO pro externí připojení a SoC, která všechny tyto obvody logicky spojí, pak využijí méně pokročilou litografii TSMC N6. Intel si dlaždicový design vyzkoušel už loni u výpočetních akcelerátorů Ponte Vecchio, ale s těmi se běžní smrtelníci nikdy nesetkají.

Šušká se o tom, že Meteor Lake stále provázejí problémy ve vývoji. Aby také ne, původně měl přijít už po Alder Lake, ale firma po něm uvedla lehce vylepšený Raptor Lake. Meteor Lake prý primárně zamíří do notebooků, na desktopech prý firma není schopná vyrábět procesorové dlaždice v dostatečné kvalitě. Nedaří se držet vysoké takty a vzniká tolik zmetků, že Intel raději snížil počet jader. Meteor Lake tak podle všeho bude dostupný nanejvýš v nižších řadách Core i3 a i5.
A ty se už možná ani nebudou takhle jmenovat. V benchmarcích se začaly objevovat čipy s označením Core Ultra (např. Core Ultra 5 1003H). A změnu názvu včera potvrdil mluvčí firma Bernard Fernandes s tím, že bližší informace Intel sdělí v nadcházejících týdnech.
Intel uvedl značku Core i3, i5 a i7 v listopadu 2008 spolu s architekturou Nehalem. Od té doby se drží srozumitelného názvosloví, kde íčko značí třídu a řetězec za spojovníkem (například i9-13900K) odkazuje ke generaci procesoru a konkrétnímu modelu. Přitom obvykle platí, že čím vyšší číslo, tím lepší procesor.
Firma to v minulosti párkrát porušila, čipy jedné generace mohly nést jiné označení. Dorazily ještě výkonnější Core i9, naopak nejnižší řadu Core i3 už degradovala tak, že může obsahovat i pouze malá atomová jádra, kterými již dřív zkazila značky Pentium a Celeron. V názvosloví ale pořád byla určitá logika. Je proto s podivem, že zavedenou značku, která 15 let tak dobře funguje, teď hodlá změnit.