Intel Pentium III v celeronovém pouzdru

Představením výsledků 0,18mikronové technologie spatřil světlo světa i procesor Intel Pentium III v provedení 'flip chip' (FC-PGA) pro Socket 370. Co to znamené pro trh procesorů?
Představením výsledků 0,18mikronové technologie spatřil světlo světa i procesor Intel Pentium III v provedení "flip chip" (FC-PGA) pro Socket 370. Tato patice do této doby sloužila jen pro procesory Intel Celeron a ještě ne pro všechny. Tento fakt může změnit pohled na budoucnost Socketu 370 i v pojetí Intelu.

Živě komentuje: Svět příchodem procesoru Intel Pentium II získal Slot 1 a zároveň dojem, že tudy půjde cesta. Faktem je, že na toto pojetí procesoru si museli všichni zvyknout, i když hlavně v x86 světě je nevídané. Apple MacIntosh procesor na kartě má – vlastně to vypadá obdobně, jako když se umístí Intel Celeron pro Socket 370 do redukce pro Slot 1. Najednou se objevil Socket 370, což je "návrat zpět" – opět to je patice ZIF, na kterou jsme byli zvyklí od posledních 486-ek až po poslední Pentia MMX či AMD K6-III. Počítačový lid byl pojednou zmaten. Na jedné straně byl Slot 1 s nejsilnějšími procesory této třídy a vizí, že tudy se bude ubírat budoucnost, na druhé straně Socket 370 se slabšími procesory, navíc s pocitem, že tudy ASI cesta nepovede.

Zvonečkem to začalo, zvonečkem to končí. Intel tento pocit zapříčinil, Intel musí udělat lidem jasno. Vlastně již rozhodl, i když zatím neviditelně. Rozhodl tím, že na Socket 370 poskytl licenci dalším výrobcům, ale na Slot1 ne. Pro Slot 1 tudíž kromě Intelu nikdo vyrábět procesory nebude. O neposkytnutí licence pro Slot 1 víme vlastně dávno, a to díky sporu kolem tehdejšího procesoru AMD K7, který nyní známe jako AMD Athlon. Ten používá Slot A – obdobu Slotu 1, ale s eletrickou částí licencovanou od Digitalu/Compaqu s názvem EV6. Byl to jediný pokus o Slot 1, pokud vím. Socket 370 je ovšem jiná káva. Ještě letos by pro tuto patici měl být představen procesor, známý pod kódovým názvem Joshua (Cyrix, nyní VIA Technologies). Svoji polívčičku si přihřeje i Rise Technology. Jakou cestou půjde SiS, to se zatím neví.

Proč vlastně Intel udělal takový zmatek? Odpověď může být jednoduchá – omezení použitou technologií. V době příchodu Pentia II byla pro tento svět vrcholná technologie 0,35 mikronu. S touto technologií nebyla integrace procesoru a L2 cache na jeden čip prostě možná. Umístit dva čipy do jednoho keramického pouzdra již Intel zkoušel. Vzpomeňme si na Socket 8 a procesor Intel Pentium Pro. Tato varianta však měla (mimo jiné) jednu nevýhodu – při poruše jednoho z čipů byla oprava poměrně drahá a vlastní výroba též. Proto Intel zkusil obojí umístit prostě na tištěný spoj a celek zakrýt tak, aby se to tvářilo jako kompaktní celek. Výsledek známe všichni – takto vypadal Intel Pentium II. 0,25mikronová technologie přinesla tzv. A-čkové varianty Celeronů, kde právě L2 cache byla integrována do jednoho čipu k procesoru. Díky původním Celeronům bez L2 cache Intel zjistil, že bez cache to zkrátka nepůjde. Později přišly na řadu i "normální" procesory Intel Pentium II pro stolní počítače i notebooky, kde se přímo na čip procesoru integrovala L2 cache poloviční velikosti, než bylo do této doby zvykem (256 KB místo 512 KB), ale byl to dvojnásobek toho, kolik se integrovalo u Celeronu A (256 KB místo 128 KB). Oproti původním Pentiím II byla L2 cache právě díky svému umístění taktována nikoli poloviční, ale plnou rychlostí procesoru. Dnes již vyrábí 0,18mikronovou technologií, a tudíž se zvětšily možnosti, co všechno a kolik toho integrovat na čip. Proto se Intel Pentium II zmodernizoval a přidala se část zpracovávající KNI instrukce (neboli Katmai instrukce, ještě dříve MMX 2). Z toho důvodu se teď divíme, že máme Intel Pentium III pro Socket 370.

Intel vnesl nové světlo do pohledu na Socket 370. Majitelé základních desek, podporujících pouze Celeron a Socket 370, začínali závistivě pokukovat po KNI instrukcích procesorů Intel Pentium III, který však byl jen pro Slot 1. Nyní svitla budoucnost i pro ně. Zatím to světlo není tak silné, protože takt procesorů pro Socket 370 končí na 550 MHz a FSB je stále 100 MHz, zatímco pro Slot 1 končí takt na 733 MHz a FSB na 133 MHz. Čipy jsou stejné, pouze se pouzdří do toho nebo onoho pouzdra, proto případný zvrat může být velmi rychlý. Intel může čekat na nové základní desky pro Socket 370 a samozřejmě i nové čipsety. Může být, že chce ještě vytěžit ze Slotu 1, co se dá, a uvázat si tak pro tuto variantu procesoru co nejvíce zákazníků. Až jim konkurence pro Socket 370 začne šlapat na paty, mohou velmi rychle změnit pouzdření a velmi pružně tak čelit nové situaci. Intel si je evidentně vědom, že jeho zákazníci nákupem základních desek se Slotem 1 nic neriskují, ať se budoucnost zvrtne kamkoli. Pokud to bude Socket 370, existují redukce, pokud Slot 1, má ji přímo.

Čím se vlastně liší Intel Pentium III v pouzdře FC-PGA od Intel Celeronu v pouzdře PGA? Kromě "drobného" rozdílu v pouzdru je nejvíce rozdílu uvnitř. Intel Pentium III umí i KNI instrukce, na rozdíl od Intel Celeron, což je vlastně o část L2 cache ořezaný procesor Intel Pentium II. Úpravou musí projít i BIOS, aby byl detekován správný procesor.

A co bude v nejbližších měsících? V první řadě mě zajímá, co provedou výrobci základních desek, hlavně těch, které mají Socket 370. Zde čekám podporu vyšších FSB i vyšších interních kmitočtů procesorů a hlavně podporu nejen Celeronů, ale i Pentií III. Dnes se sice vyskytne deska se Socketem 370, která podporuje i vyšší FSB než 133 MHz, jsou ale spíš výjimkou než pravidlem. Potom budou nové základní desky připraveny na nová Pentia III i procesory, na které bude právě Pentium III takto reagovat. Budou muset více dimenzovat zdroj napájení procesoru. Snížilo se totiž napětí na 1,65 až 1,35 V, ale výkonová ztráta o tolik nižší není. Proto bude zřejmě vyšší proudové zatížení zdroje i tištěného spoje. V současné době se již občas vyskytují desky, které toto napětí podporují. Doufejme, že se trvalým provozem nebudou přehřívat. Menší prostorové nároky oproti procesorům pro Slot 1/2/A ještě více podpoří tendenci zmenšování počítačů.

Již teď se těším na dvouprocesorové desky se Socketem 370 s přímou podporou dvou Pentií III. To se to bude pracovat a hrát!

Diskuze (2) Další článek: Macom F70: Máchnutím ruky

Témata článku: Apple, Katmai, Pentium II, Procesory Intel, Tištěný spoj, Pentium, Pen, Normální proces, Intel Pentium, Proces známý, Pentium III, Slot, Celeron, Základní takt, Rise, Joshua, Flip, Nové světlo, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Herní dělo Asus ROG Phone 5s Pro uhrane výkonem i dvěma barevnými displeji

Herní dělo Asus ROG Phone 5s Pro uhrane výkonem i dvěma barevnými displeji

** Asus ROG Phone 5S pro je opět to nejlepší pro mobilní hráče ** Má dva barevné displeje a ještě vyšší výkon ** Za skvělý zážitek si ale připlatíte

Martin Miksa
ROGHerní mobilyVideo
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10