Intel ohlašuje vlastní krabičky pro připojení k Internetu, Windows tam ale nejsou

Set-top box od Intelu pohání Celeron a hlavně operační systém Linux. Microsoft je z kola venku.
Intel se také zařadí do zástupu firem produkujících set-top boxy pro snadné připojování k Internetu, nicméně bude z řady vyčnívat označením Intel Inside a svou schopností tyto produkty marketingově tlačit. Tyto krabičky nebude prodávat samostatně, ale nabídne je různým telecomům, které je pak budou prodávat svým zákazníkům. Již delší dobu Intel koketuje s Linuxem a v tomto případě se k němu přiklonil docela. V zařízení bude použit Linux jako základní operační systém a mezi známými funkcemi je přístup na Internet a podpora telefonování. Srdcem systému bude procesor Celeron, nikoli StrongARM, jak by se u jednoúčelového zařízení dalo čekat. Použitím Celeronu může Intel docela dobře provětrat starší zásoby Celeronů, protože u těchto jednoúčelových zařízení nepůjde už tak příliš o výkon procesoru a v podstatě každý Celeron by měl stačit. Výhoda loga Intel Inside potom také zřejmě sehraje svou roli. Bude zajímavé sledovat, jak se Intel vyrovná s programovým vybavením. Ač je hlavně hardwarovou firmou, jeho programové vybavení ovšem bývá na slušné úrovni a prý se intenzivně podílel i na vývoji Windows 98.

Tím, že zvolil Linux jako operační systém, se Intel vymanil z tlaku Microsoftu, zařízení budou také o chloupek levnější, než by byly s licencí Windows. U takto jednoúčelových zařízení pro laické uživatele navíc je poměrně jedno, jaký systém je tam někde dole, hlavní je uživatelské rozhraní a kvalitní funkce. Řada těchto strojů bude obsahovat několik variant, plánované uvedení na trh se předpokládá v půlce roku.

Váš názor Další článek: Intel uvádí Celeron 533 MHz

Témata článku: Windows, Linux, Připojení k internetu, Kra, Krab, Inside, Window, Set-top Box, VLA, Připojení, Srdce, I/O, Windows +, Win +Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály