Intel NUC s Broadwellem: výkonnější a úspornější

Nová generace počítače v krabičce od Intelu – NUC, dostala nové 14nm čipy procesory s architekturou Broadwell a další vylepšení.

Intel představil první vlastní počítač v krabičce už v roce 2012 a použil název NUC – Next Unit of Computing. Oproti jiným řešením se totiž pokusil dostat skutečně výkonný počítač do krabičky, která nabídne široké možnosti použití.

V průběhu let postupně vylepšoval a představoval nové generace, a tento rok se dostalo i rychlé integrace nových čipů Core páté generace s architekturou Broadwell.

Intel NUC i s Core i7

Nová generace počítače NUC přichází opět v několika variantách, které se liší především použitými procesory. Nejslabší model s označením NUC5i3RYH má procesor Core i3 a disponuje rozhraní pro disky SATA i miniaturní M.2. Druhá varianta tohoto modelu (NUC5i3RYK) má pouze rozhraní M.2.

Modely s čipy Core i5 mají rovněž podobné dvě varianty a nejvýkonnější model NUC5i7RYH s Core i7 je pouze ve verzi s rozhraním M.2 i SATA. Nabídka se trochu komplikuje tím, že Intel nabízí i modely pro komerční využití.

Klepněte pro větší obrázek
Malá a velká varianta s podporou SATA disků

Nutno připomenout, že počítače Intel NUC jsou dodávané bez operační paměti a disku, obě komponenty tak musíte koupit a doplnit sami. Máte ale svobodnou volbu v konfiguraci kapacity paměti a také pevného disku nebo SSD.

Bohatá výbava

Intel sám vyzdvihuje především střední model NUC5i5RYK, který také dostala většina zahraničních redakcí k testování. Základem je v tomto případě dvoujádrový procesor Intel Core i5-5250U s frekvencí 1,6 GHz (Turbo 2,7 GHz) a TDP 15 W, které vychází z architektury Broadwell-U. Procesor má samozřejmě integrovanou grafiku Intel HD 6000.

Podporováno je až 16 GB operační paměti DDR3L (so-dimm) s frekvencí až 1 866 MHz. Tato varianta umožňuje zapojení pouze SSD do slotu M.2 a podporuje tři rozměry. I když je SATA rozhraní přítomné, do krabičky se 2,5palcový disk zkrátka nevejde (u vyšší varianty se stejnou deskou je to možné). Síťová výbava zahrnuje gigabitový ethernet a Wi-Fi AC 7265 s Bluetooth 4.0 a podporou bezdrátového přenosu obrazu pomocí technologie WiDi.

Klepněte pro větší obrázek
Detail zadní strany

Přední strana počítače nabízí dva rychlé porty USB 3.0 (jeden pro nabíjení), infračervený snímač pro dálkové ovládání a další dva USB 3.0 najdete na zadní straně. Další dva pomalé porty USB 2.0 lze připojit přes základní desku K počítači lze připojit monitory nebo televize pomocí mini HDMI (1.4a) nebo mini Displayportu (1.2). Nechybí kombinovaný výstup zvuku a vstup pro mikrofon.

Pokud jde o rozměry, zmíněný model je opravdu malý – 11,5 × 11,1 × 3,27 cm. Napájení počítače zajišťuje malý externí adaptér podobně jako třeba u notebooku, který má výkon 65 W.

Klepněte pro větší obrázek
Miniaturní deska s osazenými komponenty, ventilátor je na opačné straně desky (Zdroj: Tech Report)

Vzhledem k TDP je chlazení aktivní, takže hluk ventilátor při zatížení určitě uslyšíte. Díky podpoře standardu VESA lze ale počítač připevnit třeba za monitor.

Intel NUC (Broadwell)

  • Procesor: dvoujádrový Intel Core i3/i5i7 (Broadwell, 14 nm)
  • Grafický čip: integrovaný v procesoru (až Intel HD 6000)
  • Operační paměť: dva sloty so-dimm pro DDR3L (max. 16 GB)
  • SSD: M.2 nebo 2,5palcový SATA (jen u větších verzí)
  • Výbava: WiFi, Bluetooth, 4 × USB 3.0 (přední a zadní strana), mini HDMI, mini DisplayPort, ethernet
  • Rozměry: 11,5 × 11,1 × 3,27 cm
  • Napájení: externí adaptér (19 V, 65 W)
  • Cena, OS: od 299 dolarů (přibližně 8 300 Kč s DPH), bez disku a paměti, bez OS

Spotřeba a výkon

Podrobné testy nové generace si můžete prohlédnout na webu Ars Technica, The Tech Report, Legit Reviews, HotHardware a dalších. Oproti minulé generaci jde jen o mírné zvýšení výkonu. Redaktoři se ale setkali s chybami vykreslování v některých hrách, takže ovladače pro novou grafiku zatím nejsou úplně dokonalé. I tak se ale připravte na trochu omezenější hraní, pro rozlišení Full HD budete muset u moderních her stáhnout detaily, v případě starších her ale není problém maximální kvalita s vysokým počtem snímků za sekundu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nová generace má sice přibližně stejnou spotřebu v klidu – kolem 6 nebo 7 W jako starší generace, při zátěži jsou ale rozdíly větší. Při převádění videa si počítač neřekne o více než 21 W, s čipy Haswell to bylo až 24 W.

Výkonná krabička

Pokud byste si chtěli postavit levný a výkonný počítač, bude pochopitelně výhodnější sestavit klasický desktopový model. V tomto případě ale platíte i za velmi malé rozměry, ve kterých je ukrytý slušný výkon.

Cena s čipy Core i3 začíná na 299 dolarech (přibližně 8 300 Kč s DPH), k čemuž ale musíte připočítat i náklady na operační paměť, SSD či disk u větších verzí a případně i operační systém. Pokud ale chcete více herního výkonu v malém balení, je pro vás ideální například Gigabyte Brix.

Diskuze (25) Další článek: První trest v kauze Megaupload. Vývojář stráví rok ve vězení

Témata článku: Hardware, Počítače, Intel, Bezdrátové nabíjení, Maximální kvalita, Review, Broadwell, Střední model, Gigabyte Brix, Mini PC, Malý rozměr, Legit Reviews, Malá krabička, Miniaturní deska, Notebooky bez os, The Tech Report, Infračervený snímač, Mini USB, Desktopový model, NUC, Brix, Rozhraní HDMI, Komerční využití, Intel NUC?, Intel Core I3, Notebooky levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize