Nová generace počítače v krabičce od Intelu – NUC, dostala nové 14nm čipy procesory s architekturou Broadwell a další vylepšení.
Intel představil první vlastní počítač v krabičce už v roce 2012 a použil název NUC – Next Unit of Computing. Oproti jiným řešením se totiž pokusil dostat skutečně výkonný počítač do krabičky, která nabídne široké možnosti použití.
V průběhu let postupně vylepšoval a představoval nové generace, a tento rok se dostalo i rychlé integrace nových čipů Core páté generace s architekturou Broadwell.
Intel NUC i s Core i7
Nová generace počítače NUC přichází opět v několika variantách, které se liší především použitými procesory. Nejslabší model s označením NUC5i3RYH má procesor Core i3 a disponuje rozhraní pro disky SATA i miniaturní M.2. Druhá varianta tohoto modelu (NUC5i3RYK) má pouze rozhraní M.2.
Modely s čipy Core i5 mají rovněž podobné dvě varianty a nejvýkonnější model NUC5i7RYH s Core i7 je pouze ve verzi s rozhraním M.2 i SATA. Nabídka se trochu komplikuje tím, že Intel nabízí i modely pro komerční využití.

Malá a velká varianta s podporou SATA disků
Nutno připomenout, že počítače Intel NUC jsou dodávané bez operační paměti a disku, obě komponenty tak musíte koupit a doplnit sami. Máte ale svobodnou volbu v konfiguraci kapacity paměti a také pevného disku nebo SSD.
Bohatá výbava
Intel sám vyzdvihuje především střední model NUC5i5RYK, který také dostala většina zahraničních redakcí k testování. Základem je v tomto případě dvoujádrový procesor Intel Core i5-5250U s frekvencí 1,6 GHz (Turbo 2,7 GHz) a TDP 15 W, které vychází z architektury Broadwell-U. Procesor má samozřejmě integrovanou grafiku Intel HD 6000.
Podporováno je až 16 GB operační paměti DDR3L (so-dimm) s frekvencí až 1 866 MHz. Tato varianta umožňuje zapojení pouze SSD do slotu M.2 a podporuje tři rozměry. I když je SATA rozhraní přítomné, do krabičky se 2,5palcový disk zkrátka nevejde (u vyšší varianty se stejnou deskou je to možné). Síťová výbava zahrnuje gigabitový ethernet a Wi-Fi AC 7265 s Bluetooth 4.0 a podporou bezdrátového přenosu obrazu pomocí technologie WiDi.

Detail zadní strany
Přední strana počítače nabízí dva rychlé porty USB 3.0 (jeden pro nabíjení), infračervený snímač pro dálkové ovládání a další dva USB 3.0 najdete na zadní straně. Další dva pomalé porty USB 2.0 lze připojit přes základní desku K počítači lze připojit monitory nebo televize pomocí mini HDMI (1.4a) nebo mini Displayportu (1.2). Nechybí kombinovaný výstup zvuku a vstup pro mikrofon.
Pokud jde o rozměry, zmíněný model je opravdu malý – 11,5 × 11,1 × 3,27 cm. Napájení počítače zajišťuje malý externí adaptér podobně jako třeba u notebooku, který má výkon 65 W.

Miniaturní deska s osazenými komponenty, ventilátor je na opačné straně desky (Zdroj: Tech Report)
Vzhledem k TDP je chlazení aktivní, takže hluk ventilátor při zatížení určitě uslyšíte. Díky podpoře standardu VESA lze ale počítač připevnit třeba za monitor.
Intel NUC (Broadwell)
- Procesor: dvoujádrový Intel Core i3/i5i7 (Broadwell, 14 nm)
- Grafický čip: integrovaný v procesoru (až Intel HD 6000)
- Operační paměť: dva sloty so-dimm pro DDR3L (max. 16 GB)
- SSD: M.2 nebo 2,5palcový SATA (jen u větších verzí)
- Výbava: WiFi, Bluetooth, 4 × USB 3.0 (přední a zadní strana), mini HDMI, mini DisplayPort, ethernet
- Rozměry: 11,5 × 11,1 × 3,27 cm
- Napájení: externí adaptér (19 V, 65 W)
- Cena, OS: od 299 dolarů (přibližně 8 300 Kč s DPH), bez disku a paměti, bez OS
Spotřeba a výkon
Podrobné testy nové generace si můžete prohlédnout na webu Ars Technica, The Tech Report, Legit Reviews, HotHardware a dalších. Oproti minulé generaci jde jen o mírné zvýšení výkonu. Redaktoři se ale setkali s chybami vykreslování v některých hrách, takže ovladače pro novou grafiku zatím nejsou úplně dokonalé. I tak se ale připravte na trochu omezenější hraní, pro rozlišení Full HD budete muset u moderních her stáhnout detaily, v případě starších her ale není problém maximální kvalita s vysokým počtem snímků za sekundu.




Nová generace má sice přibližně stejnou spotřebu v klidu – kolem 6 nebo 7 W jako starší generace, při zátěži jsou ale rozdíly větší. Při převádění videa si počítač neřekne o více než 21 W, s čipy Haswell to bylo až 24 W.
Výkonná krabička
Pokud byste si chtěli postavit levný a výkonný počítač, bude pochopitelně výhodnější sestavit klasický desktopový model. V tomto případě ale platíte i za velmi malé rozměry, ve kterých je ukrytý slušný výkon.
Cena s čipy Core i3 začíná na 299 dolarech (přibližně 8 300 Kč s DPH), k čemuž ale musíte připočítat i náklady na operační paměť, SSD či disk u větších verzí a případně i operační systém. Pokud ale chcete více herního výkonu v malém balení, je pro vás ideální například Gigabyte Brix.