Intel NUC s Atomem: Jedno jádro, jeden úkol

Sen o ultratichém, malém a levném počítači se snaží splnit Intel. Nedaří se jen přidat výkon, a proto tento produkt míří spíše do firem na účelové aplikace.

Mimo počítače do domácností je poptávka i po jednoúčelových strojích do univerzitních laboratoří, podniků nebo soukromých organizací. Zde také míří Intel se svým speciálním modelem pasivně chlazeného malého počítače Intel NUC DE3815TYKHE. Funkci CPU plní úsporný jednojádrový procesor Intel Atom založený na platformě Bay Trail.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vespod počítače jsou gumové nožky pro vodorovnou polohu. • Stojánek uchycený dvěma šroubky umožní polohu na výšku.

Architektura procesoru umožňuje nainstalovat teoreticky libovolný systém, ale jeho výkon není dostatečný, aby zajistil plynulý chod nejnovějších Windows 8. Často dochází k přetížení procesoru. K účelům, ke kterým takový počítač pořídíte, je určen Windows Embedded. Jedná se o systém, který umožňuje při instalaci navolit potřebné součásti systému a zbylé vůbec neinstalovat. Velikost operačního systému se tak sníží na potřebné minimum a zároveň se ušetří výkon.

Z takového počítače tak můžete vytvořit například tenkého klienta, pokladnu nebo digital signage (řídí navigační a informační tabule nebo reklamní poutače). Na domácí použití je bohužel počítač příliš slabý. S novými procesory Intel Core M, které rovněž nevyžadují aktivní chlazení, bychom však v budoucnu takové počítače mohli použít i na náročnější úkoly.

Case stvořený na míru

Desku jakožto základ počítače lze zakoupit samostatně a nainstalovat ji na libovolné místo. Nebo můžete koupit kit, kde je deska již umíštěna v malé počítačové skříni. V ní jsou vyvedeny antény pro bezdrátové sítě, přidává rámeček pro 2,5” disk a rozšířuje konektivitu o VGA port. Kovový vnitřek casu je po obvodu zakryt stříbrným plastem. Na zadní straně se nachází většina portů od VGA, 3,5mm audio jacku, dvojice USB 2.0, gigabitové sítě, HDMI, napájecího jacku až po Kensington lock. Jediné USB 3.0 se nachází na přední straně vedle vypínacího tlačítka a LEDky pro indikaci činnosti disku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samotný case, odhalené antény pro bezdrátové sítě a vývod na VGA port. • Náš testovaný kit jsme vyzbrojili 4 GB RAM, 128 GB SSD a WiFi modulem. • Pohled na zadní stranu s porty.

Horní a spodní část je kryta na pohled totožným černým plastem, spodní odnímatelná část je ale z kovu. Vršek je opatřen průdechem přesně v místě, kde se na desce nachází procesorový chladič. Podobné výřezy najdeme rovněž po stranách i vespod, zajišťují dostatečné odvětrávání desky. Při činnosti nedochází k přehřívání, case dosahuje jen o něco vyšší teploty než okolí.

Výkon není hlavní kritérium

Výkon takového stroje je adekvátní požadavkům pro nenáročné aplikace a jednoúčelové počítače. Procesor Intel Atom E3815 s jedním jádrem o frekvenci 1,46 GHz se pro chod počítače musí doplnit o jeden paměťový modul DDR3 SO-DIMM. Při výběru RAM je potřeba dávat pozor, aby se jednalo o 1,35V moduly, klasické starší 1,5V by nemusely fungovat, přičemž maximální podporovaná velikost je 8 GB. Grafický čip je integrovaný HD Graphics. Spotřeba procesoru je pouhých 5 W, výkonnější procesor by si již vyžádal aktivní chladič nebo minimálně větší prostor pro chlazení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detailnější pohled na samotnou desku. • Strana s procesorem, který je schován za chladičem.

Zřejmě z důvodu spojení malého levného počítače a pasivního chlazení bylo nutno vybrat takto slabý procesor. Uložiště tvoří integrovaná 4 GB paměť eMMC, které lze však dále rozšířit pomocí SATA portu (3 Gb/s) plotnovým diskem nebo SSD.

Široké možnosti rozšíření

K dispozici je rovněž mini PCI Express slot například pro WiFi modul. Antény jsou integrované do šasi a stačí je jen připojit. Zajištění chodu v případě zacyklení nebo poruchy zaručí hardwarový Watchdog Timer. Jako další video výstup na desce lze využít port eDP. Generování šifrovacích klíčů zajišťuje hardwarový TPM (Trusted Platform Module).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohled, který se naskytne po odejmutí spodního krytu. • U 36 W napájecího adaptéru lze vidlici do sítě snadno vyměnit za jinou, splňující standardy dané země.

Pro individuální aplikace můžete pořídit pouze samotnou desku (DE3815TYBE) s procesorem za 2 500 Kč. Pokud se nechcete zabývat umístěním desky, lze zakoupit rovnou kit za 3 200 Kč. Ten obsahuje desku umístěnou v malé počítačové skříni připravenou jen pro přidání paměti RAM a instalaci. V balení je rovněž přibalen VESA držák a stojánek pro umístění počítače na výšku.

hce counter
  • Procesor: Intel Atom E3815 (1× 1,46 GHz, 512 KB cache, 5W TDP, Intel 64 architecture)
  • Grafický čip: Intel HD Graphics (400 MHz)
  • Operační paměť: 1× DDR3L SO-DIMM slot do vel. 8 GB (1,35 V, 1 333/1 600 MHz - podtaktováno na 1 066 MHz)
  • Uložiště: SATA port (3 Gb/s) + 5 V SATA napájení (rámeček pro 2,5" HDD or SSD 9,5 mm), 4 GB eMMC čip na desce, Trusted Plarform Module (TPM 1.2)
  • Porty vyvedeny na šasi počítače: HDMI 1.4, VGA, Gigabit Ethernet, 2× USB 2.0, 1× USB 3.0, 3,5mm in/out audio jack
  • Porty interní (pouze na desce): eDP 1.3, 3× USB 2.0, 2× sériový port, výstup na stereo reproduktory
  • Další: Watchdog Timer, 1× mini PCI Express, Kensigton lock
  • Napájení: 12 - 24V DC interní napájení, 12 - 19V DC napájení vyvedené na zadní stranu, 36 W napájecí zdroj
  • Rozměry: 190 mm × 116 mm × 40 mm
  • Cena: není v prodeji hce counter
Diskuze (24) Další článek: Byznysový zápisník: BlackBerry je v zisku, akcie rostou o 20 procent

Témata článku: Počítače, Intel, Atom, Vyzkoušeno, Úkol, Informační tabule, Plotnový disk, Timer, Jed, NUC, Jádro, Trusted Platform modul, Paměťový kit, Speciální anténa, Hlavní kritérium, Slabý procesor, Plynulý chod, Watchdog, Aktivní chladič, Wifi modul, Intel HD Graphics, Reklamní poutač, Intel NUC?, Nenáročná domácnost, Poutač, Nejprodávanější PC sestavy na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 123


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize