Byznys | Intel | Procesory

Intel našel spasitele. Firmu povede Pat Gelsinger, architekt procesoru 486

  • Po dvou letech vlády Boba Swana má Intel nového šéfa
  • Gelsinger v Intelu pracoval 30 let a má krku důležité projekty
  • Posledních osm let úspěšně vedl VMware
Zdroj: Intel
Intel našel spasitele. Firmu povede Pat Gelsinger, architekt procesoru 486 | Zdroj: Intel

Intel sice na CESu představil skoro 30 nových procesorů, všechny je ale přebila jiná zpráva. Společnost ze Santa Clary totiž oznámila, že našla nového výkonného ředitele. Stávající šéf Bob Swan skončí 15. února a ve stejný den jej v pozici CEO nahradí Pat Gelsinger.

Kdo je Pat Gelsinger?

Patrick Paul Gensinger pracoval v Intelu většinu života. Nastoupil v roce 1979, tehdy ještě jako student. Během bakalářských a magisterských let už byl členem týmů vyvíjejících legendární procesory 286 a 386. Když si chtěl udělat doktorát, vyhrožoval odhodem. Tehdejší šéf Intelu Andy Grove mu ale svěřil vývoj procesoru 486.

V roli architekta stál rovněž u procesoru Pentium Pro, pomáhal také s vývojem standardů Wi-Fi a USB. Od poloviny 90. let pak postupně stoupal ve firemní hierarchii, dostal na starost celou desktopovou divizi a roku 2001 jej šéf celé firmy Craig Barrett jmenoval technickým ředitelem (CTO).

Gelsinger opustil Intel v roce 2009, kdy se připravovala architektura Sandy Bridge. Spekulovalo se, že za odchod mohl neúspěšný projekt Larrabee s cílem vytvořit GPU složené z procesorových jader x86. Anand Lal Shimpi tomu ale nevěřil a Gelsinger podle něj odešel kvůli tlačenici uvnitř firmy. Tehdy se už mluvilo o tom, kdo by měl nahradit tehdejšího ředitele Paula Otelliniho a s Gelsingerem se nepočítalo.

Zimní král Swan

S odstupem to stejně dopadlo všechno jinak. Otěže měl převzít Sean Maloney, který tehdy řediteloval různým mezinárodním pobočkám Intelu. Jenže dostal mrtvici, musel se znovu učit mluvit, a i když se po roční rekonvalescenci vrátil, v roce 2013 z firmy odešel. Otellini odstoupil pár měsíců po něm a výkonným ředitelem se stal Brian Krzanich.

Když Krzanich v roce 2018 nečekaně odstoupil, firmu dočasně převzal finanční ředitel Bob Swan. Intelu se ale nového šéfa nedařilo najít, a tak se Swan po pár měsících stal CEO. Nakonec byl ale jen oním „zimním králem“. Firmu teď k lepším zítřkům nasměřuje Pat Gelsinger.

Příběh je trochu podobný jako v AMD, které z krize zachránila zkušená inženýrka i manažerka Lisa Su. Gelsinger nepochybně rozumí hardwaru a v posledních letech se ukázal také jako schopný šéf. Od roku 2012 až doteď totiž vedl VMware, jenž za jeho působení ztrojnásobil tržby.

Co s Intelem?

Ve zprávě oznamující návrat Gelsingera Intel píše, že 21. ledna oznámí finanční výsledky. Ty prý budou lepší, než se počítalo ve výhledu v minulém kvartálu. Firma chce ve stejný den během konferenčního hovoru promluvil také o „velkém pokroku“ souvisejícím se 7nm výrobou.

Pomineme-li neúspěšný pokus o vytvoření 5G modemu a následnému odprodeji této divize Applu, je situace okolo továren Intelu tím hlavním problémem, který dělá vrásky na čele manažerů, investorů i zákazníků.

Spousta odkladů 10nm litografie a její následné uvedení se špatnou výtěžností a ne moc dobrými vlastnostmi nutilo Intel improvizovat. Roky tak louhovalo čajový pytlík jménem Skylake. První opravdu nová architektura Cypress Cove dostupná v nadcházejících desktopových procesorech Rocket Lake dokonce musela být zpětně převedena z 10nm na 14nm výrobu.

S Gelsingerem se problémy pochopitelně nevyřeší ze dne na den. Člověk jeho schopností a znalostí ale bude umět přerozdělit finanční i lidský kapitál tak, aby se motor dal opět do chodu. Možná bude také tím, kdo rozhodne o případném outsourcingu výroby u TSMC, případně licencování tamních procesů (což je spíš utopie).

Zdroj: Intel, Manufacturing

Diskuze (18) Další článek: Mozilla VPN se rozšiřuje na Linux a Mac. Většina regionů ale na dostupnost stále čeká

Témata článku: Apple, Byznys, AMD, Intel, Procesory, Wi-Fi, Výroba, Brian Krzanich, Vláda, VMware, Bob Swan, Louh, Larrabee, Pentium, Cypress, Skylake, Gelsinger, Swan, Andy Grove, Rocket Lake, Cypress Cove, Lisa Su, New Releases, Craig Barrett, Sandy Bridge, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czOrganické látky slavného meteoritu z Marsu nevznikly biologicky. Žádné bakterie, žádný mimozenský život

Organické látky slavného meteoritu z Marsu nevznikly biologicky. Žádné bakterie, žádný mimozenský život

** V meteoritu ALH84001 byly nalezeny i organické látky, které měly být produktem živých organismů ** Nedávný výzkum ale vyloučil, že by tyto látky mohly mít biologický původ ** Podle vědců vznikly díky působení hydrotermální vody na čedičovou horninu

Stanislav Mihulka
MeteoritMarsGeologieChemie
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Recenze notebooku Umax VisionBook 15WU-I3. Bezkonkurenčně nejlevnější. Ale za jakou cenu?

Recenze notebooku Umax VisionBook 15WU-I3. Bezkonkurenčně nejlevnější. Ale za jakou cenu?

Umax se dlouho zaměřoval na notebooky s procesory Pentium a Celeron, nyní však nabízí 15,6" model osazený procesorem Intel Core i3.

Antonín Trčálek
UmaxTestyNotebooky
V devíti hojně používaných Wi-Fi routerech našli experti celkem 226 bezpečnostních děr

V devíti hojně používaných Wi-Fi routerech našli experti celkem 226 bezpečnostních děr

** Bezpečností experti otestovali devět bezdrátových routerů ** I přes poslední firmware v nich našli 226 bezpečnostních děr ** TP-Link, Synology, Netgear, D-Link, Edimax, Asus, Linksys a AVM

Karel Kilián
RouterWi-FiBezpečnost
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix