Intel sice na CESu představil skoro 30 nových procesorů, všechny je ale přebila jiná zpráva. Společnost ze Santa Clary totiž oznámila, že našla nového výkonného ředitele. Stávající šéf Bob Swan skončí 15. února a ve stejný den jej v pozici CEO nahradí Pat Gelsinger.
Kdo je Pat Gelsinger?
Patrick Paul Gensinger pracoval v Intelu většinu života. Nastoupil v roce 1979, tehdy ještě jako student. Během bakalářských a magisterských let už byl členem týmů vyvíjejících legendární procesory 286 a 386. Když si chtěl udělat doktorát, vyhrožoval odhodem. Tehdejší šéf Intelu Andy Grove mu ale svěřil vývoj procesoru 486.
V roli architekta stál rovněž u procesoru Pentium Pro, pomáhal také s vývojem standardů Wi-Fi a USB. Od poloviny 90. let pak postupně stoupal ve firemní hierarchii, dostal na starost celou desktopovou divizi a roku 2001 jej šéf celé firmy Craig Barrett jmenoval technickým ředitelem (CTO).
Gelsinger opustil Intel v roce 2009, kdy se připravovala architektura Sandy Bridge. Spekulovalo se, že za odchod mohl neúspěšný projekt Larrabee s cílem vytvořit GPU složené z procesorových jader x86. Anand Lal Shimpi tomu ale nevěřil a Gelsinger podle něj odešel kvůli tlačenici uvnitř firmy. Tehdy se už mluvilo o tom, kdo by měl nahradit tehdejšího ředitele Paula Otelliniho a s Gelsingerem se nepočítalo.
Zimní král Swan
S odstupem to stejně dopadlo všechno jinak. Otěže měl převzít Sean Maloney, který tehdy řediteloval různým mezinárodním pobočkám Intelu. Jenže dostal mrtvici, musel se znovu učit mluvit, a i když se po roční rekonvalescenci vrátil, v roce 2013 z firmy odešel. Otellini odstoupil pár měsíců po něm a výkonným ředitelem se stal Brian Krzanich.
Když Krzanich v roce 2018 nečekaně odstoupil, firmu dočasně převzal finanční ředitel Bob Swan. Intelu se ale nového šéfa nedařilo najít, a tak se Swan po pár měsících stal CEO. Nakonec byl ale jen oním „zimním králem“. Firmu teď k lepším zítřkům nasměřuje Pat Gelsinger.
Příběh je trochu podobný jako v AMD, které z krize zachránila zkušená inženýrka i manažerka Lisa Su. Gelsinger nepochybně rozumí hardwaru a v posledních letech se ukázal také jako schopný šéf. Od roku 2012 až doteď totiž vedl VMware, jenž za jeho působení ztrojnásobil tržby.
Co s Intelem?
Ve zprávě oznamující návrat Gelsingera Intel píše, že 21. ledna oznámí finanční výsledky. Ty prý budou lepší, než se počítalo ve výhledu v minulém kvartálu. Firma chce ve stejný den během konferenčního hovoru promluvil také o „velkém pokroku“ souvisejícím se 7nm výrobou.
Pomineme-li neúspěšný pokus o vytvoření 5G modemu a následnému odprodeji této divize Applu, je situace okolo továren Intelu tím hlavním problémem, který dělá vrásky na čele manažerů, investorů i zákazníků.
Spousta odkladů 10nm litografie a její následné uvedení se špatnou výtěžností a ne moc dobrými vlastnostmi nutilo Intel improvizovat. Roky tak louhovalo čajový pytlík jménem Skylake. První opravdu nová architektura Cypress Cove dostupná v nadcházejících desktopových procesorech Rocket Lake dokonce musela být zpětně převedena z 10nm na 14nm výrobu.
S Gelsingerem se problémy pochopitelně nevyřeší ze dne na den. Člověk jeho schopností a znalostí ale bude umět přerozdělit finanční i lidský kapitál tak, aby se motor dal opět do chodu. Možná bude také tím, kdo rozhodne o případném outsourcingu výroby u TSMC, případně licencování tamních procesů (což je spíš utopie).
Zdroj: Intel, Manufacturing