Intel | Procesory | Architektura

Intel načrtnul procesory pro příští roky. Mluví o nižší spotřebě i tisíckrát vyšším výkonu superpočítačů

  • Intel navnadil na procesory pro příští roky
  • Máme první informace i čipech Lunar Lake
  • Superpočítače do roku 2027 překročí ZFLOPS

I když jsme se letos v lednu na CESu dočkali spousty novinek od Intelu, tentokrát Intel na setkání s investory zveřejnil chystané novinky a hlavně plány do budoucna pro následující roky. Intel se po letech opět vrátil k rychlejšímu tempu inovací, k čemuž ho mimo jiné donutil nový šéf i velký návrat AMD. Co nás tedy v nejbližší době čeká od Intelu za nové čipy a technologie?

Počítačové procesory

2022: Raptor Lake a více jader

Intel v současnosti nabízí desktopové procesory Core 12. generace (Alder Lake-S), které přinesly spousty novinek v čele s hybridní architekturou výkonných a úsporných jader, podporou operačních pamětí DDR5 a rychlého rozhraní PCI Express 5.0.

Klepněte pro větší obrázek

Nástupce v podobě řady Core 13. generace s označením Raptor Lake dorazí ještě letos a bude vyráběn technologií Intel 7 (10 nm). Čipy budou vycházet z Alder Laku, ale značně se zvýší počet úsporných jader. Zatímco současné maximum je 8+8 (výkonná a úsporná jádra), Raptor Lake budou mít maximální konfiguraci 8 výkonných a 16 úsporných jader. Procesory tak nabídnou až 24 jader, přičemž najednou zvládnou zpracovat až 32 vláken.

Klepněte pro větší obrázek

Procesory Raptor Lake budou kompatibilní se stávajícím socketem pro čipy Alder Lake a to platí i pro varianty BGA, takže výrobci notebooků a podobných zařízení budou mít návrh a výrobu s novými procesory mnohem jednodušší. Čipy budou mít opět trochu vylepšené přetaktování a také možnost přídavného modulu pro akceleraci umělé inteligenci, který půjde osadit do slotu M.2.

Intel neprozradil, jaké změny se odehrají na straně architektury, ale slibuje zvýšení výkonu v až dvouciferných hodnotách. To bude nejspíše důsledek právě většího počtu jader, v jednojádrovém výkonu takový skok nelze příliš očekávat.

2023-2024: Meteor Lake a Arrow Lake s čipletovým designem

Následující generací procesorů od Intelu, která dorazí v roce 2023, budou čipy Meteor Lake. Zde už Intel ve stylu „Tick-Tock“ opět udělá velkou změnu. Půjde o přechod na čipletový design, který známe u AMD. Díky němu lze velmi snadno škálovat množství jednotlivých jader v procesoru a další vlastnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Tyto procesory už budou vyráběné technologií Intel 4 (7 nm), takže přinesou další snížení spotřeby, respektive zlepšení efektivity. Zároveň budou mít přepracovanou integrovanou grafiku tGPU s novou generací architektury Intel Xe (mělo by jít o Gen13). Zatímco u Raptor Laku už Intel bude podporovat A.I. akcelerátor přes modul, v čipech Meteor Lake už bude integrovaný. Intel tak díky tomuto přechodu umožní, aby vývojáři začali akcelerátor pro aplikace používat dříve, než bude integrovaný.

Procesory Arrow Lake, které dorazí v roce 2024, přinesou zase spíše menší změny, ale dojde k přechodu na pokročilejší výrobu Intel 20A (něco ve stylu 5 nm).

2024-2025: Lunar Lake s velmi nízkou spotřebou

Po roce 2024, tedy spíše až kolem roku 2025, dorazí procesory Lunar Lake, které už budou vyráběné technologií Intel 18A (asi kolem 3 nm až 4 nm). Intel neprozradil příliš mnoho detailů, ale tyto čipy možná budou na trhu spolu s Arrow Lake, ale budou cílit na jiný segment se zaměřením co nejvyšší efektivity, tedy výkonu na watt.

Intel věří, že právě s Lunar Lake nabídne nejefektivnější čip na trhu, takže lze předpokládat, že jeho primárním nasazením budou mobilní zařízení, jako jsou notebooky. Nová architektura počítá s vylepšeným čipletovým designem.

Diskuze (33) Další článek: Trumpova sociální síť Truth Social zahájila provoz, skoro nikomu ale nefunguje

Témata článku: Technologie, Notebooky, Cloud, AMD, Intel, Počítače, Procesory, Čipy, Datacentra, Architektura, Moorův zákon, Servery, Superpočítače, Xeon, Procesor, Čip, Sapphire Rapids, Alder Lak, TGP, Raptor Lake, Raptor Lak, Alder Lake, Jádro, Alder Lake-S, Meteor Lake, Notebooky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Komunita si hraje s Unreal Enginem 5. Podívejte se na veverku s uzinou

Komunita si hraje s Unreal Enginem 5. Podívejte se na veverku s uzinou

Nový engine rozhodně nabízí mnoho zábavy.

Michal Maliarov
Unreal Engine 5Technologie
Zavolejte si z Oken. Jak propojit telefon s počítačem s Windows

Zavolejte si z Oken. Jak propojit telefon s počítačem s Windows

Microsoft aktualizoval svoji službu umožňující propojení s telefonem. Kromě volání a psaní SMS z počítače jsou nyní dostupné i notifikace z dalších služeb nebo ještě více přístupná galerie.

Jan Spěšný
AndroidWindows
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Studio Asobo drží slovo, a tak do jejich leteckého simulátoru letos přidávají už druhý World Update s novými letišti a pamětihodnostmi.

Martin Nahodil
OznámeníFlight Simulator