Výjimka skončila. Intel a Qualcomm už opět nemohou dodávat čipy pro čínské Huawei | Zdroj: Huawei

Zdroj: Huawei

Výjimka skončila. Intel a Qualcomm už opět nemohou dodávat čipy pro čínské Huawei

Oživeno 20. května | Americká vláda zrušila vývozní licence Intelu a Qualcommu, takže už nemohou dodávat hardware pro Huawei, který je již pátým rokem na sankčním seznamu ministerstva obchodu.

Kdokoliv chtěl s Huawei obchodovat, musel si vyjednat výjimku. A to se povedlo právě Intelu (nikoliv však AMD), takže Matebooky mohly i nadále vznikat s americkými procesory. A částečně uspěl i Qualcomm, který však pro Huawei nemohl dodávat čipy pro 5G. To se týká samostatných modemů i celých SoC s integrovanou podporou sítí páté generace. Na 4G (samostatně či v SoC) či Wi-Fi se vztahovala výjimka.

Bidenův kabinet čelil hlasité kritice, že z přísného embarga zavedeného ještě za Trumpa takhle ustoupil. Tentokrát už ovšem tlak neustál a obchodní válka mezi USA a Čínou se znovu prohloubila. Huawei to však krátkodobě nemusí ohrozit, pokud se firma dopředu předzásobila čipy stejně jako v roce 2019.


Původní článek z 14. března | Huawei je od roku 2019 na sankčním seznamu Spojených států a všechny americké firmy musí žádat o zvláštní povolení u ministerstva obchodu, aby mohly s touto čínskou společností spolupracovat. Tu schválila tehdy ještě Trumpova vláda pro Intel. Nikoliv však pro konkurenční AMD.

AMD podle zdrojů agentury Reuters žádalo o povolení Bidenovu administrativu začátkem roku 2021, ale vše zůstalo bez reakce. Zato Intelu teď podle dvou jiných zdrojů ministerstvo licenci prodloužilo.

Ve hře jsou přitom stovky milionů dolarů. AMD údajně vyčíslilo, že exkluzivní licence pro Intelu firmu připravila až o 512 milionů dolarů. A její podíl v prodaných noteboocích značky Huawei klesl z 47,1 % v roce 2020 na 9,3 % v roce 2023. Ač už AMD nemohlo čínské společnosti dodávat čipy, ta stále měla zásoby starších procesorů z dřívějška.

Podobnou výhodu jako Intel má v mobilním byznysu Qualcomm, který může rovněž dodávat čipy pro čínské smartphony. Huawei P60 a P60 Pro běží na Snapdragonu 8+ Gen1, ale očesaném o podporu 5G sítí. Jiné firmy povolení nezískaly.

Huawei se z větší části spoléhá na čipy Kirin své dceřinky HiSilicon. Ta byla také ohrožena sankcemi, protože americká vláda musí udělit povolení všem firmám, které využívají nějaké technologie navržené v USA. HiSilicon proto odřízla od výroby čipů v tchajwanských továrnách TSMC a Číňané se musejí spoléhat na domácí linky SMIC, které jsou však technologicky pozadu.

Americké ministerstvo obchodu nicméně udělilo povolení britskému Armu, který může HiSiliconu dodávat licence na procesory architektur ARMv8 a ARMv9. Huawei tedy z embarg vykličkovalo dostatečně dobře na to, aby svou divizi pro vývoj a výrobu mobilních zařízení nemuselo uzavřít. I bez toho Googlu (a jeho Androidu s Play Storem) se nakonec obešlo.

Určitě si přečtěte

Články odjinud