Intel míří do servrovny

Xeon, čti [zion], je dalším z řady procesorů Pentium II, jenž je určen pro středně výkonné až nejvýkonnější pracovní stanice a servery, které jsou určeny pro podniky a technické výpočty.
Xeon, čti [zion], je dalším z řady procesorů Pentium II, jenž je určen pro středně výkonné až nejvýkonnější pracovní stanice a servery, které jsou určeny pro podniky a technické výpočty. Xeon má být nástupcem procesoru Pentium Pro, Pentium II pokračuje jako Pentium II, Celeron je nástupcem procesoru Pentium s technologií MMX a Mobile Pentium II je zase nástupcem procesoru Pentium s technologií... a pak ještě Tanner, Katmai, Celeron Covington, Celeron Mendocino -- našinec si zvykl na 286, 386, 486, Pentium, ještě vstřebal Pentium Pro a nechal se nacvičit na Pentium II. V oblasti serverů měl nastoupit Deschutes, dnes je to ale Xeon, protože Deschutes byl jen jakýsi krycí název. Jak se však dá vysledovat, Intel v každém případě vehementně opouští řadu Pentium ve prospěch Pentium II, bez ohledu na vnitřní zálibu v přidělování názvů.

Podpora víceprocesorových systémů

Procesor Intel Pentium II Xeon pracuje při svém představení na konci června na frekvenci 400 MHz, podporuje 100MHz systémovou sběrnici, sám může být podporován 512KB až 1MB cache L2 s plnou rychlostí přístupu, na podzim má přijít na trh ještě verze s frekvencí 450 MHz. Xenon podporuje víceprocesorové (4-8) systémy a až 4 GB paměti díky 36bitovému adresování. To je zvláště důležité pro nasazení v serverech; Xeon byl testován s operačními systémy SCO Unixware, Microsoft NT 4.0 Server Enterprise a počítá rovněž s NT 5.0 Server Enterprise. Na rozdíl od procesoru Pentium Pro, který pracoval s rychlostí sběrnice 66 MHz, je Xeon napojen na 100MHz sběrnici. Xeon rovněž pamatuje s možnostmi detailního řízení systému, kam patří především sledování teploty.
Pro nový procesor společnost Intel počítá jednak s čipovou sadou 450NX PCI, a dále se sadou 440GX AGP. Sada 450NX podporuje více sběrnic PCI a clusterovou technologii.
Na rozdíl od procesoru Pentium II s paticí Slot 1 je Xenon zapouzdřen do patice s konektorem Slot 2, je vyráběn 0,25mikronovou technologií a obsahuje 7,5 milionu tranzistorů.
Při uvedení na trh má Xeon stát 1 124 dolarů s 512KB vyrovnávací pamětí, s 1MB cache pak bude stát 2 836 dolarů. Starý procesor Pentium Pro stojí v porovnatelných konfiguracích 1 035 dolarů a 2 675 dolarů, avšak končí na 200 MHz. Všechna čísla platí pro minimální odběr tisíc kusů.

Intel chce místo nahoře

Stejně jako firma Microsoft usilovně pracovala na tom, aby se zapomnělo na její operační systém DOS, společnost Intel zase pracuje na tom, aby se prosadila na poli "high level and enterprise computing", tedy na tom segmentu trhu, který doposud zaujímají výrobci serverů a pracovních stanic s riscovými procesory. Nárůst výkonu procesorů od společnosti Intel je již dnes tak velký, že o postupném přebírání žezla není pochyb, a to přesto, že Merced bude mít pravděpodobně zpoždění, a také přesto, že Intel podporuje čtyřcestné, maximálně osmicestné serverové systémy. Ty spadají do tržního segmentu, který by se dal vyjádřit číslem "do 100 tisíc dolarů", přičemž začíná zhruba na 4 tisících za jednodušší server či výkonnou pracovní stanici. Tedy přesně tam, kde jsou riscové pracovní stanice a podnikové servery středního výkonu.
Co se týče pracovních stanic, tam Intel s procesorem Xeon nekompromisně míří na trh, daný dvouprocesorovými systémy a ocejchovaný číslem "až 15 tisíc dolarů". Nic na tom nemění fakt, že například společnosti Sun bylo před třemi-čtyřmi roky vyčítáno, že musí vyrábět dvouprocesorové stanice, protože jednoprocesorové svým výkonem na konkurenci nestačí...
Jako důkaz nárůstu výkonu může být fakt, že rovněž Silicon Graphics se v nižších řadách svých pracovních stanic přiklání k architektuře Wintel, a že společnost Intergraph začala opouštět vlastní procesor Clipper a unixový OS Clix již před třemi roky.
Už dnes se proto Intel může chlubit vzrůstajícím počtem instalací podnikových informačních systémů na "svých" serverech, především se systémem SAP R/3, u grafických systémů pak např. s CADovým programem Pro/Engineer od Parametric Technology, produkty pro podporu automatizace elektronických návrhů (Mentor Graphics) a pro finanční analýzy (Barra).

Intel zřejmě nikam nepospíchá

Současný stav na poli serverů je dán. Ty riscové vládnou 64bitovým operačním systémům a aplikacím a zespoda jsou postupně vytlačovány platformou Wintel. Proč by měla společnost Intel pospíchat, když ještě ani Solaris, ani UnixWare, ani Windows, nejsou pro 64bitový procesor připraveny? Snad jedině HP-UX, protože společnost Hewlett-Packard při návrhu instrukční sady s Intelem spolupracovala, takže má a bude mít při uvedení Mercedu náskok.
Intel Pentium II Xenon je proto přesně další kapkou, jakou Intel postupně vítězí -- čínskou mučírnou, kde konkurenci v roli svázaných odsouzenců pouští místo kapek vody na čelo až do zešílení nové a výkonnější procesory v přesně odměřovaných dávkách, včera do jednodušších serverů a pracovních stanic, dnes už do podnikových serverů a výkonných pracovních stanic. A to není třeba hovořit o tom že některé firmy dokázaly již před časem vytvořit systémy s více procesory, než se čtyřmi či osmi, které Intel podporuje. A kolik podniků, zvláště našich, skutečně potřebuje server s více než čtyřmi procesory?
Velmi pádným dalším argumentem pro postupné prosazování platformy Intel oproti riscovým systémů je skutečnost, že na platformu Intel byla portována celá řada mutací spolehlivého a prověřeného Unixu, a o další posílení výkonu a spolehlivosti se postarala firma Microsoft s clusterovým řešením Windows NT Server Enterprise.
Místo setkání se společností Intel: 8. června, Londýn. Informace byla embargována do 29. června.
Váš názor Další článek: V roce 2002 bude 10% dálkových telefonních hovorů přes Internet

Témata článku: Microsoft, Riscový procesor, Nástupce, Podniková řada, Stanice, Mentor, Procesory Intel, Clipper, Katmai, Xenon, Pentium, Čínský trh


Určitě si přečtěte

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 34

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5