Intel Menlow: těšme se na nové ultramobilní počítače

Přední výrobci notebooků se na CES chlubili malými internetovými počítači, které se na trhu objeví už za pár měsíců.

Loni na podzim Intel prezentoval na IDF plánovanou ultramobilní platformu Menlow. Ta se, podobně jako v případě mobilních platforem Centrino, skládá z procesoru Silverthorne (s jádrem s kódovým označením Bonnenn) a čipové sady s kódovým označením Poulsbo.

Nejde o první pokus na tomto poli – první generace ultramobilních PC příliš velké úspěchy neslavila a možná jste ani neregistrovali, že se něco podobného objevilo. Důvodem byla vysoká cena a to, že byla tato zařízení poskládána z běžných komponent pro ultramobilní PC, které mají ale na podobné počítače (a tím pádem i baterie) malých rozměrů příliš vysokou spotřebu.

Na CES už měli návštěvníci příležitost osahat si několik modelů nové generace plánovaných mobilních internetových zařízení různých výrobců, do kterých už Intel vkládá velké naděje. Na rozdíl od řady ultramobilních zařízení, která se v současnosti objevují jako „konkurenti Eee PC“, a jsou postavená na platformě společnosti VIA (loni v létě prezentovala VIA tuto platformu na Computexu prostřednictvím NanoBooku společnosti FIC), která jsou si zatím podobná jako vejce vejci, najdete v případě MID zařízení řadu originálních koncepcí a každý výrobce k těmto produktům přistupuje jinak. K samotné platformě toho Intel stále ještě moc neprozradil, zrekapitulujeme si tedy, co je známo.

Nová architektura Silverthorne vznikla výrazným zjednodušením procesorů Core 2. Nejblíže má k 65nm čipům Merom, neboť ještě nepodporuje instrukce SSE4.1, které již zvládají nové 45nm mobilní Penryny. Miniaturní rozměry napovídají, že jádro nebude příliš složité a je zřejmé, že schází i velká L2 cache, která na běžných procesorech zabírá velkou část jádra. Podle specifikací, které zveřejnil Asus má mít 1,33 GHz procesor 512kB L2 cache.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výkon nových Silverthorne má být srovnatelný s 90nm Pentii M, která se používala v roce 2004. Procesory používané ve vystavovaných MID běžely na frekvencích od 600 do 1 600 MHz.

Klepněte pro větší obrázek 

Cílem Intelu je dosáhnout především co nejnižší spotřeby – u nejslabších, nejspíš 600MHz procesorů, se má TDP pohybovat někde mezi 0,55-0,6 W, tedy na desetině současných ULV (ultra low voltage) procesorů používaných v dnešních ultramobilních počítačích. Výše taktované modely mají na tom být o něco hůř, ale jejich spotřeba má být stále výrazně nižší, než v případě ULV (proslýchá se, že nejvýkonnější modely mají mít TDP 2 W). Snahou Intelu je dostat do malých 5" zařízení výkon starších Pentií M.

Jádro čipsetu Poulsbo je ve srovnání s plánovanými procesory Silverthorne výrazně větší. Svou zásluhu na tom bude mít i větší, v nejlepším případě 65nm, výrobní proces.

Klepněte pro větší obrázek

Na CES byla vystavena řada těchto „hraček“ od předních výrobců notebooků a mobilních zařízení. Poháněly je rozličné operační systémy Windows i linux, zvládat mají Mac OS X.
Podrobnějšími parametry se u své R50A pochlubil Asus. Jejich UMPC má mít širokoúhlý 5,6" LCD s rozlišením 1024×600 bodů, osazené má být výkonnější 1,3GHz verzí procesoru Silverthorne, má mít 1 GB 400MHz paměti DDR2, coby disk poslouží 32GB SSD, má podporovat WiFi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0, vestavěný GPS modul s čipsetem SiRF3 a webkameru. Bezpečnost uložených dat má chránit čtečka otisků prstů – a není to jediné zařízení, které je tímto způsobem ochrany vybavené. Obsluhovat se má stylusem.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čtečku otisků prstů má i připravovaná novinka společnosti Fujitsu Siemens, která má z obrázků vystavovaných zařízení nejblíže ke klasickým ultrapřenosným laptopům.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Novinka od Lenovo nemá klasickou klávesnici, po pravé straně je jen několik tlačítek, která fungují podobně jako u mobilních telefonů, pro psaní textů se má využívat T9 se slovníkem.
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Gigabyte má zase u svého prototypu plnohodnotnou miniaturní vysouvací klávesnici.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zařízení od Toshiby nemá klávesnici žádnou, počítá se s virtuální klávesnicí rozdělenou na poloviny po stranách dotykového displeje. V zařízení jsou i gravitační senzory, na tomto videu se můžete podívat, jak toho lze využít třeba pro posun v dokumentu – naklonění UMPC nahradí skrolovací kolečko myši.
Pár dalších koncepcí najdete na těchto fotografiích.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velkou galerii dalších produktů najdete i na serveru Anandtech.
Určitě jde o zajímavý trend do budoucna – s integrovaným GPS modulem mohou MID nahradit navigaci, zvládnou bez problémů přehrávání videa (výdrž při přehrávání videa má být kolem čtyř až pěti hodin) a mohou tak konkurovat i přenosným multimediálním přehrávačům, může se z nich zkrátka stát univerzální zařízení, která budou ohrožovat pozice svých v součanosti méně výkonných a méně univerzálních konkurentů.
Nejde a nemá jít o konkurenta nejlevnějším subnotebookům, jako je Eee PC od Asusu; tato zařízení už podle výbavy hrají vyšší ligu. Pro nejlevnější notebooky soupeřící s Eee PC by mohla posloužit plánovaná platforma Sheltown'08, která se má objevit snad někdy ve třetím čtvrtletí letošního roku a je určená pro levná PC a díky nepříliš vysoké spotřebě se s ní počítá i jako s platformou pro levné notebooky.

Jablka mají náskok

Tato zařízení postavená na klasických operačních systémech mají ale přece jen jednu slabinu – většina lidí, co s nimi přišla do styku, si stěžuje na nepříliš promyšlený a šťastný způsob ovládání vystavovaných produktů. V tomto ohledu jsou na tom výrazně lépe výrobky společnosti Apple, která se ergonomií ovládání mobilních zařízení s malými displeji intenzivně baví již několik let a tyto patenty ošetřené technologie, jejichž vývoj není jednoduchý ani levný, dokáže zužitkovat u celé řady zařízení, narozdíl od výrobců klasických notebooků, pro které jsou UMPC a mobilní internetová zařízení zatím jen takovým malým krokem stranou. U Apple je navíc tento způsob ovládání velmi dobře integrován do systému.
Zlepšit se to může s nadstavbami či dalšími verzemi operačních systémů od Microsoftu – na různých možnostech ovládání menších zařízení se pracuje. Tento vznikající trh je příliš lukrativní na to, aby na něm Microsoft nechal řádit jen Apple.
Mobilní zařízení postavená na platformě Menlow by měla přijít na trh někdy ve druhém či třetím čtvrtletí letošního roku.
Zdroj: Anandtech
Diskuze (9) Další článek: IE7Pro: Dostaňte z Internet Exploreru maximum

Témata článku: Apple, CES 2010, Velká spotřeba, Nejlevnější SSD, Malý krok, Univerzální zařízení, Klávesnice k pc, Ultra, Levné zařízení, Malý výrobce, Nejlevnější notebooky, Skrolovací kolečko, Mobilní zařízení, Levná řada, Mobil s GPS navigací, Jediné zařízení, Plánovaný procesor, PC klávesnice, Zajímavý trend, Integrovaný gps, Asus Eee Pc, Levný notebook, Vznikající trh, Miniaturní modul, Třetí rozměr, Nejprodávanější notebooky na Mall.czVývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

Chtěli byste vyzkoušet Linux, ale nechce se vám nebezpečně laborovat s diskovými oddíly? Ukážeme vám, jak můžete spouštět tento alternativní operační systém z flashdisku nebo přenosného disku.

Karel Kilián
USBLinux