Intel mění svět kancelářských PC i domácí zábavy

Nadpis sice může znít nabubřele, ale je to vlastně tak. Jak jsme již avizovali, byly uvedeny procesory existujících i nových rodin pro novou patici LGA775, čipové sady nové rodiny 900 osazené poprvé použitou sběrnicí PCI Express s podporou DDR2 SDRAM a integrovaným zvukem 7.1 „Azalia“. Další generace osobních počítačů právě začíná.
Intel mění svět kancelářských PC i domácí zábavy
Kapitoly článku

Nová patice LGA775

Pouzdra procesorů stolních počítačů se doposud značily jednoduše počtem drátových vývodů. To u pouzdra LGA775 není dost dobře možné, protože nemají drátový vývod ani jeden. Místo drátových vývodů použil výrobce plošky, a to hned 775. Patice tedy není shodný počet otvorů, ale naopak výstupky, které se plošek dotýkají. Proč? Kdo někdy rovnal byť trapných 150 nohou ví. Především u dnešních procesorů s tenkými drátky s roztečí 1,27 mm to je pro zlost. Ploška ohnout nelze, maximálně je možné u nových procesorů utrhnout z procesoru kondenzátory. Ty již nejsou doslova utopeny uprostřed moře drátků, ale naopak tvoří uprostřed procesoru malé sídliště, obklopené zlatými terčíky.

Klepněte pro větší obrázek

Nová patice umožňuje napájet procesory napětím v rozsahu 0,8375 až 1,600 V s krokem 0,0005 V (zdroj verze 10.1). To umožňuje uživatelům měnit procesor poměrně v širokém rozsahu napětí. Vedle tzv. stolních verzí lze použít i verze, původně určené pro přenosné počítače včetně LV a ULV verzí. Pochopitelně to musí podporovat i zbytek počítače (BIOS, základní deska apod.). Proud až 119 A umožňuje krmit procesor do té míry, že ten produkuje až 118 W, což je prozatímní udávaný strop patice LGA775.

Od této chvíle se pravděpodobně začnou prodejci i kolegové novináři předhánět tvrzením, že jde o úplně nový druh patice, že toto tu ještě nebylo. Ale bylo, jen si vzpomenout. iAPX 432 byl legendární 32bitový procesor (a systém) s 64vývodovým pouzdrem typu QUad Inline Package (QUIP) z počátku 80. let. V Evropě častěji vídané byly a občas ještě jsou procesory 286 s označením R80286 nebo 188 s označením R80188 v armádním a průmyslovém pouzdru CLCC. Opět jsou místo drátových vývodů plošky.

Zpět k patici LGA775. Intel se chce definitivně zbavit současného Socketu 478 a plně jej nahradit novou „bezdrátovou“ formou. Tento přechod postihne majitele či uživatele procesorů rodin Celeron i Pentium 4.

Témata článku: Široký rozsah, Bridge, Označení, Serial, Základní model, Tenká verze, Začátek konce, Jediný kanál, Žába, Vadný disk, Očekávaný nástupce, Jediná frekvence, Základní frekvence, Legendární počítač, Atos, Slot, Kancelář, Nová patice, PCI Express, Kanál, Očekávaný nástup, První údaj, Vzorkovací frekvence, Základní možnost, DDR2


Určitě si přečtěte

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

** Občas to vypadá, že 5G vyřeší úplně všechny problémy světa ** Zrychlí internet, pokryje venkov, umožní svět IoT ** Technický šéf amerického T-Mobilu před tímto pohledem varuje

Jakub Čížek | 29

Dark web: rejdiště nekalých živlů, nebo ostrůvek svobody?

Dark web: rejdiště nekalých živlů, nebo ostrůvek svobody?

** Dark web a deep web jsou rozdílné pojmy ** Temný web je legální, ale často je zneužíván k nelegálním činnostem ** Dostat se na dark web není nic až tak složitého

Karel Kilián | 36Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch