Intel mění svět kancelářských PC i domácí zábavy

Nadpis sice může znít nabubřele, ale je to vlastně tak. Jak jsme již avizovali, byly uvedeny procesory existujících i nových rodin pro novou patici LGA775, čipové sady nové rodiny 900 osazené poprvé použitou sběrnicí PCI Express s podporou DDR2 SDRAM a integrovaným zvukem 7.1 „Azalia“. Další generace osobních počítačů právě začíná.
Intel mění svět kancelářských PC i domácí zábavy
Kapitoly článku

Nová patice LGA775

Pouzdra procesorů stolních počítačů se doposud značily jednoduše počtem drátových vývodů. To u pouzdra LGA775 není dost dobře možné, protože nemají drátový vývod ani jeden. Místo drátových vývodů použil výrobce plošky, a to hned 775. Patice tedy není shodný počet otvorů, ale naopak výstupky, které se plošek dotýkají. Proč? Kdo někdy rovnal byť trapných 150 nohou ví. Především u dnešních procesorů s tenkými drátky s roztečí 1,27 mm to je pro zlost. Ploška ohnout nelze, maximálně je možné u nových procesorů utrhnout z procesoru kondenzátory. Ty již nejsou doslova utopeny uprostřed moře drátků, ale naopak tvoří uprostřed procesoru malé sídliště, obklopené zlatými terčíky.

Klepněte pro větší obrázek

Nová patice umožňuje napájet procesory napětím v rozsahu 0,8375 až 1,600 V s krokem 0,0005 V (zdroj verze 10.1). To umožňuje uživatelům měnit procesor poměrně v širokém rozsahu napětí. Vedle tzv. stolních verzí lze použít i verze, původně určené pro přenosné počítače včetně LV a ULV verzí. Pochopitelně to musí podporovat i zbytek počítače (BIOS, základní deska apod.). Proud až 119 A umožňuje krmit procesor do té míry, že ten produkuje až 118 W, což je prozatímní udávaný strop patice LGA775.

Od této chvíle se pravděpodobně začnou prodejci i kolegové novináři předhánět tvrzením, že jde o úplně nový druh patice, že toto tu ještě nebylo. Ale bylo, jen si vzpomenout. iAPX 432 byl legendární 32bitový procesor (a systém) s 64vývodovým pouzdrem typu QUad Inline Package (QUIP) z počátku 80. let. V Evropě častěji vídané byly a občas ještě jsou procesory 286 s označením R80286 nebo 188 s označením R80188 v armádním a průmyslovém pouzdru CLCC. Opět jsou místo drátových vývodů plošky.

Zpět k patici LGA775. Intel se chce definitivně zbavit současného Socketu 478 a plně jej nahradit novou „bezdrátovou“ formou. Tento přechod postihne majitele či uživatele procesorů rodin Celeron i Pentium 4.

Témata článku: Vadný disk, Atos, Serial, Tenká verze, Začátek konce, Vzorkovací frekvence, Základní možnost, Raid, Nová patice, Žába, Stávající model, Jediná možnost, KANCELAR, Široký rozsah, North bridge, Grafické rozhraní, Kancelář, Jediný kanál, Kanál, Legendární počítač, Základní frekvence, PCI Express, Základní model, Svět, Očekávaný nástupce


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor