Intel mění svět kancelářských PC i domácí zábavy

Nadpis sice může znít nabubřele, ale je to vlastně tak. Jak jsme již avizovali, byly uvedeny procesory existujících i nových rodin pro novou patici LGA775, čipové sady nové rodiny 900 osazené poprvé použitou sběrnicí PCI Express s podporou DDR2 SDRAM a integrovaným zvukem 7.1 „Azalia“. Další generace osobních počítačů právě začíná.
Intel mění svět kancelářských PC i domácí zábavy
Kapitoly článku

Čipsety devítistovkové generace

Čipové sady pro stolní počítače a jednoprocesorové pracovní stanice se doposud skvěly osmičkou na začátku (875P a velká rodina 865). Společnými vlastnostmi jsou podpora dvoukanálové paměti DDR SDRAM do DDR-400 (neboli PC3200) nebo grafická sběrnice AGP 8x. Obsahovaly propojení North a South bridge rychlostí 266 MB/s, což pro některé účely velmi zdržovalo. Již byly vybaveny dvojitým rozhraním Serial ATA, rozšiřující jediný kanál klasického ATA. Změnila se tedy pozice pevných disků. Dosavadní čipsety počítají s tím, že počítač standardně pracuje s klasickým ATA diskem (UltraDMA/100 nebo 133), který je možno rozšířit o další Serial ATA disky.

Nová generace čipsetů 900 má nyní tři členy s názvy 915G, 915P a 925X, vždy s dovětkem Express. Tím výrobce naznačuje, že podporují novou sběrnici PCI Express, a to hned dvakrát. Stárnoucí AGP je nahrazeno modernější PCI Express x16, zatímco rovněž stárnoucí 32bitové PCI je zredukováno a na jeho místo se tlačí PCI Express x1. Paměťové rozhraní má shodně jako osmistovková rodina dva 64bitové kanály. Také je možné využít jeden nebo oba kanály podle způsobu osazení moduly. Materiály se liší v údaji o maximální podporované velikosti RAM pamětí. Zatímco některé materiály opatrně udávají strop na 4 GB, jinde se uvádí 8 GB s tím, že 4 GB platí pro 32bitové adresování. Je velmi pravděpodobné, že pro stávající procesory je strop 4 GB a pro očekávané modely s EM64T těch 8 GB. Při použití paměti typu DDR2 SDRAM je nutné upozornit na nebezpečí, které je s tím spojeno. Ty mají vlastní fyzickou podobu, která není totožná se současnými moduly s 184 ploškami (též DDR DIMM). Přechod na 240pinové moduly DDR2 DIMM lze přirovnat k někdejšímu přechodu z SDRAM pamětí s 168pinovými moduly na (tehdy) modernější a rychlejší DDR SDRAM. Nyní již svět DDR SDRAM končí a začíná být pomalu vytlačován DDR2 SDRAM světem. Přechod bude stejně jako předtím trvat nějaký ten rok, začátek konce začíná právě nyní. Co dál přináší čipsety řady 900? Standardem jsou Serial ATA disky, kdežto paralelní ATA je určena spíš pro optické mechaniky typu CD / DVD.

Nikde není určeno, že uvedené sady jsou určeny jen pro stolní počítače nebo servery a pracovní stanice. Je možné je tedy použít i pro přenosné počítače včetně notebooků. Právě tam se může skloubit PCI Express x1 a USB 2.0 a vytvořit společně slot pro ExpressCard. To je očekávaný nástupce dosavadních PC Card karet (ještě dříve PCMCIA).

Intel 915P Express

Tato čipová sada je určena pro počítače s přídavnou grafickou kartou ve slotu PCI Express x16. Je určen pro kombinování s procesory Intel Pentium 4 s HyperThreading technologií nebo s procesorem Intel Celeron D. Je základním kamenem celé rodiny. Jeho vlastnosti se neliší od vlastností rodiny včetně hrátek s velikostí RAM paměti. Navíc umožňuje připojit paměti typu DDR SDRAM (stávající paměti) nebo nové DDR2 SDRAM. To umožňuje výrobcům základních desek podle aktuálního stavu zásobovat zákazníky stejným čipsetem a sloty DDR DIMM a postupně přejít na použití DDR2 DIMM. Někteří výrobci se zřejmě pustí do experimentování se sloty obou typů na jediné základní desce. Uživatel tak může mít možnost osadit své stávající moduly s tím, že je časem zahodí a koupí rychlejší DDR2 DIMM.

Intel 915G Express

Rozšiřuje možnosti sady 915P Express o integrovaný videoakcelerátor s označením Graphics Media Accelerator 900. Grafický procesor urychluje 2D i 3D operace a pracuje na frekvenci 333 MHz. RAMDAC převodník umožňuje pixelovou frekvenci až 400 MHz. Maximální rozlišení je 2048 x 1536 při obnovování 85 Hz. Komu integrovaná grafika jednou nestačí, má možnost osadit jednu kartu PCI Express x16. Místo ní mohou výrobci základních desek použít dva 12bitové porty SDVO, pracující na 200 MHz. Je tak možné připojit digitální cestou až dva LCD (či jiné) displeje. Čipset podporuje také HDTV 1920 x 1080 při obnovovací frekvenci 85 Hz.

Intel 925X Express

Vychází ze sady 915P, kterou rozšiřuje o některé možnosti. Je stejně jako dosavadní čipset 875P pro jednoprocesorové pracovní stanice, výkonné desktopy a herní sestavy. Procesor může pracovat s externí frekvencí 533 nebo 800 MHz (resp. 4x 133 nebo 4x 200 MHz). Na rozdíl od sady 915P nepodporuje paměť DDR SDRAM, takže není možné vyměnit základní desku a použít stávající RAM moduly. Velikost RAM paměti může být až 8 GB při použití modulů 2 GB. Paměť může být chráněna pomocí ECC před jednobitovou chybou.

Klepněte pro větší obrázek

Severní můstek ICH6

Všechny tři North Bridge obvody využívají některý z modelů South Bridge obvodů rodiny ICH6. Ta se skládá ze základní verze ICH6 (označení 82801FB), dále s podporou RAID pole model ICH6R (označení 82801FR), s podporou bezdrátové komunikace podle rodiny IEEE 802.11b/g model ICH6W (označení 82801FW), a konečně model ICH6RW kombinující obě předchozí varianty (označení 82801FRW).

Sběrnice PCI Express je podporována čtyřmi jednobitovými porty. Díky tomu lze vytvořit až čtyři sloty PCI Express x1. Je však možné je sdružit a vytvořit tak jediný slot PCI Express x4 se čtyřnásobnou přenosovou rychlostí v porovnání s jedním PCI Express x1 slotem. To je možné využít ideálně pro jednoprocesorové servery a pracovní stanice (například pro připojení RAID řadiče či výkonné komunikační karty typu 10-Gigabit Ethernet). Jen pro připomenutí – PCI Express je sběrnice třetí generace, která pro každý směr komunikace má separátní kanál. Nejslabší jednobitová verze PCI Express x1 má tedy sběrnici pro jeden bit tam a pro jeden bit zpět. Výsledná teoretická maximální přenosová rychlost je tedy 250 + 250 MB/s. V případě sběrnice PCI Express x4 to je čtyřnásobek, což činí 1000 a 1000 MB/s. Pokud bude komunikace probíhat s ideálním poměrem 50 : 50 (odešle se stejné množství dat jako přijme), můžeme obě hodnoty sečíst, čímž získáme celkovou přenosovou rychlost 2000 MB/s (zhruba 2 GB/s). Tím konkuruje jinak velice výkonné sběrnici PCI-X (ovšem při omezení na jedinou kartu).

Zpět ke čtyřem slotům PCI Express x1. Přenosová rychlost není pro všechny sloty dohromady, jak to známe pro současné PCI. Přenosová rychlost je pro každý slot zvlášť. Jedna karta PCI Express x1 přenáší maximálně 250 + 250 MB/s, dvě karty dohromady přenášejí 500 + 500 MB/s a tak dále. Čím více karet tedy osadíme, tím větší přenosového výkonu lze docílit.

Zvuková karta není jako ty, které se integrují nyní. Jde o model Azalia s podporou vzorkovací frekvence 192 kHz, čtyř až šesti výstupních kanálů s plnou podporou dekódování AC3. Protože Azalia je kódový název, použil výrobce označení AC 97/Intel High Definition Audio Codec.

Diskové rozhraní Serial ATA se rozrostlo na čtyři kanály, což znamená možnost připojit až čtyři pevné disky. Spolu s ICH6R nebo ICH6RW je možné vytvořit RAID pole typu 0, 1 nebo 0+1 (někdy se označuje jako RAID 10). Právě tyto ICH obvody disponují i velmi příjemnou funkcí hot plug, umožňující za chodu vyměnit vadný disk (samozřejmě jen pro RAID 1 nebo 10). Rozhraní totiž podporuje tuto funkci, převzatou z připravovaného Serial ATA II.

Mezi letité stálice patří integrovaná síťová karta Fast Ethernet 10/100 Mb/s, již jen jediný kanál ATA s podporou režimu UltraDMA/100 (umožňuje až dvě zařízení), až sedm (!) slotů pro 32bitovou PCI sběrnici verze 2.3 pracující na 33 MHz nebo osm kanálů USB 2.0.

Teplo nepřítel číslo jedna?

Již mnoho let se uživatelé klepou kdy se jim opět počítač v létě přehřeje. Tepelná specifikace North bridge obvodu je v tomto ohledu poměrně zajímavá. Kdo očekává, že s novými paměťovými obvody na vyšší frekvenci se bude North Bridge zahřívat nejvíce, bude zklamán; spíš opak je pravdou. Při použití pamětí DDR2 SDRAM (DDR2-533) vyprodukuje 925X jen 12,3 W, zatímco s pamětí DDR SDRAM (DDR-333) 13,4 W a s dnes nejběžnější DDR-400 dokonce 14,4 W. Nejúspornější je s DDR2 SDRAM (DDR2-400), kdy hřeje jen 11,4 W.

Toto platí i pro grafický čipset 915G (přesněji řečeno pro GMCH obvod 82915G). Při spojení s DDR-400 si řekne o 18,7 W, zatímco při použití DDR2-533 jen 16,8 W. I první údaj však Intel považuje za pasivně uchladitelný. Umožňuje tedy použít jen pasivní chladič, ale je na výrobci základní desky zda použije pasivní chladič nebo jej doplní větrákem.

Co bude dál?

Devítistovková řada prozatím nedisponuje modelem s výhodným poměrem cena / výkon (neboli Value modelem). Ten bude uveden až později a nahradí současný čipset 848P.

Pár slov na závěr

Intel tímto megauvedením vypustil džina z lahve. Umožnil přechod sběrnic na třetí generaci, umožnil se zbavit dosavadních pamětí, přidal možnost bezdrátové LAN karty do čipové sady a pokročil kvalitou integrovaného zvuku. Dobré je to, že se to vše stalo najednou a že si tak uživatel nemusí volit mezi kompromisy. Má možnost přejít na nové verze pro vše, co se v současném světě výpočetní techniky na poli procesorů a základních desek chystá.

Témata článku: Vzorkovací frekvence, Začátek konce, DDR2, Raid, Grafické rozhraní, Slot, Svět, Atos, Kancelář, Očekávaný nástupce, Základní model, Legendární počítač, První údaj, Základní frekvence, Jediná frekvence, Vadný disk, Očekávaný nástup, Stávající model, Označení, Express, Kanál, Velká rodina, Jediný kanál, Žába, Nová patice


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30



Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF