8
Fotogalerie

Intel měl za poslední tři měsíce příjem 17 miliard dolarů. Datacentrový byznys roste 4× rychleji než počítačový

Finanční výsledky za poslední čtvrtletí zveřejnil také Intel, který v poslední době čelí několika problémům jak z pohledu PR, tak i vedení, když nečekaně odešel několikaletý šéf Brian Krzanich. Na finanční výsledky to ale zdá se nemělo velký dopad, alespoň při meziročním srovnání.

I když Intel nesplnil očekávání investorů, příjem z důležitých oblastí zvyšuje. Celkový příjem za poslední tři měsíce byl 17 miliard dolarů, zatímco v minulém roce to bylo za stejné období 14,8 miliardy dolarů, což je meziroční růst velmi slušných 15 %. Čistý zisk byl 5 miliard dolarů, tedy o 78 % více než za druhé čtvrtletí v minulém roce.

Jak lze vidět na srovnávacích grafech, hlavním tahounem zvýšeného příjmu je datacentrový byznys, který rostl 4× rychleji než počítačový byznys. Meziroční růst u datacenter je 26 %, přičemž u počítačového segmentu jen 6 %. Nejde přitom o jen počítače nebo notebooky, ale obecně o vše kolem tohoto segmentu, stejně tak v případě datacenter.

Vzhledem k tomu, že cloud je stále populárnější a Intelu se daří držet takřka výhradní pozici v oblasti procesorů, lze očekávat, že se datacentrový byznys bude podílet na stále větší části příjmů Intelu. Navíc nejde už jen o procesory nebo síťové technologie, protože Intel rozšiřuje nabídku produktů pro datacentra. Mezi ně patří třeba rychlá úložiště Optane, která brzy dorazí i jako řešení pro náhradu klasických operačních pamětí. Jedinou významnou konkurencí jsou tak výpočetní grafické karty od Nvidie, na které zatím Intel stále nemá konkurenceschopnou odpověď.

Na poli procesorů opět začíná boj proti AMD, které s novou architekturou představuje konkurenceschopné modely s mnoha jádry. Je ale otázkou, jak moc a rychle to ovlivní budoucí velké zakázky a tržní podíl Intelu v oblasti datacenter a počítačů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud