Intel má vlastní řešení levného notebooku - za 400 dolarů

Není to tak dávno, co se Intel nepříliš lichotivě vyjádřil o "stodolarovém notebooku" od MIT a už přichází s vlastním řešením v rámci programu World Ahead. Notebook s názvem Eduwise bude poněkud dražší než řešení MIT, přesto je cílen k podpoře vzdělávání především v rozvojových zemích.
Intel má vlastní řešení levného notebooku - za 400 dolarů

World Ahead

Začátkem května představil Intel svůj nový projekt s názvem World Ahead. Jedná se o iniciativu, která je zaměřena na podporu rozvíjejících se trhů a do které hodlá Intel investovat 1 miliardu dolarů v následujících pěti letech. Cílem je podpořit přístup ke kvalitním technologiím a odpovídajícímu vzdělání v rozvíjejících se komunitách po celém světě. Není to samozřejmě první aktivita Intelu tohoto druhu, World Ahead všechny stávající programy rozšiřuje a integruje je do tří oblastí - dostupnost, konektivita a vzdělání.

Dostupností je myšleno vytvoření podmínek pro možnost masového rozšíření informačních technologií, dostupnost připojení a obsahu. To vše za dostupnou cenu. Konektivita představuje širokopásmové bezdrátové připojení k Internetu, přičemž propagovanou technologií bude (jak jinak) WiMAX. A konečně vzdělání zahrnuje přípravu studentů prostřednictvím vzdělávacích programů a zázemí. Nedílnou součástí je však i školení učitelů ve všech částech světa.

A teď budou "lítat" první miliardy. Cílem tohoto pětiletého projektu je totiž umožnit přístup k počítačům (připojeným k Internetu "rychlou linkou") další miliardě uživatelů a vyškolit dalších 10 milionů učitelů k využívání IT ve výuce. Tím pak dojde k zpřístupnění potřebných znalostí další miliardě studentů.

Právě v souvislosti s World Ahead a ve snaze urychlit a podpořit tento proces pak představil Intel svůj levný notebook Eduwise.

Eduwise pro další miliardu?

Teď už se tedy dostáváme k samotnému notebooku, který představil sám šéf Intelu, Paul Otellini, na Světovém kongresu o informačních technologiích v Austinu minulý týden. „Jsme již velmi blízko naplnění vize Andy Grovea o miliardě propojených počítačů – a všech souvisejících ekonomických, sociálních a osobních úspěchů,“ řekl Otellini. „Naším úkolem je nyní spojit potenciál plně vybavených technologií, vysokorychlostního připojení a účinného vzdělávání a urychlit zpřístupnění těchto výhod další miliardě lidí – a potom další miliardě.“

Těch miliard je už poněkud příliš, ale zpět od vzletných prohlášení k samotnému hardware, kterým chce tuto vizi Intel naplnit. Detailně si jej můžete prohlédnout na přiložených obrázcích (klikněte na náhled pro plnou velikost), pokud by někdo chtěl fotky v opravdu "brutálním" rozlišení, najdete je v tiskové zprávě Intelu.

Vizuálně vypadá přístroj skoro jako hračka pro děti, má oblé tvary bez hran a poměrně elegantně je vyřešeno "balení" celého notebooku, který se zavře a zapne přezkou jako papírový diář. V zavřeném stavu tak může připomínat jakousi "kabelku". Poněkud netradiční je kulatý touchpad, jinak je rozložení kláves celkem standardní (notebookové).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Z fotografií ještě můžete vypátrat dva integrované reproduktory pod displejem, po pravé straně pak VGA port pro připojení externího monitoru, USB port a pravděpodobně napájecí konektor (?). Na levém boku vidíme další USB port, audiovýstup na sluchátka a vstup pro mikrofon. Není celkem překvapení, že notebooku chybí optická mechanika.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Bližší hardwarová konfigurace bohužel není známa, ale lze předpokládat, že notebook bude pohánět procesor Intelu a měl by také obsahovat Wi-Fi kartu. Stejně jako stodolarový notebook MIT by měl mít místo pevného disku flash paměť. Operačním systémem mají být Windows XP.

Jedním z klíčových parametrů je pochopitelně cena, která se má pohybovat kolem 400 dolarů.

Kromě hardwaru připravil Intel i zvláštní softwarové vybavení, které má usnadnit práci učitelům. V "zasíťované" učebně může učitel svým žákům spustit prezentaci. Žáci se pak mohou na svých noteboocích pohybovat v rámci prezentace vlastním tempem a dohledávat si případně informace na Internetu. Učitel však má možnost hlídat, které stránky si žáci během výkladu prohlížejí, takže by nemělo hrozit žádné tajné chatování či prohlížení stránek, které nemají s výkladem nic společného.

První počítače Eduwise by měl začít Intel distribuovat na počátku příštího roku a jednou z prvních zemí, kde se notebooky objeví, bude Mexiko, kam má Intel dodat až 300 tisíc kusů.

Zdroje: Intel, News.com, WCIT

Témata článku: Notebooky, Austin, Diáře, Řešení, Levný notebook, Samotný hardware, Vlastní řešení

68 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Mik 11. 5. 2006 13:02:10
    Pracuji ve skolstvi a pripadam si jako v zaostale zemi. Pocet PC na 1 zaka...
  • Flasi 10. 5. 2006 18:31:41
    Rozhorceny (dokonce nasrany) mlady muz. Kdybyste se misto lidove jadrneho...
  • Flasi 10. 5. 2006 18:31:12
    Sorry, nechapu, asi jsem blbe kliknul.
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 35

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

** Roboty se v mnoha oblastech používají už dlouho, ale nyní přichází nová éra ** Roboty jsou chytřejší a poradí si s komplexními úkoly ** Náhrada lidí přijde rychleji a ve velkém

20.  7.  2017 | Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?