Intel má nové procesory Apollo Lake. Zlevní noteboky s Windows pod šest tisíc

 • Intel ukázal nové procesory s mikroarchitekturou Goldmont
 • Připraveny jsou pro malé desktopy, ale i přenosná zařízení
 • Efektivitou by měly výrazně snížit výrobní náklady

V Číně se minulý týden konala tradiční akce Intel Developer Forum. Jednu z hlavních novinek si nechala firma až na konec – uvedení nových procesorů rodiny Apollo Lake, které mimo jiné přináší novou mikroarchitekturu a také novou generaci integrovaných grafických jader. Uplatnění najdou především v přenosných zařízeních, ale třeba i mikrodesktopech typu Intel NUC nebo počítačích All-in-One. O prezentaci Intelu podrobně referoval Anandtech.

Goldmont poprvé

Procesory Apollo Lake budou stavět na mikroarchitektuře Goldmont, jejíž název známe už od roku 2013. Využívá stejný 14nm výrobní proces jako předchozí architektura Airmont, na které stojí procesory Braswell a Cherry Trail. A právě tyto procesory by měla rodina Apollo Lake nahradit. Z nabídky tak postupně zmizí levná Pentia a Celerony uvedené na začátku minulého roku. A stejně jako tyto modely budou procesory Apollo Lake obsahovat až čtyři výpočetní jádra.

Klepněte pro větší obrázek
Co nabídnou nové procesory? Efektivnější chod, nižší náklady a prodlouženou výdrž

Výrazně by si měly procesory polepšit v grafickém výkonu. Do Apollo Lake bude Intel integrovat generaci GPU, která je označovaná jako devátá a aktuálně ji používá pouze v procesorech Skylake. Ta kromě vyššího výkonu přinese také podporu kodeků HEVC a VP9. Problém by neměl být ani s videem v rozlišení 4K. Na přesné specifikace integrovaných grafik si však budeme muset ještě chvíli počkat.

Procesory budou podporovat paměti typu DDR4, DDR3L i ryze mobilní LPDDR3/4. Vedle tradičního rozhraní SATA potom budou moci interní úložiště využívat i PCIe x4 a eMMC 5.0. Díky tomu se procesory objeví třeba i v tabletech. Nesmí tedy chybět ani podpora pro USB-C a posledních generací bezdrátových rozhraní.

Intel hovoří i o výrazném zvýšení efektivity a pravděpodobně tedy i snížení příkonu. Konkrétní čísla zatím sice neuvedl, oproti předchozí generaci by však Goldmont měl být úspornější.

Ta nejlevnější zařízení

O kategorii cloudbooků jsme již nějakou dobu neslyšeli, Intel se však rozhodl, že ji opráší. Právě do těch nejlevnějších notebooků chce procesory Apollo Lake směřovat. Jak vypadají a co nabízí, jsme se dozvěděli minulý rok, kdy Acer představil vůbec nejlevnější notebook s Windows. Vypůjčil si i jméno a aktuálně se Acer Aspire One Cloudbook prodává za 5 990 korun.

Klepněte pro větší obrázek
Cloudbooky by mohly napravit to, co se nepovedlo netbookům. Prvním zástupcem může být Acer Aspire One Cloudbook (5 990 Kč) nebo HP Stream (6 200 Kč)

Intel však hovoří o tom, že by platforma Apollo Lake měla zajistit ještě nižší ceny snížením výrobních nákladů. Procesory jsou připraveny na to, aby bylo co možná největší množství komponent pájeno přímo na základní desky. Vedle operačních pamětí nebo úložišť typu eMMC by to měly být i kombinované komunikační čipy pro Wi-Fi a Bluetooth. Tím může výrobce jednak ušetřit a také zmenšit samotné zařízení. Na to navazuje právě vyšší efektivita procesorů, kde Intel zmínil možnost používat menší kapacitu baterií při zachování výkonu a výdrže.

Klepněte pro větší obrázek
Intel vsází na cloudbooky s Windows - přímou konkurenci levných Chromebooků

Intel v prezentaci vyčíslil právě úspory při výrobě typických zařízeních této kategorie. Díky integrování komponent přímo do čipsetu nebo napájením na základní desku lze na každém zařízení ušetřit 5-7 dolarů, což je v případě nízkých cen znatelná částka. Výsledkem může být jak nižší cena pro koncového zákazníka, tak například zdvojnásobení kapacity operační paměti nebo interního úložiště.

Klepněte pro větší obrázek
Díky integrování dalších komponent do SoC je možné snížit náklady na výrobu

Vše v jednom

Že může dojít zmenšování základních desek notebooků k opravdu miniaturním rozměrům, jsme se přesvědčili minulý rok při představení dvanáctipalcového Macbooku. Intel však ukázal návrh referenční desky, která je ještě menší a má rozměry 8,2 × 5,5 centimetrů. Velikost desky je tedy prakticky totožná, jako v případě poslední generace Raspberry Pi a obsahuje přitom všechny potřebné komponenty.

Klepněte pro větší obrázek
Referenční deska s využitím procesoru Apollo Lake - její rozměry jsou 82 × 55 mm

Zvládne obsloužit tablet, ale klidně i notebook s odpojitelnou klávesnicí a dotykovým displejem. V tomto případě by se jednalo o zařízení s displejem o úhlopříčce 11,6“, čtyřmi gigabajty operační paměti a úložištěm s kapacitou 64 GB.

Intel si kategorii levných notebooků, které podle nízkých kapacit SSD a využití cloudových úložišť nazývá jako cloudbooky, nevybral náhodou. Právě tato kategorie, v níž se ceny pohybují od 169 do 269 dolarů, jako jediná v PC segmentu roste. Alespoň jeden podobný model nabízí snad všichni výrobci. Chromebooky tedy dostanou cenově srovnatelnou konkurenci s Windows, jejíž ceny by na našem trhu mohly spadnout až pod šest tisíc.

Úspěch těchto zařízení tedy bude záviset na jediném – zda už všichni zapomněli na kategorii netbooků, která nás strašila před několika lety.

Procesory jsou připraveny pro druhou polovinu letošního roku. První  zařízení se tedy na trh dostanou na podzim a budou připraveny na předvánoční sezónu, kde by mohly levné notebooky bodovat.

Témata článku: Hardware, Notebooky, Intel, Procesory, Cherry, Nejlevnější notebook, Acer Aspire One, Apollo Lake, Totožná architektura, Nový Chromebook, Nízká efektivita, Goldmont, Největší množství, Tisíc, Tradiční rozhraní, Levný notebook, Odpojitelná klávesnice, Levné zařízení, Proces, Minulá generace, Nejlevnější SSD, Intel Nuc, Hevc, Výrazné zvýšení, Výrobní náklad

39 komentářů

Nejnovější komentáře

 • DejvCZ 21. 4. 2016 21:00:03
  Jak na androidu 4.4.4 přehrát v prohlížeči YouTube videa ve full HD?
 • r4in 21. 4. 2016 10:04:59
  Problém s Cloudbooky je, že jsou pro výrobce v podstatě nevýdělečné (v...
 • Wratislav Tobola 20. 4. 2016 20:37:12
  *Atom 2016 :-D Ne teď vážně. Je to sice hezké, ale otázka je, jak moc...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

21.  9.  2017 | Stanislav Janů | 63

Takto vypadá pokládání superkabelu Marea. Pod mořem jím poteče 160 Tb/s

Takto vypadá pokládání superkabelu Marea. Pod mořem jím poteče 160 Tb/s

** Kabel spojí Španělsko a Virginii kapacitou 160 Tb/s ** Jeho položení trvalo jen pět měsíců ** Není o moc tlustší než zahradní hadice

Včera | Stanislav Janů | 25

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

** Pancéřovky Carl Gustav jsou přenosné bezzákluzové protipancéřové zbraně ráže 84 mm se sofistikovanou optikou ** Jejich první verze byla vyrobena již v roce 1946 ** Mj. si je oblíbili i v americké armadě

21.  9.  2017 | Stanislav Mihulka

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

23.  9.  2017 | Jakub Čížek | 26


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky