Intel má chybu v nových čipsetech, zastavil prodeje

V nových čipsetech, které jsou určeny pro procesory Sandy Bridge, byla objevena závažná chyba v návrhu. Intel zastavil dodávky a počítá se ztrátou přes miliardu dolarů.
Intel má chybu v nových čipsetech, zastavil prodeje

Společnost Intel před několika týdny oficiálně představila nové procesory, které jsou založeny na zbrusu nové architektuře Sandy Bridge, která obsahuje integrovaný grafický čip na stejném kusu křemíku, jako procesorová jádra a další části čipu.

Nové procesory vyžadují nejen nový socket, ale pochopitelně i čipsety Intel 6 Series s kódovým označením Cougar Point. A právě v tomto čipsetu se vyskytla závažná chyba v samotném návrhu, která bohužel prošla testovacími procesy a vyskytuje se na všech základních deskách, které byly vyrobeny či dokonce prodány, a to i v rámci notebooků.

Problémy se SATA 3 Gb/s

Čipsety Intel 6 Series jsou spojeny s procesorem a starají se o sběrnice jako je PCI Express, USB a samozřejmě i SATA. Nové čipsety již podporují i nejnovější verzi SATA 6 Gb/s, která byla u těchto čipsetů poprvé implementována, a právě v SATA rozhraní je vážný problém.

Klepněte pro větší obrázek

Intel se oficiálně vyjádřil, že v některých případech se může SATA rozhraní poškozovat, což může vést nejen k postupnému snižování rychlosti a propustnosti, ale také k chybám v přenosu dat. Problém se týká všech čipsetů (desktopových i mobilních), které se vyskytují ve všech prodávaných počítačů a notebooků se Sandy Bridge procesory. Vzhledem k tomu, že Intel u těchto procesorů podporuje pouze své čipsety, neexistuje žádná náhrada.

Podle detailních informací se problém netýká nových SATA 6 Gb/s portů, ale čtyř SATA 3 Gb/s portů, které čipset podporuje. Problém je přímo v samotných obvodech čipsetu, tedy hardwarového charakteru a nelze ho přímo opravit firmwarem. Postupné poškozování může vést až k úplnému odpojení připojení disku, čemuž budou předcházet poškozená data, která byla na takový disk zapsána.

Klepněte pro větší obrázek

Čipset je vyráběn 65nm technologií a problém nastal v některé z posledních výrobních fází, kdy se na čip nanáší vrstvy pomocí fotomasky. Chybu bohužel nebylo možné objevit snadno a ihned, protože se poškozování projeví až časem. Dle Intelu se může během tří let běžného používání poškození dostavit až u 5 % čipsetů, při velkém vytížení čipsetu se šance zvyšuje až na 15 %.

Výměna zdarma, Intel počítá se ztrátou jedné miliardy dolarů

Chybu odhalili výrobci základních desek a Intel reagoval do několika dní. Konkrétní vada ve výrobním procesu byla již identifikována, Intel očekává, že začne vyrábět opravenou revizi čipsetů již ke konci února, přičemž návrat hromadné výroby se očekává mnohem později, konkrétně v dubnu či v květnu.

Závadu se sice podařilo odhalit brzy, i tak Intel počítá se značnou finanční ztrátou. Podle očekávání budou kvůli tomu příjmy nižší až o miliardu dolarů, nejen kvůli zpoždění dodávek opravených verzí nových čipsetů (odhadem 300 milionů dolarů), ale také kvůli reklamačním vyrovnáním s výrobci základních desek, počítačů i notebooků, které již tato zařízení prodaly nebo je mají na skladech (odhadem 700 milionů dolarů).

Klepněte pro větší obrázek

Intel uvedl, že by měly jednotlivé firmy automaticky přijímat reklamace, sám se totiž postará i o reklamaci samotných čipsetů. Pokud tedy využíváte SATA porty 2 až 5 (netýká se 0 a 1), raději uvažujte o reklamaci. Vzhledem k tomu, že v noteboocích jsou disky připojeny právě na SATA porty 0 nebo 1, není v tomto případě důvod k vážnějším obavám, alespoň pokud notebook se Sandy Bridge procesory vlastníte.

Finanční ztráta bude pro Intel značná, a to i v porovnání s předpokládaným příjmem, který byl odhadován na téměř 12 miliard dolarů. Kvůli zpoždění dodávky opravených čipsetů se ztráta postupně protáhne i do dalšího čtvrtletí. Samostatnou kapitolou je i poškození reputace Intelu.

Křemíkové odvětví už ale prodělalo mnoho takových problémů, asi nejznámějším byl například TLB bug v procesorech AMD, který se nakonec objevil i u procesorů Intelu. V tomto případě se však jedná o dlouhodobou záležitost, která může nastat jen u určitého procenta čipsetů.

Diskuze (50) Další článek: Nové OpenOffice.org 3.3 s vylepšenými grafy a tiskem

Témata článku: Hardware, Intel, Čipy, Čipset, Nová chyba, Čip, Závažná chyba, Cougar, Chyba, TLB, Nový čipset, Finanční problém, Nový, Značný problém

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší