Intel Light Peak: univerzální optický port pro periferie

Intel tento rok uvede novou technologii Light Peak, která je určena pro optické propojení různých zařízení k počítači s rychlostí 10 Gb/s. Dočkáme se jednoho portu pro vše?

Společnost Intel nedávno oznámila, že již delší dobu pracuje na novém optickém rozhraní Light Peak, které by se mělo objevit již koncem tohoto roku. Před několika dny byl navíc prezentován nový milník v podobě prototypu samostatné karty do PCI Express slotu, která po několika měsících vývoje dostala reálnou velikost. Propustnost metalických kabelů se totiž blíží limitům, řešením je tak právě optický přenos dat. 

Light Peak: když foton ukáže elektronu záda

Optický přenos dat je dnes využíván především pro velké vzdálenosti, ale díky stále nižší ceně začínají optické kabely pronikat téměř i do běžných domácností. Optické vlákno má oproti metalickému kabelu až 1 000× nižší útlum signálu, což se samozřejmě nejvíce projeví na velké vzdálenosti. Výhodou je také téměř perfektní odolnost proti elektromagnetickému záření a možnému odposlechu. To vede i k menším rozměrům samotného kabelu, který v tomto případě nevyžaduje žádný prvek stínění a obal je tak určen především pro ochranu samotného optického vlákna a jeho fyzického poškození. Pro zajímavost, rychlost fotonu je v optických kabelech přibližně o 30 % menší, než ve vakuu (kolem 200 000 km/s).

Klepněte pro větší obrázek 

Optický I/O modul Light Peak

Light Peak od Intelu používá pro přenos signálu standardní 0,125 mm optická vlákna, přičemž o převod signálů se stará miniaturní I/O čip, který je zároveň dvoukanálovým vysílačem (dva lasery typu VCSEL s infračerveným zářením) i dvoukanálovým přijímačem (dva IR fotodetektory). Tento modul umožňuje dosahovat rychlostí až 10 Gb/s (v budoucnu se počítá až se 100 Gb/s) až do vzdálenosti 100 metrů.

Klepněte pro větší obrázek 

Dva VCSEL IR lasery a dva fotodetektory s převodním čipem 

Hlavní odlišností oproti standardním zařízením pro optický přenos je mnohem menší velikost a s tím spojená nízká cena, která by měla být hlavním tahákem pro to, aby se tato technologie rychle stala standardem pro připojení různých periférií (HD televize, displeje, externí SSD a pevné disky, kamery, skenery atd.) k počítači a dalším zařízením. Problém by neměl být ani v případě ethernetu a síťového spojení mezi počítači. U síťového propojení má však klasické UTP velkou výhodu v podobě možného nacvaknutí konektorů takřka na koleně.

Díky vysoké rychlosti a podpoře různých standardů a protokolů včetně QoS ho lze také používat pro více zařízení najednou. Na jeden port by tak bylo možné připojit pomocí případného hubu například dva monitory a k tomu například ještě externí SSD. Pro srovnání, nejnovější standard HDMI 1.3 pro displeje využívá metalického vedení signálu a dosahuje sice rychlosti až 10,2 Gb/s (DVI-D až 7,4 Gb/s), ale základní délka kabelu je omezena na 5 metrů, v případě maximální teoretické délky 15 metrů už je potřeba použít dražší typy kabelů s větším odstíněním, rychlost však již nedosahuje takto vysokých hodnot.

Light Peak do PCI Express slotu

Původní prototyp karty se čtyřmi porty, která byla představena v polovině minulého roku, byla opravdu velká, a jak je vidět z fotografie, do běžné skříně by ji nebylo možné v žádném případě osadit:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Během několika měsíců se však vývoj posunuj o nutný kus dopředu a na nejnovějším videu byla ukázána PCI Express karta standardní velikosti, která je rovněž vybavena čtyřmi porty. Jak je vidět na fotce, tato karta využívá dvojice přijímacích/vysílacích čipů (převod elektrického signálu na optický a naopak), přičemž každý dokáže obhospodařit dvojici portů, které de facto slouží jako robustnější připojovací konektor, jež pouze předává signál do přijímače/vysílače.

Klepněte pro větší obrázek

Jeden port je vybaven dvěma optickými vlákny a každý nabízí obousměrnou propustnost 10 Gb/s. Oba moduly jsou připojeny k malému čipu zvanému „Light Peak Router“, který se stará o převod dat a protokolů, a dle umístěných otvorů okolo bude určitě ukryt pod hliníkovým chladičem.

Jeden univerzální port pro vše

Myšlenka jednoho standardního portu s takovými vlastnostmi zní určitě dobře a možnosti, které se nabízejí, jsou nepřeberné. Je jasné, že klávesnice nebo myš nevyžaduje takto vysokou přenosovou rychlost, ale v případě USB jsou omezení dána především délkou kabelu.

 Technologie Light Peak by mohla nahradit stávající porty pro přenos videosignálu (DVI, HDMI, DisplayPort) a v budoucnu jistě také USB, FireWire nebo eSATA. Externí periférie a zařízení začínají být stále více náročné na propustnost a Light Peak nabízí dostatečnou kapacitu i pro několik zařízení současně, a to dokonce i po jednom optickém kabelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Light Peak karta do PCI Express se čtyřmi porty s rychlostí 10 Gb/s

V budoucnu bychom se tak mohli setkat s jakýmsi externím hubem, který by nabízel různé konektory (podobně jako dokovací stanice) a k počítači by byl připojen pouze jedním optickým kabelem. Vzhledem k dostupné vzdálenosti až 100 metrů, by tak mohl být výkonný počítač či server umístěn mimo užívané místnosti a například v pracovní kanceláři bychom tak měli pouze monitor včetně všech ostatních portů. Pokud by se přistoupilo ještě k virtualizaci, nabízejí se ještě mnohé další možnosti, jak by se dalo tohoto optického propojení využít i pro více uživatelů současně.

Light Peak by měl být oficiálně na trhu koncem tohoto roku, přičemž prvních zařízení využívajících přímo Light Peak portů, se dočkáme až začátkem roku 2011.

Video

Nové video prezentující ukázkové možnosti využití včetně předvedení karty do PCI Express slotu si můžete prohlédnout zde:

Diskuze (19) Další článek: Nová kniha: Group Policy - Zásady skupiny ve Windows

Témata článku: Hardware, HDMI kabel, Kabel, Vzdálenost, Dokovací konektor, Fyzické poškození, Hliníkový chladič, Elektron, Porta, Externí SSD, Peak, Běžný převod, PEA, Signál, Připojovací konektor, Nový laser, Optické vlákno, Univerzální port, Metalický kabel, Původní prototyp, Light, Velká vzdálenost, Záření, VCSEL, Staré video, Skenery na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5