Technologie | Hardware | Intel

Intel končí s Xeony na kartách PCIe. Akcelerátory VCA přestane vyrábět

Intel končí s Xeony na kartách PCIe. Akcelerátory VCA přestane vyrábět

Intel rozhodně není jen pouhým výrobcem procesorů a na trh dodává spoustu technologií a zařízení s různým cílovým zaměřením. Jedním takovým případem jsou i akcelerační karty VCA – Visual Compute Accelerator, které jsou určené pro rychlé enkódování a dekódování videa v reálném čase a ve vysokém rozlišením.

Intel nyní oznámil, že ukončí podporu (EOL) pro modely VCA2. Poslední kusy budou vyrobené během následujících měsíců a dodávat je bude do prvního prosince letošního roku.

A co je vlastně VCA2? Jedná se o masivní kartu do slotu PCI Express, která na první pohled vypadá jako výkonná grafická karta se dvěma ventilátory vyžadující externí osmipinové a šestipinové napájení. Místo grafických výstupů jsou ale k dispozici dva porty Ethernet.

Klepněte pro větší obrázek
Plán Intelu na ukončení VCA2 pro tento rok

Pod chladičem se pak nachází trojice výkonných procesorů, konkrétně Xeonů E3-1585L v5 s integrovanými grafikami Intel Iris Pro P580, protože karta byla uvedená už v roce 2017. Pro rychlejší chod přes QuickSync mají i přidanou paměti eDRAM. TDP celé karty je 235 W.

Zatím není jasné, jestli Intel uvede nástupce nebo už se tomuto byznysu nechce věnovat. V jeho moderních integrovaných grafikách totiž podporuje i moderní videoformáty a dávalo by tak smysl, aby toho využil i pro cloudový a serverový segment. Možná ale pro tyto případy chystá využít novou grafickou architekturu Gen12, která bude součástí připravených grafických karet Intel Xe.

Diskuze (1) Další článek: Podzimní aktualizace Windows 10 bude opět minoritní. Velkých novinek se už asi nedočkáme

Témata článku: Technologie, Hardware, Cloud, Grafické karty, Procesory, Intel, Servery, Procesor, Grafická karta, VCA, Ethernet, Akcelerátor, PCI Express


Určitě si přečtěte

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 72

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč