Firma navíc prezentovala na své vývojářské konferenci zajímavé technologické novinky.
Je zvláštní, že Intel nemá u „kritických uživatelů“ dobrou pověst: mají pocit, že jeho produkty jsou předražené, že je nedostatečně výkonný a inovativní a že hraje roli monopolisty, molocha dusícího ty ostatní. Tohoto stigmatu se ale asi nezbaví žádná firma, které se jakýmkoli způsobem podaří získat dominantní roli na trhu: vždycky se bude fandit Applu proti Intelu, Linuxu proti Windows a Andoře proti Brazílii (ve fotbale).
Intel neměl zrovna nejlepší poslední dva roky, kdy se nejdříve rozjel do nebývalé produktové šíře, tu vzápětí nezvládl, současně polevil i v čipech a umožnil AMD získat slušný tržní podíl. Protože smůla nechodí nikdy sama, pokles ekonomiky nečekaně srazil obrat i zisk firmy dolů. V předjaří roku 2002 se ale zdá, že vše je opět v pořádku: firma očekává obrat mezi 6,6 až 6,9 miliardy dolarů, tedy žádný zázrak, ale také žádná krize, a profit rovněž uspokojivě vysoký, s hrubou marží okolo 50 %. Intel je v dalších předpovědích opatrný a říká, že výhled do budoucna není příliš dobrý. V dnešní ekonomické situaci, kdy se sice projevují náznaky obratu k lepšímu, ale ještě nebyl podán důkaz, se však očekává, že firmy budou patřičně pesimistické. Přitom podle analytiků by v letošním roce mělo u velkých firem nastat další kolo upgradovacího cyklu – výměna starých počítačů za nové. (V západních zemích probíhá upgrade u firem obvykle jednou za tři roky a poslední velká upgradovací vlna byla na přelomu let 1998-9).
Prodejní výsledky v příštím kvartále závisí na produktech, které jsou hotové a už vycházejí po statisících z továren Intelu. Vzdálenější období ale závisí na technologických inovacích a zde by mohla přijít až neobvykle bohatá žeň, pokud ovšem Intel splní to, co prezentoval na svém nedávno skončeném vývojářském fóru.
Vděčnými (a „věčnými“) tématy jsou takt procesoru a stále se snižující tloušťka vrstev: Intel oznámil devítimikronovou technologii a ukázal Pentium 4 na třech gigahertzích (vodou chlazené dokonce na 4 GHz). Méně mediálně zajímavými tématy, ze kterých se ale mohou uživatelé těšit o to více, je vylepšení rozhraní Serial ATA v.2 pro přenos dat. Konečně pak Intel po několika letech nečinnosti, kdy nechával iniciativu na výrobcích PC, přišel s návrhy úspornějšího uspořádání krabice počítače. Je načase: pokud Apple dokáže směstnat osobní počítač do „podstavce pro lampu“, proč se většina osobních počítačů stále prodává ve „věžích“ jako před osmi lety? Dnešní zmenšené krabice desktopů vyrábí jen některé počítačové firmy, které používají vlastní, proprietární postupy, jak směstnat výbavu do menších krabic. Iniciativy od Intelu – s kódovými názvy BigWater a Tidewater – vypadají dobře, ale počítače se mají objevit na trhu až za dva roky. To se možná jeví jako nepodstatné vývojové kroky, když většina hardwarových nadšenců je natěšená na další gigahertzy na desktopu, ale pro běžné firemní nebo domácí počítače bude konečně „smrt“ velkých plechových boxů a jejich náhrada štíhlou krabičkou dlící pod LCD monitorem větším přínosem. Intel ale každopádně dokázal na konferenci prezentovat, že má pro každého něco: pro nadšence výhled na čtyři gigahertzy, pro nás ostatní menší, elegantnější pécéčka.