Intel | Čipy | Samsung

Intel je polovodičovou jedničkou, Samsung se kvůli slabým prodejům pamětí propadl a TSMC rychle roste

Analytická společnost IC Insights zveřejnila aktuální report ze segmentu polovodičů, respektive pořadí nejúspěšnějších polovodičových společností na světě. Za rok 2019 došlo k překvapivé změně a do budoucna jich možná bude ještě více.

Zatímco Samsung kraloval žebříčku jen dva roky, nyní se na trůn vrací opět Intel, od kterého se letos očekává, že prodá různorodé čipy v celkové hodnotě kolem 70 miliard dolarů. Samsung se tak dostal na druhé místo a očekává obrat za čipy v oblasti 55 miliard dolarů. Hlavním důvodem propadu o 29 % oproti minulému roku, který se podepsal i u společností SK Hynix a MIcron (-38 % a -35 %), je pokles poptávky paměti. Platí to přitom pro oba hlavní typy - NAND a DRAM.

Na třetím místě je TSMC, které je sice z pohledu obratu stále ještě poloviční (35 miliard dolarů), ale patří mezi nejrychleji rostoucí polovodičové společnosti spolu se Sony nebo MediaTekem. TSMC má přitom neustále vytížené linky, ale rychle staví další, které budou určené jak pro nadcházející 5nm technologii, tak i budoucí (3 nm, 2 nm). TSMC také nezapomíná posilovat ty současné, které budou ještě nějakou dobu využitelné u čipů, u nichž nejmodernější technologie výroby nehraje tak důležitou roli a přednější je například cena.

Vzhledem k tomu, že TSMC má mezi největšími klienty nejen Apple, ale i AMD nebo Nvidii, lze očekávat, že růst TSMC bude pokračovat a možná z něj bude brzy nový polovodičový král.

Diskuze (5) Další článek: Chytré reproduktory, kamery i hračky: Tyhle vánoční dárky nejvíce šmírují, říká Mozilla

Témata článku: Byznys, AMD, Intel, Nvidia, Čipy, Procesory, Samsung, TSMC, Paměti, Miliarda dolarů, IC Insights, Paměť, Čip, SK Hynix, Slabý prodej


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky