Intel Itanium 2: Co to vlastně ten Madison je?

Společnost Intel představila 64bitový procesor Intel Itanium 2 s kódovým názvem Madison. Poněkud jsme se mu podívali na zoubek a zjistili leckterá tajemství. Na kolik Intel svůj Madison přetaktoval?
Kapitoly článku

Povídání o Madisonu zahájíme již samotným jménem. Právě uvedený procesor nese jméno „Intel Itanium 2“, přičemž jeho předchůdce nese jméno „Intel Itanium 2“. Podle názvu tedy nikdo nic nepozná. Rozpoznávacím znakem je vnitřní frekvence procesorů, když původní Itanium 2 pracuje na frekvenci 900 nebo 1000 MHz, zatímco nové Itanium 2 na 1,3 až 1,5 GHz. Výrobce tím zřejmě naznačuje, že nová verze prostě nahrazuje beze zbytku tu předchozí (jako se stalo např. v případě čipsetu 845 – původní verze totiž uměla SDRAM).

Největším vnitřním rozdílem z pohledu výroby je fakt, se vyrábí 0,13mikronovou technologií, zatímco dosavadní Itanium 2 0,18mikronovou technologií. Můžeme tedy říci, že Madison znamená přechod na 0,13mikronovou technologii i pro 64bitové procesory Intelu. Navíc se přešlo z „hliníkové“ na „měděnou“ technologii.

Nejviditelnějším konstrukčním rozdílem je zvětšení rychlé vyrovnávací paměti třetí úrovně na 6 MB (slovy šest). To je poprvé v rámci IA-64 rodiny, kdy se docílilo takové kapacity. Původní Itanium mělo cache L3 velikosti 2 nebo 4 MB, následné Itanium 2 jen 1,5 nebo 3 MB (což bylo vyváženo lepší prací vyrovnávací paměti). Pro uživatele je důležitým rozdílem vyšší pracovní frekvence (například v ceníku se dobře vyjímá). Ta se oproti předchozí verzi zvýšila až o 50 procent.

Rozdíl oproti původnímu Itaniu 2 je také v umístění vývodů. Samozřejmě, že zvenčí jsou oba procesory shodné. Rozdílné je místo, odkud jsou vývody vedeny z čipu na jednotlivé vývody. Původní Itanium 2 mělo na spodní části čtyři vývodové části, nové Itanium 2 má toto místo přesunuto na okraje čipu (resp. v celé spodní polovině).

Zpětná kompatibilita

Tento pojem byl u procesorů rodiny IA-64 znám jen z jednoho úhlu. Itanium 2 bylo zpětně kompatibilní s původním procesorem Intel Itanium softwarově. Fyzickou podobu měly oba procesory jinou. Itanium 2 „Madison“ je však s původním Itaniem 2 zpětně kompatibilní nejen softwarově, ale také hardwarově. To je velká deviza, protože majitelé počítačů s původním Itaniem 2 mohou pouhou výměnou procesoru zvýšit výkon svých počítačů. To je možné dokonce bez jakékoli další úpravy. Protože je nové Itanium 2 vyráběno 0,13mikronovou technologií, může pracovat na vyšším taktu při stejném tepelném výkonu nebo (teoreticky) na stejném taktu při nižší spotřebě. Intel využil pochopitelně první možnosti, takže nová Itania 2 pracují na vyšší frekvenci než původní, ovšem mají shodný příkon. Zdroj počítače tedy nebude nutné měnit.

Hrátky s frekvencí a napětím

Společnost Intel samozřejmě svůj produkt řádně otestovala. Čím vyšší je odstup maximálního možného kmitočtu od pracovní frekvence, tím stabilnější procesor je. Model s nominální frekvencí 1,5 GHz lze beze změny napájecího napětí provozovat na 1,61 GHz. Pokud se napětí zvýší až na 1,5 V, zvyšuje se i maximální frekvence na 1,7 GHz.

Samozřejmě doplňuji, že tyto hrátky jsou pouze v rámci výzkumu možností procesoru. Pokud se do takového testování pustí běžný zákazník, ztrácí pochopitelně na procesory záruku. Sice si myslím, že takových kaskadérů je v serverovém světě minimální množství, přesto je mou povinností varovat.

Živě komentuje: Mnozí z vás očekávají, že se tento procesor bude porovnávat se svou konkurencí. To může být u mnohých výrobků správný požadavek; jde to učinit i zde?

Nejprve si definujme konkurenci. To by měl být pokud možno procesor, který lze vyměnit za výše uvedený. Při sebelepší vůli však není možné nahradit Itanium 2 v počítači, který je pro ně konstruován. Samozřejmě, že totéž platí i obráceně.

Opět vytasím kompatibilitu. Program psaný pro jeden 64bitový procesor nelze až na výjimky provozovat na jiném 64bitovém procesoru. Mezi takové výjimky patří dvojice Itanium (2) a PA-RISC. O skutečnou konkurenci však nejde, protože se na Itaniu (resp. rodině IA-64) podílela i firma Hewlett Packard, což je tvůrce PA-RISC procesorů. Ta hodlá procesory IA-64 v budoucnu své PA-RISCy nahradit, takže nemůže být ani zdání o nějaké skutečné konkurenci.

Pokud chceme porovnávat v rámci kategorie, můžeme porovnávat v rámci rodiny IA-64, kam patří Itanium, Itanium 2 a Itanium 2 (Madison). Jen špatně můžeme porovnávat 64bitové procesory souhrnně (tj. IA-64, x86-64, MIPS64, PA-RISC, SPARC64, Power4+ atd.), protože každý z nich má jiné programy, jiné operační systémy a jiné čipové sady. Každá ze jmenovaných komponent ovlivňuje celek.

Co tedy vlastně můžeme porovnávat? Dost dobře lze porovnávat nikoli jednotlivé součástky, nýbrž celky, ideálně kompletní řešení. Tím se rozumí systém, skládající se z vlastního počítače, operačního systému a vlastních aplikací. Můžeme totiž mít výborný hardware, výborný software a dokonce i výborný operační systém, ale jen samostatně (každý pro sebe). Dohromady ale pracovat nemusejí tak skvěle. Navíc vinou kterékoli části klesá hodnota a výkon celku.

Ale nezamlouvejme to – čím se Itanium 2 Madison skutečně liší od jiných 64bitových procesorů? Společně s procesory AMD Opteron patří k těm několika, které jsou navrhovány a vyráběny firmami, které je neprodukují pro vlastní počítače, ale pro pracovní stanice a servery třetích firem.

Ještě nakonec – proč Intel uvedl procesor pod shodným názvem? Neskrývá něco? Ale ne, vysvětlení je prosté – masivně přechází na 0,13mikronovou technologii, a tak je pro něj i finančně nevýhodné držet továrnu kvůli starým Itaniím 2. I proto jsou nastaveny ceny nových procesorů tak, aby nikdo neměl motivaci kupovat McKinley, když lze za stejné peníze mít Madison.

Témata článku: , , , , , , , , , , ,