Intel inovuje Xeony, přidává podporu 64 bitů a zrychluje

Společnost Intel včera představila několik nových procesorů řady Xeon (kódové jméno Nocona) včetně čipové sady nové generace. Na co se v případě těchto nových procesorů můžeme těšit?
Intel inovuje Xeony, přidává podporu 64 bitů a zrychluje

Procesory řady Intel Xeon jsou určeny pro víceprocesorové počítače. Rodina Intel Xeon DP slouží v dvouprocesorových strojích (servery či pracovní stanice), rodiny Intel Xeon MP ve čtyř a víceprocesorových serverech. Obě rodiny mají shodné schéma – všechny procesory stroje pracují na stejné procesorové sběrnici při počtu do čtyř procesorů včetně.

Nové procesory na rozdíl od předchozích vycházejí z již existujících procesorů Intel Pentium 4 s jádrem Prescott. Společnými znaky jsou velikosti cache pamětí první a druhé úrovně (16 KB + 12.000 µops pro L1 a 1 MB pro L2), výroba 90nm technologií či implementace rodiny instrukcí SSE3 nebo CPUID 0F34h. Mezi odlišnosti Nocony a Prescottu patří jiné patice (Pentium 4 má LGA-775 nebo Socket 478, Xeony mají Socket 604).

Pro největší odlišnosti jsem si schoval samostatný odstavec. Pro snížení spotřeby procesor používá DBS technologii (Demand Based Switching), která využívá Enhanced Intel SpeedStep technologii, používanou u notebookových procesorů Intelu. Nocona je první procesor Intelu, který rozšiřuje svou původně plně 32bitovou instrukční sadu x86 o technologii Intel EM64T (Extended Memory 64 Technology). Ta používá shodný postup, jako AMD64. Nocona však dokáže fyzicky komunikovat „jen“ s 64 GB RAM, čipové sady umožňují ještě méně. Totéž zvládaly i předchozí verze. Výhodou je ale fakt, že na procesoru Nocona se mohou provozovat programy s podporou EM64T.

Klepněte pro větší obrázek

Vedlejší rodinou jsou Xeony DP s přídavnou pamětí L3 velikosti 1 nebo 2 MB. Dosavadní modely vycházejí z Xeonů vyráběných 0,13µm technologií s L2 velikosti 512 KB a bez L3. Obdoba vycházející z Xeonů „Nocona“ ještě uvedena není a nějakou dobu to ještě bude trvat. Aby se to výkonnostně i finančně vyplatilo, musí mít L3 paměť minimálně 2, lépe 4 MB (což je výrobně náročné). Jako první však získá toto privilegium Xeon MP, od kterého se toto přímo očekává.

Nově uvedené Xeony „Nocona“ s FSB 800 (4x 200 MHz) mají ceny uvedené za jeden kus při odběru 1.000 kusů. Verze s vnitřní frekvencí 2,80 GHz stojí 209 USD, 3,0 GHz je za 316 USD, 3,20 GHz za 455 USD, 3,40 GHz za 690 USD a konečně 3,60 GHz verze stojí 851 USD. Xeony jsou o 17 % (při 2,8 GHz) až o 65 % (3,4 GHz) dražší, než Pentium 4 při shodných frekvencích. Druhý nejpříznivější poměr vychází pro maximální frekvenci 3,6 GHz, kdy jsou Xeony jen o třetinu dražší (za jeden kus pochopitelně). Podotýkám, že Xeony jsou určeny typicky pro dvouprocesorový provoz, takže se osazují po dvojicích a do základních desek k tomu určených (stojí 2 až 4x více než jednoprocesorové). Získané vlastnosti a výkon ovšem za takovou investici obvykle stojí.

Proč více procesorů v jednom počítači?

Na toto lze odpovědět triviálně – protože jeden procesor svým výkonem nestačí. Ovšem jenom přidat další procesor či procesory nestačí. Aby byly využity, je nutné mít operační systém i případné programy s aktivní podporou více procesorů, RAM paměť může dosahovat větších kapacit, sběrnice jsou širší a rychlejší atd. V takovém případě může být nárůst výkonu o 1,5 až dvojnásobek (ideální případ), výjimečně i více. Jestliže program dva (a více) procesory nevyužije (není na to naprogramován), není nárůst výkonu žádný.

Pro pracovní stanice hovořím o programech typu Autodesk AutoCAD, Nemetschek Architect, Discreet 3ds max, Adobe Photoshop, Alias Maya, Quark XPress, CorelDRAW!, ACD Systems Canvas, Wolfram Mathematica a předlouhá řada dalších. Víceprocesorové servery se využívají například pro weby, SQL či poštovní servery s programy IBM Domino Server, MS Exchange, Apache HTTP Server, SPSS SmartViewer Web Server apod. Podotýkám, že na hraní dvouprocesorové stroje určeny nejsou – lépe řečeno hry nejsou psány pro dvouprocesorové stroje a nedokáží je proto plně využít (zatím).

Jaký je rozdíl mezi Pentiem 4 a Xeonem?

V současné době se stírají rozdíly ve prospěch rodiny Xeon. Intel Pentium 4 dosáhlo externě hodnoty 800 MHz (od 14. dubna 2003), interně 3,6 GHz (od minulého týdne). Přestože procesory Xeon komunikují přes společnou sběrnici, pracovaly jen na 533 MHz. Jejich interní frekvence byla od minulého týdne také menší (3,2 GHz). Nyní se obě nevýhody smazaly. Pentium 4 i Xeon používají externí sběrnici na 800 (resp. 4x 200 MHz) a vnitřně dokáží pracovat na 3,6 GHz. Příznivci dvouprocesorových sestav již nemusí dělat kompromisy a porovnávat výkon Pentií 4 na 3,6 GHz s FSB 800 s Xeony na 3,2 GHz s FSB 533.

Sada E7525 „Tumwater“

Tento čipset je určen pro především pracovní stanice, ale je „zneužitelný“ i pro servery. Integruje podporu až dvou procesorů Intel Xeon s externí sběrnicí taktovanou na 800 MHz (neboli 4x 200 MHz). Dvoukanálová paměť RAM se může skládat z 184pinových DIMM modulů s DDR-333 s celkovou kapacitou od 128 MB do velikosti 8 GB včetně. Je ovšem možné osadit 240pinové DIMM moduly s DDR2-400 s celkovou kapacitou 256 MB až 16 GB. Jak se na pracovní stanice sluší, je podporována jen RAM paměť s ochranou typu ECC (tj. SEC-DED ECC stejně jako x4 SDDC).

Výrobce čipsetu použil sběrnici PCI Express i pro spojení obvodů v rámci čipové sady mezi sebou. Výrobce základní desky si tak může vybrat – na PCI Express x8 připojí buď jednu kartu tohoto typu, dvě karty PCI Express x4 nebo jednu kartu PCI Express x4 a jeden obvod 6700PXH.

Důkazem, že lze překročit vlastní stín, jsou základní desky SuperMicro s tímto čipsetem. Umožňují osadit až 8 modulů s celkovou kapacitou až 16 GB paměti DDR-333 nebo až 32 GB paměti DDR-266.

Jižní můstek poprvé - Intel 6700PXH

Ten vytváří dva 64bitové kanály tradičních sběrnic PCI 33 i 66 MHz) či PCI-X (66, 100 nebo 133 MHz). Díky tomu je možné připojit adekvátně širokým spojením několika delší dobu vyráběných karet pro servery a pracovní stanice (tedy náznak zpětné kompatibility).

Jižní můstek podruhé - Intel ICH5R

Tento obvod známe poměrně důvěrně, protože je součástí čipsetů rodiny Intel 865 a 875P. Jde o čip s rozhraním USB 2.0, dvěma porty Serial ATA/150, dvěma kanály ATA (do UltraDMA/100včetně) či jedním kanálem 32bitové sběrnice PCI pracující na 33 MHz. Písmeno R na konci naznačuje podporu RAID pole typu 0, 1 či 10. Jeho nevýhodou je spojení se severním můstkem pomocí rozhraní HI 1.5 s maximální propustností 266 MB/s, což je poměrně málo. Zde to ale nemusí být kritické, protože pro výkonnější karty tu je PCI Express nebo PCI-X, případně 64bitová PCI sběrnice (viz 6700PXH). Tak jako tak by tomuto sadě E7525 lépe slušela novinka minulého týdne ICH6R s výkonnějším připojením 1 + 1 GB/s. Ten pro změnu podporuje jen jeden kanál ATA (zato čtyřikrát Serial ATA/150) a ještě není otestován časem.

Kdy se dočkáme?

Podle vyjádření výrobce si ještě počkáme, než budeme moci produkty koupit. Nové Xeony s externí sběrnicí 800 MHz jsou založeny na spolupráci s čipsetem E7525, který se již distribuuje výrobcům. Ti by měli základní desky nebo hotové systémy dodat 60 dnů poté (podle tvrzení Intelu), což je konec srpna 2004. Proto je předčasné jakkoli hodnotit slučitelnost se stávajícími produkty třetích firem, za dva měsíce se může (i nemusí) stát leccos. Někteří výrobci ovšem avizují, že své výrobky uvedou již počátkem července.

Co bude potom?

Pro nové Xeony ještě bude uvedena čipová sada E7520 (kódové jméno Lindenhurst) pro servery a odlehčená verze E7320 (Lindenhurst VS). Potom přijde Potomac. To je kódové jméno procesoru Xeon MP s jádrem Pentia 4 „Prescott“ taktéž vyráběném 90nm technologií. Jeho čipovou sadou bude „Twin Castle“. Procesory Intel Xeon MP podporují na rozdíl od Xeonů „obyčejných“ více než 2 procesory v jednom počítači a bývají doplněny pamětí L3 velikosti až 4 MB (nyní).

Mimochodem – Intel snížil 27. června ceny mnoha procesorů, ale nedivme se, že se o tom nijak zvlášť nezmiňuje. Sady „Centrino“ s 2200BG verzí síťové karty zlevnila o 1 USD (slovy o jeden dolar). Díky tomu se cena snížila o neuvěřitelných 0,143 až 0,373 %. Za ušetřené peníze si tak zákazníci určitě koupí něco na sebe.

Diskuze (2) Další článek: TechEd: Ptejte se vedoucího pracovníka pro bezpečnostní strategii

Témata článku: Vedlejší produkt, Twin, Podpora, Konec srpna, PCI Express, Odlehčená verze, Minulá verze, Předchozí odstavec, Základní verze, Mp, Web SQL, Bit, Dp, Základní program, Wolfram, Canvas, Xeon, Castle, 64-bit, Celková kapacita, Ušetřené peníze, Celková velikost


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 22

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky