Intel IDF 2009: osvětlená miniaturizace

Intel na IDF 2009 představil kromě nových procesorů také budoucí náhradu většiny metalických kabelů - Light Peak. Čeká nás „světelná“ budoucnost?

Včera jsme vás ve vlastní reportáži informovali o hlavních, především procesorových  novinkách na letošním Intel Developer Forum. Intel představil nejen nové procesory ze všech segmentů, ale také několik zajímavých technologií. Jednou z nejzajímavějších je Light Peak, která by měla v budoucnosti nahradit většinu klasických kabelů.

Light Peak: „dráty“ nahradí světlo

Optický přenos dat je sice velmi stará záležitost, pokud byste jej však chtěli masově nasadit i v běžných přístrojích, narazíte na dva hlavní problémy. První a asi vždy nejdůležitější překážkou rozšíření, je vysoká cena nejen za samotné optické zařízení, ale i za kabeláž. Druhým problémem je velikost modulu snímače/vysílače, které jsou i dnes poměrně velké.

Intel vyřešil oba hlavní problémy, vyvinul prototyp velmi malého a levného modulu o rozměrech 12 × 12 mm, který je schopen přenášet data dvoukanálově až po čtyřech tenkých optických vláknech. Každé vlákno umožňuje zatím propustnost až 10 Gb/s (1,25 GB/s), počítá se však i s 100 Gb/s (12,5 GB/s). Optický modul má dva vysílače signálu (lasery) a dva fotodetektory, neméně důležitý je i samotný čip pro převod elektrického signálu na optický a zpět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Cena je oproti standardním optickým zařízením až 30× nižší, Light Peak používá 0,125mm optická vlákna, přičemž samotné optické kabely jsou tenké a flexibilní a maximální délka činí zatím kolem 100 m. Výhodou je možnost simultánního provozu několika protokolů, propojit tak lze více zařízení i přes jeden optický kabel. Odpadá také problém jakéhokoli elektromagnetického rušení, s čím souvisí i vyšší bezpečnost proti odposlechu.

Light Peak dorazí na trh v roce 2010, cena zatím nebyla uvedena. Levný optický přenos dat by mohl v budoucnu nahradit jak klasické síťové řešení pomocí metalické kabeláže, tak i propojovací kabely pro displeje s vysokým rozlišením a další elektronická zařízení, včetně těch, které se nachází uvnitř počítače (například SATA).

Video

Krátké představení a ukázka Light Peak modulu, včetně bližší ukázky přes mikroskop:

Pro vyšší kvalitu přepněte na HD

22nm procesor již v roce 2012

Intel dodržuje nově nastolený Tick-Tock model a Moorův zákon postupné modernizace a uvádění procesorů na pokročilejší technologii. Již v roce 2012 se dočkáme prvních procesorů, které budou vyráběny 22nm technologií, a že Intel své predikce skutečně dodržuje, si můžete ověřit na bleskovce z roku 2003, kde Intel téměř spolehlivě předpověděl 22nm procesor na rok 2011.

Klepněte pro větší obrázek

Intel plní plán takřka na 100 %

Vyrobený funkční prototyp na 22nm technologii je sice zatím pouze paměťový čip SRAM (3. generace high-k+), který je však takovým milníkem a předchůdcem pro nasazení technologie v procesorové oblasti. Vyrobený čip má úctyhodných 2,9 miliard tranzistorů. Budoucí procesory tak budou moci obsahovat více tranzistorů s menší spotřebu, přičemž výkon bude zase vyšší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A co přijde po 22nm procesorech? Další na řadu přichází 15nm technologie, a pokud bude i další vývoj tak plynulý jako posledních deset let, první 15nm procesory se na trhu objeví kolem roku 2013/2014. Vzdálenějším avšak stále reálným milníkem jsou 10nm procesory, které by mohly být k dispozici v roce 2016/2017.

Pokud se budeme poohlížet ještě do vzdálenější budoucnosti, Intel má v plánu zvládnout 4nm procesory kolem roku 2022, ale vše bude záležet na možnostech a problémech nových výrobních technologií.

Nepřehlédněte:

Klepněte pro větší obrázek 

Reportáž z konference IDF: Budoucnost podle Intelu

V San Franciscu se ve dnech 22. až 25. září uskutečnila mezinárodní konference IDF, kde Intel uvedl řadu nových produktů, technologií i vizí. Na co se můžeme v budoucnu těšit?

 

Diskuze (1) Další článek: Nové grafické karty s Nvidia GT300 „Fermi“ možná ještě tento rok

Témata článku: Hardware, Budoucí procesor, Vyrobený čip, Mikroskopy, Light, Miniaturizace, Elektromagnetické rušení, Mezinárodní konference, Síťové řešení, IDF, Klasický kabel, Sram, Optický modul, Nový laser, Peak, Zajímavý milník, Stará záležitost, Kabeláž, Levné zařízení


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 31

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 100

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 108

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky