Intel, Google a další se spojují v alianci, která má zničit monopol Nvidie na AI | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Intel, Google a další se spojují v alianci, která má zničit monopol Nvidie na AI

Jestli má generativní umělá inteligence nějakého vítěze, je jím Nvidia. Americké firmě totiž přináší mnohamiliardové zisky a růst akcií do takové míry, že tržní hodnota společnosti se kvapně blíží Applu. Velké jazykové modely i neuronky pracující s obrazem a zvukem se totiž nejčastěji trénují a následně i běží na čipech od Nvidie.

To má dva důsledky. Po jejím hardwaru je větší poptávka než nabídka, takže ceny AI akcelerátorů rostou tak, až se to hlavním zákazníkům nelíbí. Google si ostatně čipy navrhuje sám. A stejnou cestou se proto vydaly Amazon a Microsoft.

Dominantní postavení Nvidie se pak odráží i v nabídce softwaru. Jejich tvůrci pak AI šijí na míru proprietárnímu rozhraní CUDA a ekosystému NGC. Kdo se zaháčkuje, už téměř nemůže vystoupit.

Konkurenční firmy proto loni v září založily nadaci UXL, která vyvíjí otevřený standard pro tvorbu a běh všech možných hardwarově akcelerovaných aplikací. Jeho základem bude OneAPI navržené Intelem, který je též zakládajícím členem UXL. Vedle něj v organizaci působí také Arm, Broadcom (VMware), Fujitsu, Google, Imagination, Qualcomm a Samsung.

Podle Reuters má UXL ještě v první polovině letošního roku zveřejnit specifikace nového rozhraní a do konce 2024 prý technologie dospěje tak, aby se dala v reálných aplikacích opravdu používat. CUDA má sice 15letý náskok, ale moderní AI je pořád ještě v plenkách a domluva předních softwarových a hardwarových firem může její dominanci rozbít.

UXL už prý oslovuje další společnosti, ať se připojí. Konkrétně zmiňuje Amazon a Microsoft, které provozují klíčovou cloudovou infrastrukturu, ale zároveň do AI investují miliardy skrz spřátelné firmy OpenAI (GPT) a Anthropic (Claude). Reuters mluví také o připojení dalších výrobců čipů, mezi členy totiž zatím není například AMD. UXL ale v dlouhodobém horizontu chce, aby nový standard běžel i na hardwaru od Nvidie.

Určitě si přečtěte

Články odjinud