Intel dosáhl historicky největšího obratu, a to se nečekalo

Král čipů sedí stále klidně na svém trůně. Hrozí mu do budoucna vůbec něco?
Firma Intel ohlásila překvapivě dobré výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku. Obrat činil 6.7 miliardy dolarů za kvartál (dosavadní rekord byl 6.5 mld, a stejné čtvrtletí před rokem firma docílila 6.2 mld.), zisk pak poskočil na 1.6 miliardy (před rokem též 1.6 miliardy, rekord byl před třemi čtvrtletími, 1.7 miliardy).

Očekávalo se rozhodně menší číslo, ale podle Intelu se na dobrých výsledcích podílí právě podzimní boom v obchodech s počítači, který je prakticky celosvětový; to potvrzuje i skutečnost, že i konkurent Intelu, firma AMD rovněž ohlásila lepší než očekávané výsledky.

Živě komentuje: podle oblíbených novinářských metod "buď nesmírně pochval, nebo zatrať" byl Intel v posledních měsících právě zatracován a z jeho nepochybných, ale ne obřích chyb byly dělána málem činy, které firmu hrozí položit. Ale Intel ukazuje, že je stále v poměrném klidu na koni: v době, kdy cena průměrného čipu montovaného do osobního počítače prudce klesá, dokazuje Intel, že to dovede dohnat a předehnat na obratu, a že mu to vůbec neublíží na zisku - nezapomeňme, že zisk firmy Intel vzhledem k obratu činí už několik let neuvěřitelných 20% (tolik nedosahuje žádný jiný hardwarový výrobce) a že firma je stále bezchybným strojem na výrobu peněz, srovnatelným s Microsoftem.

Samozřejmě ale platí, že Intel musí jít neúnavně kupředu, protože konkurent mu stále šlape na paty. Ve stejný den totiž firma AMD ohlásila design nového čipu K7, který poběží na 500 MHz, v roce 2000 na jednom gigahertzu a navíc poběží na dvousetmegahertzové systémové sběrnici, což je velice důležité úzké hrdlo - čipy Intelu dnes pracují jen na stomegahertzové sběrnici. Zajímavé je, že tuto sběrnici firma AMD licencovala od Digitalu, tj. dnes od Compaqu.

Váš názor Další článek: Rychlík číslo 3455 od Lexmarku

Témata článku: Hardwarový výrobce, Pochvala, Obrat, DOS, Stejný design, Boom, Stejná metoda, Pata, Dobrý výsledek


Určitě si přečtěte

Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5